Třída: Savci. Řád: Letouni: Pověry okolo nich: Přenášejí vzteklinu, motají se lidem do vlasů a možná sají i krev. Řeč je samozřejmě o netopýrech.

S cílem oddémonizovat tato mýty a tajemstvím opředená zvířátka se každoročně snaží Evropské noci pro netopýry. Jedna z nich se konala v sobotu na hradě Šelmberk u Mladé Vožice.

„Nenechal jsem si ujít příležitost sáhnout si na netopýra, podívat se na něj zblízka a něco se o něm dozvědět,“ říká Martina Vicány z Tábora.

Lidé, jimž se netopýři uhnízdí v domě, mívají strach, že přenášejí různé nemoci. To ale není pravda. „Za desítky let bádání se u nich potvrdily například jen dvě onemocnění vzteklinou,“ zdůraznila Petra Schnitzerová z České společnosti pro ochranu netopýrů.

V Čechách žije 26 druhů netopýrů. Všechny jsou zákonem chráněné. Nejčastěji u nás narazíte na netopýra zrzavého. Mezi ohrožené pak patří zejména druhy, které jsou vázané na lidské stavby. „Různé rekonstrukce a zateplování domů ničí netopýrům jejich stanoviště. Mnoho životů má na svědomí i rozsáhlé používání různých insekticidů v zemědělství,“ upozornila Schnitzerová.

Netopýří noci si kladou za cíl vylepšit vztah člověka k podivnému tvoru, který při spánku visí hlavou dolů. Chtějí ale také upozornit na jejich ohrožení a podnítit člověka, aby sám přemýšlel, jak je může chránit.

Zatímco v Evropě jsou netopýři spojování s temnými silami, čarodějnicemi a upíry, v Asii jsou naopak symbolem štěstí. Strach byste neměli mít ani z toho, že se vám zamotá do vlasů.

„Jejich echolokační sonar, kterým se orientují v prostoru, je tak dokonalý, že rozezná komára. Věřte, že člověku se určitě vyhnou,“ naznačila Schnitzerová.

Netopýři jsou velcí jedlíci. Denně snědí až jednu třetinu toho, co váží. Často loví škůdce a pomáhají tak udržovat rovnováhu v přírodě. Za sezonu spořádá jeden netopýr až 60 tisíc komárů.

„Ládují se obzvlášť teď na podzim. Musí nabrat zásoby na zimu, po kterou hybernují,“ přiblížila Schnitzerová.

Zatímco samice vytvářejí přes léto kolonie, samečci jsou samotáři. Společně se setkávají jen v době páření. Mláďata se rodí holá a slepá. Po dobu jednoho měsíce jsou plně odkázaná na mateřské mléko.

Přes vyvrácení různých pověr a legend, zůstávají netopýři v lecčems stále opředeni záhadami. Jednou z nich je, z čeho se vlastně vyvinuli. Beze změny totiž létají po zemi už 60 milionů let.