„Prostřednictvím autentických fotografií budete moci nahlédnout do dynamického a pestrého povolání zdravotnických záchranářů a ukážeme vám také naše profesionální vybavení, které nám pomáhá v boji s časem při záchraně zdraví a životů našich pacientů," zvou na výstavu s výmluvným názvem Když čas je vším.

Jak důležité je neztrácet čas a rozvahu, dokládá například nedávný zásah z Bechyně, kam si pro člověka se zástavou srdce přiletěl vrtulník přímo na náměstí. Odletu do krajské nemocnice ale předcházely pro přežití pacienta neméně důležité kroky.

U výbuchu v bytovém domě v Soběslavi zasahují profesionální hasiči ze stanic Tábor a Soběslav a výjezdová jednotka Sboru dobrovolných hasičů Veselí nad Lužnicí.
Po výbuchu tlakové láhve následoval požár. Zranili se čtyři lidé

Ty popisuje mluvčí záchranky Zuzana Fajtlová: „Zdravotnické operační středisko přijímá výzvu: bezvědomí, bezdeší, zástava oběhu. Zatímco operátor instruuje volající v telefonicky asistované neodkladné resuscitaci, druhý operátor vysílá na místo místní jednotku dobrovolných hasičů s automatizovaným externím defibrilátorem, nejbližší posádku rychlé zdravotnické pomoci a vozu rendez-vous s lékařem, vzlétá také vrtulník. Při příjezdu posádek již hasiči provádějí neodkladnou resuscitaci, na tu navazují záchranáři profesionální rozšířenou resuscitací - mimo jiné zajišťují dýchací cesty, napojují pacienta na dýchací přístroj, zajišťují žilní vstup pro podání léčiv na podporu oběhu aj. Po určité době se podaří srdeční oběh obnovit a pacient je letecky transportován do krajské nemocnice."

Podobné situace ukáže zájemcům právě připravovaná výstava. K vidění bude v Galerii 140 v Táboře od 18. ledna do 18. února.