Klidně si třeba i lehne na silnici, ale na obchvatu obce trvá. Tak se rozhodla Jana Kliková ze Všechlap u Malšic po červencovém setkání místních se zástupci Jaderné eletrárny Temelín. A následovala petice.

V ní obyvatelé Všechlap žádají, aby byl dodržen územní plán obce a vybudován obchvat. Zástupci JETE v souvislosti s plánovanou výstavbou třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny takovou možnost odmítají.
„Kdo by nám na to dal peníze? To by musel obchvat postavit kraj. Jsme připraveni udělat nějaká dopravní opatření jako světelnou signalizaci, chodníky a podobně. Rozhodně nebudeme stavět obchvat,“ tvrdí zástupce ředitele JETE Antonín Ješátko. Připouští, že budou s obcemi, které na obchvatu trvají a patří mezi ně i městys Malšice, dále jednat.

Pravděpodobně se už v září sejdou k dalšímu posouzení vlivu dostavby elektrárny, mimo jiné i na dopravu.
Malšická starostka Miroslava Šebková jeho optimismus nesdílí.

Petice: Obyvatelé Všechlap trvají na přijatém územním plánu, v němž je zakomponován obchvat. Při dostavbě třetího a čtvrtého bloku JETE by mohl být postaven. Vedení Temelína to odmítá.

„Územní plán je schválený a v něm je obchvat uveden. I pro obec Všechlapy, a tak na něm místní trvají. Investor sice přislíbil za milion a půl vybudovat novou kanalizaci, chodníky, autobusovou zastávku a výměnu oken směřujících k silnici, jenomže to všechno už místní mají. Kromě chodníků, na něž není mezi domy místo,“ konstatovala starostka. Navíc ve Všechlapech je celkem nebezpečná křižovatka, a tak není divu, že místní i chalupáři prosazují silnici vedoucí mimo obec.

Podle starostky je zajímavé i to, že srovnatelná situace je v Bechyňské Smolči a tam JETE obchvat akceptuje.
Na podporu výstavby obchvatu ve Všechlapech byla podepsána všemi místními lidmi petice. Zároveň s ní putuje na JETE a krajský úřad souhlas všech vlastníků, že nebudou bránit prodeji svých pozemků pro výstavbu obchvatu.

Alena Řezáčová