Jako ředitel pozemkového úřadu si jedenačtyřicetiletý David Mišík z Tábora naordinoval více pohybu. Již rok se ohání mečem.

Od loňského jara je adeptem Akademie rytířských umění v Táboře. „Studuje“ se svým dvanáctiletým synem. „Oba máme zájem o historii, a v akademii nejde jen o fyzično, ale také o duchovno meče. Pochopitelně je šerm dobrý pro kondici a také jako odpočinek. Jako každý jiný sport i šerm kultivuje,“ říká o své nové zálibě David Mišík.

Za sebou mají první zkoušky a také poměření sil a talentu. Před sebou pak jasné odhodlání učit se dál.

„Synovi to jde asi lépe, ale hlavně ho to druhý den tolik nebolí. Já cítím hlavně nohy a kolena, ale přestat nechci,“ tvrdí státní úředník, který si pomýšlí na studium Německé školy šermu, která stylově odpovídá jeho naturelu. A těší se na boj z koně.

Duch rytířů

Táborská akademie dává studentům příležitost naučit se zacházet s různými typy historických zbraní, ale otevírá jim také celé téma rytířství, rytířských ctností a života aristokratů.

„Nepřivoní pouze k evropskému rytířství, ale také k rytířství samurajů, případně orientální obdoby tohoto pojmu,“ doplňuje zakladatel akademie Petr Nůsek.

Škola je připravena splnit romantický sen každému bez rozdílu pohlaví či věku, a navíc může být odrazovým můstkem k profesionální dráze u filmu či divadla.

„Nejmladším frekventantem je čtyřletý chlapeček. Nejstaršímu je dvaašedesát. Začít je možné kdykoliv. Důležité je se rozhodnout něco dokázat, změnit, zkrátka udělat,“ vybízí Nůsek.

A.K.A., jak se akademie nazývá, vznikla před deseti lety v Praze. V současné době funguje nejenom v hlavním městě, kde vyučuje v šesti ateliérech, ale kromě Tábora také v Českých Budějovicích. Zároveň je otevřen ateliér scénického boje pro film a divadlo. Úspěchy při vystoupeních, ale i u filmu, slaví šermířský tým s názvem SWMT, který se rekrutuje právě z řad pokročilých šermířů českobudějovické akademie. Nejkratší dobu funguje první začátečnický ateliér v Táboře. K dnešnímu dni v akademii studuje přibližně 150 žáků.

Na otázku, zda je šerm nebezpečným sportem, má Petr Nůsek jasnou odpověď: „Šerm jako takový nebezpečný není. Nebezpeční jsou vždycky jen ti, kteří ho provozují. Duch rytířství, který je neodmyslitelnou součástí naší akademie, je výrazným předpokladem morálních kvalit našich žáků. Nechci tím říct, že nemůže dojít k úrazu, ale důraz na bezpečnost práce a profesionální vedení zkušenými lektory toto nebezpečí minimalizují. Konkrétně u nás k žádnému úrazu za deset let existence školy nedošlo.“

Krůpěj rytířské krve je podle něj v každém z nás, tím vysvětluje takový zájem o tento bojový sport. „Každý z nás ve skrytu, byť jenom v té kapičce, chce být spravedlivý, chránit slabší a někde se hrdinsky podepsat, umět se bránit negacím a prosazovat pozitivno,“ říká mistr meče.

V Táboře se „rytíři“ scházejí každé úterý v půl sedmé večer ve škole na náměstí Mikuláše z Husi. S sebou je nutné si vzít kázeň i sebeovládání. Ale také odvahu. Odměnou vám budou i vědomosti z historie.