Neuplynuly ani tři měsíce a Tomáš Pitlík z Bechyně, který se zabývá přestavbami motocyklů, si na krk pověsil po tehdejším stříbru zlatý kov. Stalo se tak během víkendu při mezinárodní soutěži Big Lake Custom v jihomoravských Pasohlávkách.

Přestavba motocyklu Jawa 250 z roku 1946 nosí Tomáši Pitlíkovi štěstí. Už před třemi měsíci mu v Praze vynesla stříbrnou příčku na soutěži Bohemia Custom Bike. Teď se ve finále soutěže umístil na postu nejvyšším.

„Je opravdovou legendou, která ve své době doslova šokovala celý svět svým nadčasovým technickým a designově mimořádně elegantním řešením, rozhodování nebylo tak těžké,“ vysvětloval tehdy volbu stroje, který upravoval bez řezání a sváření Pitlík.

Na Big Lake Custom se opět soutěžilo v kategoriích Freestyle neboli bez hranic a omezení, Modified Harley-Davidson, Chopper&Cruiser, Pro Street, Old School, Top Paint (lakýrnická třída) a Tuzemák, kde soutěží přestavby motocyklů českých značek. Tato disciplína je jeho oblíbenou. Zejména kvůli národní hrdosti a krásným křivkám motocyklů Jawa.

Jeden z prvních exemplářů legendárního péráka (Jawa 250, r.v. 1946) je však pouze základem jeho přestavby. Pitlík ho totiž přestavil do podoby kompaktního sportovního motocyklu. Úpravy mu zabraly 230 hodin práce a předcházelo jim zhruba dvacet designových studií a pomocných nákresů.
„Na tuto soutěž jsem ještě předělal přední a zadní část motocyklu. Místo světla je tak například tachometr a do vík motoru jsem navrtal díry. Víceméně šlo o doladění detailů,“ říká Pitlík o motorce, kterou nazval Spite – z angličtiny zášť, zloba.

„Vzhledem k tomu, že na všech soutěžích hodnotí exponáty mezinárodní porota, je vhodné volit název srozumitelný pro všechny, většina úpravců proto volí angličtinu. Inspirací byl pro mne článek z britského časopisu The Motorcycle, který vyšel v listopadu 1945 – což bylo dříve, než byl tento legendární stroj představen světové veřejnosti v Paříži v roce následujícím. Název Spite je jedním ze slov nadpisu reportáže In Spite of the gestapo, ve kterém bylo popsáno, za jakých podmínek vlastně prototyp stroje vznikal, to znamená tajně, jako vzdor okupantům a za obrovského rizika všech, kteří se vývoje účastnili. Výběr nejen názvu, ale především typu stroje by měl být poctou a vyjádřením obdivu tehdejším konstruktérům,“ doplňuje autor. Za první místo tentokrát dostal láhev rumu s etiketou soutěže, cenu v umělecky zpracovaného pístu a věcné ceny.

Součástí expozice uměleckých přestaveb motocyklů se stal i nový tematický objekt „motorového vodního ptáka“, kterého premiérově představil právě Tomáš Pitlík. Skulpturu pojmenoval Pták Jawarabák. „Sice nebyla porotou oficiálně hodnocena, ale divácky byla přijata velmi příznivě,“ zhodnotil autor.
Jihočeský region tentokrát na soutěži u Mušovských jezer reprezentoval také Roman Buš z Prachatic s výtvorem Pura Vision, který je poháněný motorem Harley-Davidson 750 z roku 1942. Také on si odnesl ve své kategorii Modified Harley-Davidson ceny a navíc si vybojoval také titul Best of show, tedy to nejlepší k vidění.

DAVID PELTÁN