POSTUPNĚ ZAVÍRALI

Podle fundraiserky Ludmily Pokorné zaváděla Rolnička opatření v souladu s mimořádnými restrikcemi postupně vyhlašovanými vládou ČR. „Nejdříve jsme zavřeli naší speciální a praktickou základní školu, poté došlo k omezení provozu ambulantních a terénních sociálních služeb. Tyto služby byly nakonec také úplně přerušeny a došlo i k zavření mateřské školy,“ konstatovala Ludmila Pokorná.

Nefungují ani odnože jako je Čajovna – kavárna Rolnička v Soběslavi a tři pobočky Obchodu dobré vůle. „Jenom obchod na táborském sídlišti Nad Lužnicí je i nadále v provozu jako výdejna Zásilkovny, kdy zásilky předáváme před okno,“ upřesnila.

V současnosti zůstaly zachovány jen pobytové služby. Tedy chráněné bydlení a pobytová odlehčovací služba. Otevřená je i nadále chráněná dílna, i když i tam se snažíme co nejvíce omezit počet lidí, kteří se v ní pohybují,“ naznačila fundraiserka. Z obvyklých 45 zaměstnanců, kteří normálně v dílnách dělají, je jich tak na pracovišti asi jen 10.

CHYBÍ SOCIÁLNÍ VAZBY

Sedmadvacetileté klientce sociálně terapeutické dílny Rolničky Jaroslavě chybí hlavně přátelský kolektiv. „Je mi líto, že nemohu být s přáteli a mrzí mě, že jsou zavřené veškeré služby Rolničky,“ zmínila. Obává se šíření nemoci. „Mám strach, že se koronavirus bude dále šířit, ale mám také pocit, že se to všechno spraví a budu moc chodit do Rolničky, kde jsem šťastná. Pokaždé se těším, protože se tam cítím spokojená a veselá. Mezi úžasnými lidmi z Rolničky jsem totiž moc ráda,“ posteskla si.

Jak se říká, všechno zlé je pro něco dobré. Z iniciativy zaměstnanců vzniklo hned několik šicích dílen a poslali tak do světa už více než 2 500 roušek. Tento počin přiblížila ředitelka speciální a praktické školy Kamila Viktorová. „Zavedli jsme manufakturu a získali dokonce pár šicích strojů. Původně jsme šili roušky pro naše zaměstnance a klienty – děti i jejich rodiny, ale stala se z toho komunitní záležitost a s trochou nadsázky lze říct, že dnes šijeme pro celé město,“ shrnula.

ŠIJÍ DOMA, V DÍLNĚ I VE ŠKOLE

Dle jejích slov se momentálně výrobě ochranných pomůcek věnují lidé ve všech budovách patřících k Rolničce. „V soběslavké Mrázkově ulici ve školní jídelně, v Bezděkově ulici v chráněných dílnách, v táborské Světlogorské ulici v prostorách sociálně terapeutické dílny i v domácnostech jednotlivých zaměstnanců. Šiji učitelky, asistentky, pracovnice v sociálních službách i uklízečky včetně mě. Zároveň se soběslavská Rolnička stala i místem, kde přijímáme již ušité roušky od dalších dobrovolných švadlen. My pak koordinujeme jejich distribuci těm, kdo je potřebují,“ vysvětlila Kamila Viktorová.

Jednorázové rukavice i dezinfekci pro běžící provozy mají k dispozici z předešlých zásob, nějaký materiál se jim podařilo sehnat i během epidemie koronaviru.

ŠKOLA FUNGUJE NA DÁLKU

S klienty, žáky i jejich rodinami zaměstnanci zůstávají stále ve spojení prostřednictvím telefonu a emailu. „Učitelky jsou se svými žáky v pravidelném kontaktu. Píší jim dopisy s drobnými úkoly, jako jsou třeba skládanky obrázku nebo vybarvování, a také od nás dostali roušky ušité v Rolničce. Nyní se chystáme, že začneme s našimi žáky komunikovat i přes Skype, aby s nimi mohly učitelky i mluvit,“ osvětlila Kamila Viktorová.

Na Youtube chystá živé vysílání své hodiny také farář Českobratrské církve evangelické Richard Dračka. „Ten za normálních podmínek dochází do Rolničky jednou týdně a vypráví dětem biblický příběh,“ uzavřela.

INFOBOX:

Diakonie Rolnička je jedním ze středisek Diakonie ČCE a vznikla v roce 1993 jako centrum pro 12 dětí ze Soběslavi a blízkého okolí.

V současné době pomáhá více než 120 dětem i dospělým s mentálním a kombinovaným postižením z celého táborského regionu a kromě Soběslavi má svou pobočku i v Táboře. Jejím cílem je poskytovat komplexní služby, které mohou klienty provázet od dětství až do důchodového věku. Kromě 6 sociálních služeb nabízí Rolnička lidem s postižením i zaměstnání v chráněné dílně, Čajovně-kavárně Rolnička či Obchodech dobré vůle a služby dobrovolnického centra. V současné náročné době nabízí také možnost psychologických konzultací on-line. Více informací najdete na webové stránce.