Plný počet dvanácti bodů nasbíralo na Táborsku 127 řidičů. Na Soběslavsku nesmí za volant sednout další 39 lidí. „V bodování vedou rychlost a alkohol,“ uvedl nejčastější přestupky šéf odboru dopravních agend Antonín Hlaváček. Zarážející je, že za alkohol ztrácejí body hlavně ženy. Muži je inkasují spíše za rychlost.

Rychlou jízdou své konto zatížil i Petr (43) z Tábora. „Pracoval jsem v Brně a bylo těžké uhlídat šedesátku na čtyřproudém průtahu městem,“ řekl řidič se 70 tisíci kilometrů ročně na kontě.

U Soběslavských převažuje jízda bez stanoveného osvětlení, bez pásů a rychlost. Místní hříšníky na odboru dopravy na plnící se konto upozorňují. „Když k nám někdo přijde si něco vyřizovat, tak ho upozorníme, že si má už jízdu hlídat,“ potvrdila vedoucí odboru Jana Kosová.

Bodový systém byl zaveden 1. července 2006. Spolu s ním vznikl i způsob, jak si trestné body umazat. „Na umazání maximálně čtyř bodů má nárok ten řidič, který od posledně spáchaného bodovaného přestupku jezdí dvanáct měsíců po sobě jdoucích bez sankce,“ vysvětlil Hlaváček.

To neplatí v případě, že s hříšníkem je vedeno správní nebo trestní řízení. Bodů se tak může zbavit až po vykonání trestu zákazu řízení. Variantou, jak umazat v jednom roce maximálně tři body, je kurz bezpečné jízdy na polygonu. Smůlu však má řidič, který byl za jeden přestupek potrestán šesti a více body. A s polygonem si nepomůže ani řidič s více než deseti body.

„Je to výborná zkušenost, kterou bych doporučila i do autoškol. Na simulátoru smyků si zkusíte, zda jste schopni auto zvládnout. Rozhodně nejde o školu smyků, ale o školu bezpečné jízdy,“ podělila se o zážitek Ema Aganjová ze Sezimova Ústí, která ale nepatří k hříšným řidičům.

„Po získání maximálního počtu bodů řidič obdrží dopis s výpisem z karty řidiče a s výzvou, aby do pěti dnů odevzal řidičský průkaz,“ naznačil postup při dosažení povoleného limitu šéf táborského odboru dopravně správních agend Antonín Hlaváček.

Po skončení zákazu řízení musí hříšník zpátky do autoškoly. Zkoušky ho čekají ze všech skupin řidičského oprávnění, které vlastní.

EVIDENCE ŘIDIČŮ : Ze 102  185 obyvatel okresu je 67 111 registrovaných řidičů.
Počet bodů- řidičů
1-1167
2 -1650
3 - 883
4 - 434
5 -269
6 -235
7 -408
8- 80
9 - 78
10 - 41
11 - 31
12 - 166

Pavlína Macelová