Kontaminaci zeminy i spodních vod tu za sebou zanechaly dřívější nešetrné postupy při impregnaci sloupů a pražců. Čištění si od ministerstva financí vyžádalo již přes osm stovek milionů. Do poloviny roku bylo odtěženo 350 tisíc tun zeminy.
Stopy po letectví
Inspekce životního prostředí na Táborsku sleduje i další lokality. Již několik let například sanaci bývalého vojenského letiště v Bechyni.
„Byla tu zjištěna značná kontaminace leteckým petrolejem, a to jak v zemi, tak v podzemních vodách. Velká část znečištění je už odstraněná, nicméně ještě zůstává hlavně v autoparku a bunkrech, kde byl petrolej uskladněn,“ upřesnil za oblastní inspektorát České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Josef Bláha.
Odstraňování kontaminantů začalo na letišti již před rokem 2000.
Miliony z pokut
Jihočeští inspektoři mají za necelý letošní rok na kontě 938 kontrol.
Z tohoto počtu udělili pokutu ve 185 případech za celkem 7,4 milionu. Za loňský rok to byly 254 pokuty v částce 18 milionů.
Občané nebo organizace na inspekci odeslali letos už 234 podněty k šetření, pouze 91 z nich však bylo oprávněných.
Nejvíce podnětů se týká ochrany přírody (89), dále vod (50) a odpadového hospodářství (41). Upozornění se nejčastěji týkají kácení dřevin, zápachu a nevhodného ukládání odpadů.
Ze sítí ČIŽP neuniklo ani Táborsko. Mezi již potrestané se letos řadí ZD Podhradí z Choustníku, které kontaminovalo pitnou vodu nevhodným vypuštěním hnojůvky na pozemky. Inspektoři družstvo potrestali stotisícovou pokutou.
Vyšší trest si vysloužila táborská firma Aston za špatné nakládání odpady. Loni jí inspekce uložila pokutu 750 tisíc za provozovnu v Malšicích, kde se Aston nedržel provozního řádu, a na začátku letošního roku dalších 120 tisíc, a to za neposkytnutí úplných a pravdivých informací.
„S touto firmou řešíme další tři správní řízení o pokutě, a to za opakovaná porušení povinností. V současné době je v rámci odvolacího řízení posuzuje ministerstvo životního,“ doplnila mluvčí ČIŽP Ivana Awwadová.