Předzahrádky se se vzrůstající teplotou konečně probudily k životu. Táborský odbor dopravy zatím obdržel 19 žádostí o jejich povolení. Podle Milana Mrázka ale číslo není konečné:
„V podstatě každý, kdo má restaurační zařízení, chce mít i předzahrádku. Standardně vyřizujeme zhruba třicet žádostí," nastínil.
Pravidla vzhledu zpřísnila radnice hlavně pro zahrádky v ulicích Starého Městě. „Nechceme tady „halygaly"," zastává umírněnost místostarostka Lenka Horejsková. Nežádoucí je dokonce i nesouvislá skleněná výplň.
„Omezení vzniklo kvůli bezpečnosti. Když už jsme je ale jednou majitelům schválili, nebudeme teď po nich chtít, aby předzahrádku kompletně přestavovali, protože to není levná záležitost," konstatoval Milan Mrázek. Ovšem připomněl, že poslední slovo má vždy krajský památkový ústav a jeho stanovisko musí radnice akceptovat.
Z ohrazení zahrádek musejí provozovatelé odstranit i různé plakáty a reklamní poutače. Ponechat mohou jen název provozovny a jídelní lístek. „Stávalo se, že restauratéři dávali na předzahrádky poutače, které se sortimentem nesouvisely. Chceme zamezit, aby se objevovaly například neonové nápisy," zdůraznil Milan Mrázek.
Pokud restaurace terasu nemá, mnohdy přichází převážně v letních měsících o zákazníky. Druhým rokem zpříjemní prostředí i restaurace U Marušky v Pražské ulici.
„Předzahrádku jsme dělali loni novou a i letos ji máme schválenou. Město po nás žádné úpravy nechtělo. Předzahrádka určitě zvyšuje tržby. Lidé sem chodí hlavně na obědy, to jim nevadí sedět uvnitř, ale odpoledne si dají kafíčko venku. Jinak by šli třeba ke konkurenci," míní majitelka Marie Balvínová.

Táhne zákazníky

Předzahrádka by neměla chybět ani v ulici 9. května před kavárnou Campanilla. Podle provozní Jany Permedlové o ni cukrárna bude žádat.
„Když by přišlo nařízení o zrušení skleněných výplní mezi dřevěnými palisádami, museli bychom se s tím nějak vypořádat. Předzahrádka tady funguje řadu let a táhne zákazníky. Když by je město povolilo provozovat i v zimě, určitě bychom o tom alespoň uvažovali," zhodnotila provozní Jana Permedlová.
I osmačtyřicetiletá Zuzana Chrudimská z Tábora dává v létě přednost tomuto stylu posezení: „Čím víc předzahrádek ve městě, tím lépe. Nevadí mi ani skleněné výplně například u Škochova domu na Žižkově náměstí, pokud nejsou jako pěst na oko. Člověk si má alespoň kam sednout, když fouká. Určitě by mělo město předzahrádky podporovat. Je příjemnější být venku na sluníčku než v začouzené hospodě," poznamenala Zuzana Chrudimská.
To ve Veselí nad Lužnicí žádná specifická pravidla nepotřebují. Návštěvníci naleznou tři venkovní terasy na náměstí T. G. Masaryka a jednu na Malém náměstí.
„Musí jen požádat o zábor a zaplatit. To je všechno. Lidé proti předzahrádkám nic nenamítají, tak proč jim nezpříjemnit posezení venku," sdělil tajemník městského úřadu Petr Kocián.

Na co se bere při povolení ohled

Staré město, centrum:
• Staré Město je obytnou zónou a ulice jsou stísněné, mnohdy i bez chodníků
• předzahrádka mnohdy omezí průchod a sebere i parkovací místa
• ohrazení musí být z materiálů, které jsou typické pro historické prostředí, není přípustná jejich výplň z hlediska bezpečnosti
• průchod na chodníku musí zůstat minimálně dva metry
• radnice se snaží obvykle najít individuální řešení
Ostatní části města:
• mimo centrum a Staré Město povolení předzahrádky nebývá problém, pokud neohrozí průchod a bezpečnost na silnici
• nesmí být u křižovatek či nebezpečných dopravních míst
Fungovat může od 1. 4. do 15. 11.

Anketa: Vadí vám kouření v předzahrádkách?

Jaromíra Koppová
Tábor

Já jsem zásadně proti kouření, takže bych ho úplně zakázala i v předzahrádkách. Z cigaretového kouře mi okamžitě začnou slzet oči, naskakuje mi husí kůže a opravdu mi vadí i venku na čerstvém vzduchu. Navíc ne každý kuřák je ukázněný a nedopalky po sobě uklidí.

Ingrid Koppová
Tábor

Kouření na předzahrádkách mi rozhodně vadí a obecně jsem i proti kouření třeba na autobusových zastávkách. Pokud si vedle mě někdo zapálí, není mi to příjemné. Kdyby byly restaurace určené přímo kuřákům, nic bych nenamítala. Bylo by to řešení.

Alena Kvasnicová
Tábor

Mně osobně nevadí, když lidé na předzahrádkách kouří, a to ani v době podávání obědů. Sama jsem občasným kuřákem, a tak to chápu. Každý člověk má ve městě možnost jít do takového podniku, který vyhovuje jeho požadavkům.

Jakub Motalík
Tábor

Já na předzahrádkách, když je hezké počasí, sedávám rád. Vím, že je to oblíbené posezení také kuřáků. Ačkoliv jsem nekuřák, nevybírám si předzahrádky podle toho, jestli se tam smí nebo nesmí kouřit. V tomhle ohledu jsem tolerantní. Kouření mi nevadí.