Mladá Boleslav, Příbram a Karviná nebo Most s Náchodem. Tato města pro příští rok mění výši daně z nemovitostí občanů. Podle serveru Podnikatel.cz tak učiní téměř každé desáté okresní město v republice. Tábor do této skupiny nespadá.
Zatímco první tři uvedená města koeficient pro konečný výpočet daně zvyšují, v Mostě naopak ušetří podnikatelé a v Náchodě majitelé garáží, jimž zastupitelé pohyblivý násobek nesnížili, ale rovnou celý zrušili. Ani sem se Tábor od příštího roku neřadí.
„Výši daně z nemovitosti neměníme," potvrdil starosta Jiří Fišer.
Daň odvádí majitelé domů, bytů, pozemků, nebytových prostor. Sazbu za jednotlivé druhy určuje zákon a obec je může navýšit o určitý násobek. Jeho rozpětí rovněž hlídá stát. Vzorec pro výpočet pak musejí schválit zastupitelé jako vyhlášku obce.
S pohyblivým násobkem na mnohých radnicích zamíchal v roce 2009 takzvaný Janotův balíček, který zvedl základy. Radnice pak dopady kompenzovaly snížením koeficientu. Nyní k podobným turbulencím není důvod.
„O něčem takovém vůbec neuvažujeme. My jsme koeficient měnili v roce 2012, protože ve srovnání s Táborem a Planou nad Lužnicí jsme ho měli poloviční. Ovšem s tím, že rozdíl nechceme projídat v rámci rozpočtu," připomíná starosta Sezimova Ústí Martin Doležal dobu, kdy vlastníkům nemovitostí koeficient zdvojnásobili.
Na platební kázeň stejně jako u jiných daní dohlíží finanční úřad. Ten eviduje počet poplatníků i neplatičů. Peníze ale vrací obcím.
„Výnos daně je výlučným příjmem města. V Táboře se pohybuje kolem 39 až 40 milionů korun ročně," přiblížila sumu, která plní rozpočet, vedoucí odboru financí Dana Daňková.
Tábor používá rozpětí koeficientu od 1,4 až do 2,5 podle lokality pozemku či stavby. Nejvyšší platí pro centrum a část Klokot, nejméně je daň navyšována například v Hlinici nebo Smyslově.
Kromě těchto koeficientů existuje i tak zvaný místní koeficient, kterým se násobí celková daň. Jeho zavedení ji může navýšit dvakrát, maximálně pětkrát. „Tento koeficient musí být jeden pro celé území obce a vztahuje se na všechny nemovitosti v obci. Tábor má dvojku," dodala Dana Daňková.
Dvojku uplatňuje v Jihočeském kraji z bývalých okresních měst ještě Český Krumlov a Jindřichův Hradec, ostatní jedničku. Ta města ale zase mají vyšší základní koeficient: Budějovice i Písek 3,5; Tábor 2,5.
Sezimovo Ústí má pro obě části stejnou dvojku. Výnos si šetří na investice. „Připravujeme si tyto peníze na dům pro seniory, takto si vytváříme rezervu, abychom v roce 2017 mohli začít stavět," říká Martin Doležal a upřesnil, že tímto způsobem si na dům posílají zhruba tři miliony ročně.
Ani v ostatních městech okresu zdražení neplánují.
„Cena pro příští rok neporoste, zastupitelé neschválili žádné navýšení. U nás stejná sazba zůstává už od roku 2009, kdy se naposledy měnily koeficienty. Bydlení máme po celém městě stejně drahé. Dřív bývala u Vanišovy ulice snížená sazba, protože tam měli nižší kvalitu bydlení, když se upravovala vozovka. V blízkosti silnice museli například častěji měnit fasádu než jinde. Teď už je ale i tato ulice z vyhlášky vyňata a platí se u nás všude stejně," potvrdila například Jaroslava Jechoutková, vedoucí finančního odboru Mladé Vožice.
Také Chýnovští drží krok. „Trendem je daně navyšovat. U nás ale právě daň z nemovitosti zůstala pro příští rok jako jediná z daní nezměněná," říká účetní Zdeňka Švecová.