Scénář stejný jako loni. Po vítězství na mistrovství ČR postoupily veselské Žáby do evropské soutěže v Chorvatsku a odtud si opět odnesly několik prvenství a přímý postup na mistrovství světa v USA.

Až na to, že letos se Amerika bude muset bez veselských tanečnic nejspíš obejít. „Zatím se nám nepodařilo sehnat peníze. Čekáme, zda se objeví nějaký sponzor,“ naznačila jedna z vedoucích Ivana Zemanová.

Na loňské mistrovství v New Yorku dostalo studio stotisícovou podporu od města.

„Žáby nám dělají nejen radost, ale svými úspěchy i trochu starostí,i když zpravidla příjemných. Úspěch v Poreči jsme samozřejmě všichni uvítali,“ reagoval na úspěch veselských tanečnic starosta města Jaromír Novák.

Na příští pondělí si vedoucí studia domluvila s vedením města schůzku. „Očekáváme i jednání o možné finanční pomoci. Nemohu zatím nic předjímat, ale letos jsme v poněkud jiné situaci než minulý rok. Moc rád bych podporu přislíbil, ale jak to nakonec dopadne, vůbec netuším,“ konstatoval starosta. Dodal, že uvolnit podobnou částku jako minulý rok však bude velmi obtížné.

Z Evropy do světa

Do chorvatské Poreče nominovala Žáby Taneční soutěž Worldstart 2009, která se konala dne 15. března v českobudějovickém Metropolu. Mistrovství Evropy se účastnilo okolo 700 choreografií v různých tanečních kategoriích i věkových skupinách.

„Měli jsme své zástupce v kategorii současného tance a džezu. Ze sedmi choreografií se do finále probojovalo pět skladeb a tři z nich získaly nejvyšší ocenění,“ uvedla Ivana Zemanová.

Přestože nejmladší ,a naopak i nejstarší tanečnice, s jednou ze svých skladeb opustily soutěž hned v kvalifikaci, nenechaly si tímto neúspěchem zkazit náladu a horlivě povzbuzovaly svoje kolegyně.

Prorazily džezem

Velkým úspěchem pro juniorky bylo finálové umístění hned dvou jejich skladeb, z nichž jedna zvítězila v kategorii džezového tance.

„Džezový tanec není pro české taneční školy typický. Výběr hudby nebyl jednoduchý, nakonec se tanečnice i choreografka Lucie Paurová shodly na skladbě Feeling good od Michaela Bublé,“ podotkla vedoucí skupiny Iveta Zasadilová.

Ani kostýmy nebyly jednoznačně určeny. Děvčata si je navrhovala sama podle svých představ a jejich způsobu vnímání hudby.

Přestože si všichni pobyt v Poreči užívali, neobešla se veselská výprava bez malých zádrhelů.

„Když jsme se sešli na náměstí před odjezdem do Chorvatska, zkontrolovali jsme, zda mají malé tanečnice kostýmy. Těm větším už se to nedělá, což se posléze ukázalo jako chyba,“ vypráví s úsměvem trenérka juniorek Lucie Paurová.

Až na druhé zastávce u benzinové pumpy v Rakousku přišla jedna z tanečnic s pláčem za trenérkou. Zapomněla kostým doma.

„První den nemohla vystupovat a choreografii jsme museli upravit. Rodiče jedné z dívek, kteří se přijeli na soutěž podívat, jí ho druhý den přivezli,“ líčí vedoucí Iveta Zasadilová.

Naštěstí právě jejich choreografie patřila mezi postupující a další vystoupení už byly v plném počtu.

Ani po příjezdu Žáby nezahálejí a poctivě trénují na svoji akademii, na kterou zvou i širokou veřejnost. Konat se bude ve čtvrtek od 17 hodin a v pátek od 17 a 20 hodin v sále veselského kulturního domu.