Na první pohled se včera na ZŠ Husova nic zvláštního nedělo. Kdo by si všiml detailu, že namísto přezůvek mají žáci na nohou sandály? A hudba o přestávkách či výběr ze dvou jídel? Nic výjimečného.

A tak to má být. Den vlády žákovské strany Respect, která ve škole nedávné volby vyhrála, měl jen ukázat, jak by se dal dětem zpříjemnit život i v běžný školní den.

„Při jednání s vítěznou stranou jsme se dohodli, že z programu strany neuvedeme v život nic, co by odporovalo legislativě,“ upozornil zástupce ředitele Jaroslav Novák.
A tak neprošlo ani zrušení žákovské knížky, ani začátek vyučování od devíti hodin. Co tedy prošlo? Nepřezouvání, hudba o přestávkách pouštěná ze školního rozhlasu, výběr ze dvou jídel, školník prodávající laskominy se svým stánkem v prvním patře, možnost trávit přestávky venku na hřišti. Zamozřejmě pod dozorem.

Upláceli voliče

„Myslím, že jsme vyhráli proto, že náš program byl přijatelný pro všechny,“ myslí si lídryně strany Respect Jana Doležalová. Její pravá ruka Nela Vašíčková dodala, že také nepodcenili kampaň. „Dokonce jsme upláceli voliče. Jídlem a pitím,“ směje se Nela.
Představitelky vítězné strany nakonec projevily také obrovskou politickou vyspělost. Přestože jejich Respect jednoznačně vyhrál, nabídly ostatním stranám, že při jednání s vedením školy prosadí nejlepší body jejich programu.

„A tak díky 9.C můžeme dnes o přestávkách ven a díky 9.B prodává školník pamlsky,“ dodala Nela.
Přestože všechny vymoženosti, které prosadila vítězná strana školních voleb, fungovaly včera jen na zkoušku, vedení se bude snažit alespoň některé z nich zařadit do běžného chodu školy.

„Neměl by být problém, aby o přestávkách hrála hudba. Budeme však muset nejdřív vyřešit autorská práva. I o výběru ze dvou jídel už jsme uvažovali. To bude ale trochu větší problém,“ říká Novák.

Nejenže pořízení softwaru a nových karet na obědy by vyšlo skoro na padesát tisíc, komplikace jsou i s prostory.
„Není problém uvařit dva obědy. Vývařovna je poměrně velká. Pak ale musíme dostat jídlo ve výtahu do výdejny. Ta už je menší, a hlavně, na výdej dvou jídel je nás málo,“ shrnula vedoucí školní jídelny Milena Hirková.

Trest pro uklízečky

Pro nepedagogický personál byl včerejší den, na rozdíl od dětí, spíš za trest. Uklízečky měly na dveřích svého kamrlíku dokonce nápis: Sponzoři DOD (dne otevřených dveří).

„Dneska se chodí v botách. Ačkoli někteří žáci se nepřezouvají ani v průběhu roku, takže pro ně je dnešní vymoženost zbytečná. Můžeme být rády, že neprší. Už aby byly prázdniny,“ připustila Romana Iterská.

Také školník Stanislav Kroužek si postěžoval, že jsou děti rozjívenější. „Asi jak mají pocit, že si dnes vládnou samy, víc dovádějí. Takže zvýšený dozor!“
Situace se na okamžik vymkla i o přestávce na hřišti. Několik osmáků se během chvilky stačilo navzájem zlít vodou z PET lahví, až z nich tekly čůrky. Za trest pak museli vytřít záchody v hlavní budově i v přístavbě.

Lídryně Respectu Jana Doležalová z pozice jednodenní premiérky chování svých spolužáků odsoudila. „Vždycky se bohužel najde někdo, kdo zneužije situace, a pokazí tak krásný den. My jsme ale rádi, že se náš program podařilo prosadit a doufáme, že se všechny vize podaří naplnit.“

A co slíbily děti na oplátku kuchařkám, které se jim včerejší den pachtily s lívanci a s italským salátem s kuřecím masem? Že tentokrát nic nezbyde!