Zastrčte obyčejný kovový špendlík do konce tužky či špejle, ve lžičce si nad kahanem rozehřejte bílý vosk a do ruky uchopte nabarvené vajíčko. Během několika minut jednoduchými tahy vykouzlíte dokonalou kraslici. Alespoň v případě šestačtyřicetileté Jitky Novotné, která se na Velikonoce připravuje po celý rok. V podobě dekorovaných vajíček v jejích rukou postupně vzniká šest set uměleckých děl.

Podle jejích slov zvládne kraslice každý, kdo je trpělivý a má alespoň trochu fantazii. Výtvarné nadání není potřeba, protože vše je o praxi. Tak jsme se Jitky Novotné zeptali na to, jak vykouzlit kraslice zdobené voskem na váš stůl.

Jak jste se k tomuto koníčku dostala?
Poprvé jsem se setkala se zdobením včelím voskem ve druhé třídě základní školy. Včelí vosk byl ale problém sehnat a tím můj zájem upadl a já se k malování vrátila až po letech. Někde jsem vyčetla, že jde zdobit i za pomoci voskovek. Na Velikonoce jsem tedy začala pravidelně malovat vajíčka a ta rozdávala. Maminka třeba ty nejhezčí brala do práce a ženský se mezi s sebou chlubily, kdo je má zdařilejší. Pak je snědly ke svačině… Více jsem se zdobením začala zabývat před jednadvaceti lety na mateřské a posledních patnáct let zdobím tak šest set vajíček ročně.

To je pěkné číslo. To jste vždy kraslice pouze rozdávala?
Ze začátku všechny, i když už jsem je vyfoukávala. Pak přišla známá a říkala, že bych je mohla prodávat. Udělala jsem si tedy živnosťák a po nějaké chvíli zjistila, že je nevýhodné prodávat vajíčka do obchůdků, kde si cenu i více jak zdvojnásobí a je navíc zbytečně vysoká. Teď už jezdím po výstavách a lidé mě i oslovují sami.

Čím se má při zdobení začít, aby člověk dostal techniku do ruky?
Určitě jednoduchými motivy, čárkami. Malují se obyčejným špendlíkem s malou kovovou hlavičkou. Špendlík se širší hlavičkou používám na tečky, když vytvářím třeba krajková vajíčka.Jitka Novotná
• Narodila se v roce 1968, má dvě děti: dceru a syna.
• Zdobení kraslic se věnuje intenzivně patnáct let, začala s ním před jednadvaceti lety při mateřské dovolené se synem.
• Techniku zdobení voskem si poprvé vyzkoušela v základní škole.
• Jitka Novotná je vyučená prodavačka, po vyučení si dodělala nástavbu pro drogerii a foto, nakonec skončila jako finanční poradkyně u pojišťovny.  

Vaše vzory a zpracování je precizní. Máte uměleckou školu nebo kde jste čerpala inspiraci?
Nemám žádnou uměleckou. Vše je jenom o fantazii a o práci. I člověk, který neumí malovat, to zvládne. Zdobení se dá naučit. Může to zkrátka dělat každá ženská, která má trpělivost. Například velké krajkové vajíčko (husí) trvá 45 minut, když už to máte v ruce.

A co když to v ruce nemáte?
     
Tak vlastně stejně, protože pokud neovládnete základy zdobení, nikdy u složitějších motiv/ů nebudete mít výsledek, který byste chtěli. Čáry budou křivé, nepravidelné… Pokud se chcete zdobení naučit, začněte jednoduchými motivy, až poté přidávejte obloučky.Vše malujete bíle?
Je to nejhezčí a o bíle zdobená vajíčka s vínovým podkladem je největší zájem. Používám i jiné odstíny voskovek, ale minimálně. Vínový podklad s více barvami se nelíbí.

Jaké motivy děláte?
Spousty jsem jich okoukala a upravila podle sebe. Časem si najdete vlastní rukopis. Dělám i černá vajíčka zdobená květovými motivy domažlické keramiky. Je to technika, která se používala již před sto lety. To se vajíčka malovala včelím voskem.

Jak konkrétně na to?
Rozpustíte vosk a tím namalujete základní motiv, pár čárek, pokud chcete vícebarevné vajíčko. Namočíte ho do barvy a to, co je namalované voskem, se neobarví. Až to uschne, tak si vajíčko vezmete a domalujete motiv a dáte zase do další barvy. Pak vosk hadříkem nad teplou svíčkou smyjete. Dostane se dolů a vy na něm vidíte ty barvy…

Jakými barvami barvíte vyfouknutá vajíčka?
Obyčejnými syntetickými, které koupíte v plechovce. Manžel udělal fixírku přes kompresor, jdeme do dílny a já mu vajíčka podávám na špejli. Takto si připravíme od jedné barvy třeba sto vajec. I po dvaceti letech barva nevybledne a navíc vajíčko zpevní. Do Ústrašic na farmu si jezdím pro husí vejce.

