Většině pacientů v nemocnicích nezáleží na tom, na jakém pokoji leží, jiní ale chtějí mít při léčbě klid a žádají lepší služby. Také jihočeské nemocnice nabízejí nadstandardní pokoje. Pacient však musí počítat s tím, že za lůžko zaplatí za den řádově stovky korun. Deník zjišťoval, jaká panuje situace v jihočeských nemocnicích.

Jako v hotelu

Například strakonická nemocnice disponuje pěti pokoji této kategorie, všechny jsou v nové přístavbě. Denně stojí pobyt 500 korun. Pacient má pokoj hotelového typu s televizorem, přístupem na internet, lednicí, elektricky ovládaným lůžkem, skříní, sociálním zařízením. „Příbuzní mohou využívat rozšířenou návštěvní dobu. Pacient má možnost výběru stravy po konzultaci s nutriční terapeutkou, která dbá na soulad s případným dietním omezením,“ uvedla hlavní sestra Marie Janoušková. Dvě nadstandardní lůžka se ve Strakonicích nacházejí na chirurgii, dvě na šestinedělí a jedno na neurologii.

Barevná výzdoba

V táborské nemocnici jsou součástí jednolůžkového pokoje hotelové prvky – lednička, televize, telefon, sociální zařízení a skříňky. I zde má pacient (či doprovod dětského pacienta) možnost výběru stravy, pakliže nedrží dietu.

„Pro děti máme pokoje s obrázky – s rybičkami, leknínový, žabičkový – a celé laděné do různých barev,“ uvedla hlavní sestra Helena Plocková. Nemocnice Tábor má celkem 18 nadstandardních pokojů v ceně od 270 do 380 korun. Interna-kardio má 1 pokoj, rehabilitace 1, dětské odd. 6, infekční odd. 1, odd. následné péče 8, plicní 1.

Jen na porodnici

Prachatice nabízejí 2 jednolůžkové pokoje nadstandardní pouze na oddělení gynekologicko–porodnickém. „Nikde jinde zatím takové pokoje nejsou, na chirurgii se bude dělat letos v rámci rekonstrukce,“ uvedl ředitel Michal Čarvaš. Současné pokoje jsou vybaveny sprchou a WC, polštáři na kojení, židlemi s opěrkou, stoličkou pod nohy, televizí, ledničkou v jednom pokoji. V těchto pokojích může pobývat doprovod rodičky. Na přání nemocnice zajistí celodenní stravu. Nadstandardní pokoj stojí 300 korun na den, doprovod platí 100 korun za den.

Speciál za šest set

Nadstandardy v jindřichohradecké nemocnici se liší podle oddělení a typu pokoje. V porodnici se nachází jeden nadstandard typu speciál, který je za 600 korun, má vlastní koupelnu, WC, televizi, možnost přistýlky, možnost objednání jídla. Druhý nadstandard v porodnici je za 500 korun a liší se tím, že má společnou toaletu s vedlejším pokojem. Na dětském oddělení je cena nadstandardu závislá na tom, zda je na pokoji s dítětem přítomen jeden nebo dva doprovody. Dva doprovody včetně stravy zaplatí 665 korun na den. Dva nadstandardní pokoje jsou na interně, tam je cena 300 korun za den za dvoulůžkový nadstandard a 350 korun za den za jednolůžkový nadstandard.

Vždy jedno lůžko

Nadstandardní pokoje v českobudějovické nemocnici jsou jednolůžkové. Jsou vybaveny telefonem, televizí, lednicí, mají vlastní sociální zařízení. Například na gynekologicko-porodnickém oddělení jsou tu, na rozdíl od běžných pokojů, možné návštěvy přímo na pokoji a některé umožňují dokonce i zřízení přistýlky pro doprovod pacienta. Cena je buď 400, nebo 600 korun na den.

V plánu je internet

Nadstandardní pokoj v krumlovské nemocnici je jednolůžkový, k dispozici je televize, sociály a pacient si může vybírat stravu. Pracuje se na tom, aby se pacienti mohli připojit k internetu. Na pokoj mohou za pacientem návštěvy, což všude, jako třeba v porodnici, možné není. Takový nadstandardní pokoj stojí 350 korun na noc. Na ostatních odděleních se platí 450 korun. Každé oddělení má k dispozici jeden až dva nadstandardní pokoje.

Neustále mají plno

Platí, že za lepší služby si lidé rádi připlatí. Nadstandardní jednolůžkové pokoje v písecké nemocnici jsou proto téměř neustále plné. Jeden den stojí v Písku pět set korun. „Pokoj je vybaven mimo jiné vlastním sociálním zařízením, lednicí nebo přístupem na internet. Je to vlastně hotelový pokoj,“ uvedl ředitel nemocnice Jiří Holan.

Každé oddělení písecké nemocnice má minimálně dva takové pokoje. „Někdy je zájem větší, než můžeme uspokojit. Ale nemůžeme mít jen takové pokoje. Jednak někteří lidé si připlatit nechtějí nebo raději nechtějí být samotní, problémy chtějí sdílet s ostatními,“ doplnil Holan. Na nových nebo rekonstruovaných odděleních, jako je gynekologie, je připojení na internet samozřejmostí.

Srovnání cen

Strakonice 500 Kč/den
Tábor od 270 do 380 Kč/den
J. Hradec od 300 do 665 Kč/den
Č. Budějovice 400 či 600 Kč/den
Prachatice 300 nebo 400 Kč/den
Č. Krumlov 350 či 450 Kč/den
Písek 500 Kč/den