Slavnostní vernisáž se uskutečnila ve středu 17. ledna. Expozici výstavy zdravotnické záchranné služby připravovaly její tiskové mluvčí Petra Kafková a Zuzana Fajtlová, podílela se ale i řada dalších lidí.
Pracovníci odboru kultury a cestovního ruchu města Tábora tak uzavírají sérii výstav policie, hasičů i táborských strážníků. I záchranářské snímky jsou autentické, pořízené skutečnými záchranáři napříč krajem, stejně tak vystavené vybavení. Pro děti v interiéru vznikl i dětský koutek.
Není čas ztrácet čas
Jihočeští záchranáři v roce 2023 realizovali 83 014 výjezdů. To je 9,5 výjezdu za hodinu v Jihočeském kraji, z toho bylo 803 vzletů letecké záchranky, takže minimálně jednou či dvakrát denně vzlétá vrtulník. Loni záchranka ošetřila celkem 67 500 pacientů.
Podle ředitele Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje, prezidenta Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR a senátora Marka Slabého nemají záchranáři při výjezdu mnoho možností k focení. „Někteří by možná čekali, že z obrázků bude odkapávat krev, ale my nechceme nikoho děsit. Fotografie jsou tak autentické, pořízené náhodou a opravdu amatérsky. Nejdříve se staráme o zdravotní stav pacienta, až když je zaléčený a mimo ohrožení, předaný někomu dalšímu, většinou jiné posádce, je čas něco vyfotit. Proto je na snímcích většinou vrtulník naší letecké záchranné služby,“ uvedl.
Akce a adrenalin k záchraně životů na silnicích, při požárech a dalších mimořádných událostech patří. Celý zásah je o tom, že na operačním středisku dispečeři výzvu správně přijmou, zhodnotí a vyšlou na místo pozemní či leteckou posádku. „Chceme ukázat, jak vypadá záchranka. Naše činnost se odehrává v prudkém kvaltu a strašné rychlosti. Každý z vás je náš potenciální klient. Kdo tvrdí, že ne, tak třeba už zítra,“ popisoval Slabý.
Nemají vlastní dokumentaristy
Většina výjezdů, kolem 80 procent, se podle Slabého odehrává v domácím prostředí a jde o rutinní činnosti. „Při výjezdu zasahují dva, maximálně tři lidi, na jednoho pacienta. Úplně nemáme možnost se věnovat dokumentaci, nemáme inspektory provozu a nemáme podobné pomocné složky, které má policie či hasiči. Navíc se na nás vztahuje mlčenlivost v mnoha ohledech,“ vysvětlil.
Na výstavě jsou k vidění vybavení, zásahové obleky i různé medikamenty a přístroje život zachraňující. Součástí výstavy je i mapa základen a stanovišť záchranky. Aktuálně má jihočeská záchranka 33 základen v kraji, z kterých vyjíždí 55 posádek. Pro srovnání, v roce 1998 to bylo 8 základen a 12 posádek. „Nárůst je veliký, máme jedno z nejhustších pokrytí v republice a dojezd do 10 a 15 minut, když pomineme šumavské vrcholy a vojenský prostor Boletice,“ popsal Slabý.
Výstavu zahájili tematickými písněmi Jakub Valeš a Josef Vokrouhlík. Na slavnostní vernisáž dorazila i řada významných hostů, promluvil táborský starosta Štěpán Pavlík, ředitel územního odboru policie Jiří Štecher či ředitel táborských profesionálních hasičů Petr Hojsák. Výstava je k vidění do 18. února, konají se i komentované prohlídky: v pondělí 22. ledna a 12. února vždy od 17 h. „Pokud se chcete o práci záchranářů dozvědět něco víc, můžete přijít v sobotu 10. února od 13 do 16 hodin, kdy se v galerii koná odpoledne se záchranáři,“ zve Jana Lorencová z městského odboru kultury.