Pro sedmdesát dětí z Mateřské školy Kollárova se včera neotevřely dveře jejich tříd. Únava materiálu na přívodu vody do umyvadla způsobila vytopení více než poloviny budovy. Dnes pojede mateřinka na nouzový provoz a od zítřka se bude vše vracet do normálních kolejí.
„Muselo k tomu dojít v pátek. Přes víkend tu nikdo nebyl a stačilo to napáchat takovouhle paseku,“ běduje ředitelka Vlasta Vychodilová.
Instalatér už příčinu potopy odstranil, na jeho místo nastoupila firma s vodním vysavačem. Na směnu přišly všechny učitelky a připojily se k nim také uklízečky ze dvou odloučených pracovišť.
„Samy jsem si to o prázdninách vymalovaly, všechno tu bylo nové. Byly jsme na nový vzhled školky pyšné,“ posteskla si učitelka nejmenších Helena Bradáčová, jejíž třída dopadla nejhůř. Ač měla nastoupit až odpoledne, přispěchala z domova hned ráno, vybavena kýblem a mopem.
Půlka pod vodou
„Pod vodou jsou dvě třídy, půlka kuchyně, sklady s potravinami. Ušetřena nezůstala ani ředitelna. Jen doufám, že voda nepoškodila počítač. Mám tam veškerá data,“ posteskla si Vychodilová.
Rodiče dětí se jeden po druhém obraceli ve dveřích a pro tento den si museli najít náhradní hlídání. „Moc školku lituji, je to úplná katastrofa. Syna Lukáše si dnes musím vzít do práce a na zítra se dohodnout s babičkou,“ říká Iveta Veselá z Tábora. Ředitelka potvrdila, že rodiče byli všichni velmi vstřícní, mnoho z nich odhlásilo své potomky na celý týden.
„V nejnutnějších případech bere naše děti školka Angela Kančeva. Bude muset také zajistit obědy pro odloučené pracoviště ve Vančurově ulici, kam jídlo normálně dodáváme my,“ uvedla ředitelka.
Statik není třeba
Jednu vysoušečku zdiva zajistila okresní správa sociálního zabezpečení, další už jsou na cestě díky starostce. „Elektřina půjde až od středy, pak začneme s vysoušením. Také začneme vařit. Ve dvou třídách, které jsou nepoškozené, poběží výuka,“ říká Vychodilová.
„Škodu nahrubo odhaduji okolo čtyř set tisíc. Záleží také, jaký bude stav nábytku a rámů oken. Částka by se mohla třeba vyšplhat až k půl milionu korun,“ nastínil Karel Šíp z táborského odboru školství. Podle jeho slov nebylo nutné volat statika, neboť stropy jsou betonové a bude stačit, že vyschnou. Potom se své práce ujmou malíři. Když bude přát počasí, vrátí se třídě původní tvář asi za měsíc.
„Do horní třídy zatím děti nepustím, dokud si nebudu jistá, že je strop suchý. Stejně se musí něco udělat i s podlahou,“ sděluje Vychodilová.
Kalamitu má přitom na svědomí jedna malá hadička. Stačí nepatrná vada materiálu a neštěstí je na světě. „K těmto poruchám dochází hlavně v noci, kdy výrazně stoupne tlak v potrubí, protože lidé neodebírají vodu, “ vysvětlil instalatér Pavel Sychra. „Vyměnil jsem hadičku a ještě udělám revizi všech přívodů v budově, aby se to neopakovalo,“ dodal Sychra.