Jejich příprava je stejná jako u slepičích? Vyfouknout pod teplou vodou a nabarvit?
Připravit husí vejce je náročnější. Musí se vyfukovat kompresorem a díra vyvrtat vrtačkou. Občas vám vajíčko bouchne a jste celá zamaštěná. Musíte dírku vyvrtat hned, protože jsou vejce nasezená. Když ho necháte měsíc doma, bude studené. Dávám ho vždy do svěráku, aby mi to šlo líp. Pak vezmete dlouhou špejli, žloutek narušíte a kompresorem opatrně vyfoukáte. Musí se důkladně vyčistit, a to savem. Na třicet vajec naředíte půl flašky sava s vodou. Vajíčka namočíte do vody, zatěžkáte, aby byla ponořená. Poté je opět vymyjete, vyfouknete, vysušíte… Než vajíčka připravíte k malování, jsou nažloutlá a vy je musíte vyčistit doběla.

Zdobíte i nevyfouknutá vejce na Velikonoce?
Dříve ano. Teď dávám dětem sladkosti a uvařím pár vajec, která obarvím, ale nezdobím. Vyfouknuté a ozdobené dávám navíc.

Zabýváte se i jinou techniku zdobení než je vosk?
Začala jsem se zdobením slámou. Jedno vajíčko trvá i pět hodin.

Z historie výzdoby kraslic

• V českých zemích bylo slovo kraslice známé už ve 14. století a nikde jinde na světě se nerozvinula výzdoba kraslic do takové výtvarné rozmanitosti.

• Dříve se plná vejce, určená jako velikonoční dar, zdobila i těmi nejsložitějšími technikami. Nebylo myslitelné darovat pouze prázdnou skořápku. Zdobení vyfoukaných vajec se rozšířilo na konci 19. století. Tehdy se totiž zdobená vejce začala prodávat do vzdálenějších měst.

• U nás se dochovala nebo se nově používá celá škála technik zdobení: reliéfní, škrábané, batikované, drátkované, madeirové, krakelované, oháčkované…

Postup při výrobě kraslic

1. ZÁKLADNÍ VZOR. Do špejle či tužky zapíchnete špendlík, nad svíčkou či kahanem si rozehřejete bílou voskovku. Vždy se začíná centrálním motivem, směrem ke středu.  1. ZÁKLADNÍ VZOR. Do špejle či tužky zapíchnete špendlík, nad svíčkou či kahanem si rozehřejete bílou voskovku. Vždy se začíná centrálním motivem, směrem ke středu.


2. Uděláte si základní křížek, který postupně tahy směrem ke středu doplňujete. Vajíčko si otáčíte malíčkem. Pak směr tahů obrátíte, linky se spojí a základ je hotový. 2. Uděláte si základní křížek, který postupně tahy směrem ke středu doplňujete. Vajíčko si otáčíte malíčkem. Pak směr tahů obrátíte, linky se spojí a základ je hotový.


3. Základní tahy je potřeba doladit. Můžete použít i jiné odstíny vosku, nejvděčnější je ale bílá.  Ten samý motiv zopakuje na druhé straně vajíčka.3. Základní tahy je potřeba doladit. Můžete použít i jiné odstíny vosku, nejvděčnější je ale bílá. Ten samý motiv zopakuje na druhé straně vajíčka.


1. AŽ BUDETE MÍT ZÁKLADNÍ VZOR V RUCE. Tento složitější vzor nikdy nezačínejte od středu vajíčka. Vždy malujete jen vrchní půlku a stejný dekor na protější straně.1. AŽ BUDETE MÍT ZÁKLADNÍ VZOR V RUCE. Tento složitější vzor nikdy nezačínejte od středu vajíčka. Vždy malujete jen vrchní půlku a stejný dekor na protější straně.


2. Vzniknou vám čtyři poloviční dekory, dva na spodní a dva na horní polovině vajíčka. Vždy zrcadlově začnete vytvářet dekor mezi centrálními motivy.2. Vzniknou vám čtyři poloviční dekory, dva na spodní a dva na horní polovině vajíčka. Vždy zrcadlově začnete vytvářet dekor mezi centrálními motivy.


3. Na malování obruby (z obloučků) se pusťte až s praxí. Vždy malujte směrem k sobě a směrem do středu. Nakonec dodělejte i zbylé poloviny centrálního motivu.3. Na malování obruby (z obloučků) se pusťte až s praxí. Vždy malujte směrem k sobě a směrem do středu. Nakonec dodělejte i zbylé poloviny centrálního motivu.