Na Vánoce to byl rok, co si řidič kamionu Zdeněk Pekara v Turecku prožil peklo. Místo svátků seděl v tureckém vězení. Do kamionu mu totiž na Slovensku bez jeho vědomí naložili tuny látky pro výrobu heroinu. V mezinárodní protidrogové akci, které velelo Slovensko, figuroval jako volavka. Řetěz tak zvané kontrolované dodávky, kterou organizoval Eurojust, se ale v Turecku zpřetrhal. V Istanbulu Pekaru zatkli.

Jako projev solidarity mu teď slovenské ministerstvo vnitra přiznalo 25 tisíc euro.

„Nejde zatím o odškodnění, protože slovenská strana nepochybila. Teď musím počkat, jak dopadne soud se skupinou, která za vším stojí,“ říká šestačtyřicetiletý Pekara, který nejdříve přišel o práci a následně prodělal infarkt.

Teď už ale zase sedí za volantem kamionu, jen se raději pohybuje po Čechách nebo na západ od českých hranic. Na východ dobré vzpomínky nemá a do Turecka by nejel ani na dovolenou. V nové firmě mu ale neřeknou jinak než Turek.

Necelých 650 tisíc je podle něj sice za ohrožení života a psychickou újmu málo, ale rodině alespoň pomohou splatit dluhy, které jí vznikly, když neměl práci a marodil.

„Snad se zase vrátíme do starých kolejí a budeme žít jako dřív. Až se dozvím, kdo nese zodpovědnost, budeme to řešit s právníkem. Do té doby nemůžu nic dělat,“ říká.

Místo sava pro turecký Červený půlměsíc mu mezinárodní gang obchodníků s drogami v Mliečanech u Dunajské Stredy naložil chemikálii pro výrobu heroinu. Do Turecka dojel s 11 tunami výbušné látky.

V Turecku Zdeňka Pekaru zatkli 24. prosince 2010. Ve vězení prožil čtyři dny. Na svobodu mu pomohla konzulka Izabela Havlová.