František a Alžběta: Stromy rostou v prostředí kulturní památky souboru plastik Piety, sv. Donáta a sv. Floriána. Byly vysazeny roku 1854 u příležitosti sňatku císaře Františka Josefa I. a Alžběty Bavorské zvané Sissi a nesou tedy pojmenování František a Alžběta.

Průměr kmene stromů je kolem jednoho metru. Zdravotní stav stromů se dlouhodobě zhoršuje vzhledem k náročnému stanovišti. Důvodem je růst v nepropustné, zpevněné ploše z kočičích hlav uložených ve vápenné maltě. Utužená a nepropustná půda brání přístupu vzduchu a vody, a tím znemožňuje kořenům optimální přísun živin. Oba jírovce trpí nedostatkem vláhy.

Pro jejich záchranu vypracovala Zahradní architektura Kurz návrh na revitalizaci kořenové zóny u kostela o celkové ploše 92 metrů čtverečních. Opatření spočívá v odstranění nepropustných vrstev pod dlažbou a provedení sanační pneumatické injektáže k provzdušnění půdního profilu a zlepšení vlastností půdy.

Očkování proti koronaviru. Ilustrační foto.
Od pondělí bude na jihu Čech možné očkování 60+. Registrace šedesátníků začíná

Práce byly naplánovány tak, aby se uskutečnily na jaře, dokud budou stromy v bezlistém stavu a venkovní teploty už nebudou pod bodem mrazu. Náklady na realizaci jsou celkem cca 289 tisíc bez DPH. Stromy už byly letos ošetřeny arboristickými zásahy.

Jírovce na Žižkově náměstí v Táboře se dočkaly ošetření.
Jírovce na Žižkově náměstí v Táboře se dočkaly ošetření

Na vegetační sezonu město zvažuje ke stromům umístit zavlažovací vak pro nezávislou kapkovou zálivku. Zásobu vody postupně uvolňuje po dobu několika hodin. Vak je konstruován tak, aby zálivka probíhala v místech, kde se nachází nejvíce kořenů vstřebávajících vodu a živiny. Zavlažovací vaky pomáhají vzrostlým stromům překonávat dlouhé vlny veder či extrémní výkyvy srážek.