Nejlepší obcí Jihočeského kraje je Dražíč na Českobudějovicku. Rozhodla o tom desetičlenná komise, která dnes vyhlásila výsledky krajského kola soutěže Vesnice roku 2011. Na Táborsko, z něhož se letos přihlásilo sedm obcí, zbyla pouze oranžová stuha. Získal ji za spolupráci se zemědělskou společností nováček klání Řepeč. Ostatních šest vesnic si odneslo čestná uznání: Radimovice u Želče - za harmonický rozvoj obce; Borkovice – za výsadbu biokoridorů kolem obce; Nadějkov – za činnost místního Okrašlovacího spolku; Rataje – za vzornou údržbu zeleně a ošetření vzrostlých stromů na návsi; Smilovy Hory – za výsadbu a údržbu alejí na příjezdových cestách k obci; Borotín – za netradiční sportovní aktivity.


„To je výborná zpráva, mám z toho radost. Určitě si to zasloužíme, protože Dražíč teď vypadá opravdu krásně a panu starostovi se podařilo dát dohromady lidi, všichni tu spolupracují,“ reagoval rodák Miroslav Hron.
O titul letos usilovalo 33 obcí, což je nejvyšší počet v historii. Porota musela všechny uchazeče navštívit během osmi dnů a teprve včera v noci rozhodla o vítězi. Dražíč zaujala svou upraveností, netradičními kamennými chodníky i výsadbou zeleně. „Na svou velikost má navíc velice bohatý spolkový život. Líbil se nám také zrekonstruovaný špýchar. To je podle mého názoru budova, která patří do tradiční venkovské výstavby, a tady se ji podařilo zachránit a najít pro ni využití,“ doplnil předseda komise Jan Jílek.
Na druhém místě skončila obec Drahonice ze Strakonicka, třetí jsou Borovany na Písecku. Dražíč bude kraj reprezentovat v zářijovém celostátním kole.

1. místo – Dražíč, Budějovicko
2. místo – Drahonice, Strakonicko
3. místo – Borovany, Písecko

Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí– Nerestce, Písecko
Oranžová stuha za spolupráci obce a zemědělského subjektu– Řepeč, Táborsko
Modrá stuha za společenský život v obci – Strunkovice nad Blanicí, Prachaticko
Bílá stuha pro obec, která se aktivně věnuje činnosti mládeže – Pištín, Českobudějovicko
Zlatá cihla za příkladné stavby na venkově – Chlumany, Prachaticko
Cena naděje pro živý venkov – Drach〜kov, Strakonicko
Diplom za vzorné vedení obecní knihovny – Jarošov nad Nežárkou, Jindřichohradecko
Diplom za vzorné vedení obecní kroniky – Přeštěnice, Písecko
Diplom za péči o kulturní dědictví – Mojné, Českokrumlovsko