Po Nadějkově je dalším barokně renesančním zámkem, který pustne, ten ve Vyšeticích na Mladovožicku. V současnosti je na prodej a zájemci se jen hrnou.

„Stále je na prodej. Je několik zájemců z toho jeden velmi vážný, takže je možné, že do konce roku bude zámek prodaný,“ prozradil Filip Zapletal z realitní kanceláře, která má prodej nemovitosti na starosti. Zámek by měl být v osobním vlastnictví. Po koupi ho noví majitelé chtějí rekonstruovat a sloužit by měl k bydlení.

„O všem se teď jedná, takže jsem vázán mlčenlivostí. Jednat se také bude o přilehlých hospodářských objektech, které využívá zemědělské družstvo. Zámek je jinak nevyužitý,“ dodal Zapletal. Zámek je na prodej za 12 milionů korun.

„Občas se někoho zeptám, ale moc o zámku nevím. Takže bych o tom nerad mluvil, to nechám na majitelích,“ říká Vladimír Toušek, starosta Šebířova, pod nějž Vyšetice patří.

Majitelkou je od roku 2002 Ludmila Hudcová z Prahy, která zámek zdědila po matce. Ta jej dostala zpět po dlouhém restitučním řízení.
„Teď se tam nic neděje, je skutečně nevyužívaný a snažím se ho prodat, protože já osobně tak velký objekt využívat ani provozovat nebudu,“ vysvětlila majitelka.

Říhovy Vyšetice

Cihlový objekt má vlastní studnu s vodním hospodářstvím, elektrické topení a nabízí také možnost internetu. Objímá ho zahrada o 6266 metrech čtverečních.

Vyšetice se nacházejí na samé hranici okresu Tábor i kraje. Málokdo ale ví, že právě ve Vyšeticích se narodil populární autor nejen dětských knížek Bohumil Říha. Kdo by nečetl Honzíkovu cestu, O letadélku Káněti nebo neviděl film Dým bramborové natě s Rudolfem Hrušínským. Za aktivity v OSN – Unesco a IBBY - Mezinárodním sdružení pro dětskou knihu dokonce získal medaili Hanse Christiana Andersena.

Zaútočil lupič

Zámek patřil od roku 1886 rodině Pilzově. V roce 1932 ho získala rodina Čapkova. Měla ho až do znárodnění v roce 1948. V tomto období byl kompletně opraven a sloužil coby obytná a správní budova statku. Po roce 1964 byl opraven pro rekreační účely.

„Vím, že zámek zkraje 90. let vyhořel. V rámci pojistky ho pak tehdejší majitelé, Léčiva Praha, dali dohromady,“ připomněl starosta. Kompletní rekonstrukce však nebyla zcela dokončena.

Hlavní budova je situována uprostřed velké zahrady. Před vstupním průčelím jsou dvě pobočná křídla. Zámek stojí na okraji obce. Vrchní část zámku byla zrekonstruována v roce 1994. Dostala novou střechu i krovy.

V podkroví jsou hrubě připraveny pokoje, podle původního projektu domu pro seniory. V přízemí objektu jsou kuchyně s příslušnými provozními prostory, dvě jídelny, společenská místnost, vstupní hala, dva pokoje a stejný počet kanceláří a toalet.

V prvním patře se nachází jedenáct pokojů s příslušenstvím, klubovna, společenská místnost, toalety a vstupní hala. V podkroví je osm pokojů s příslušenstvím a čtyři sklady. Součástí celého komplexu jsou také hospodářská stavení, která jsou oddělená plotem. Jsou v nich dílny s byty v prvním poschodí, bývalé stáje, obytný dům, stodola, garáž pro autobus a drobné stavby. Celý areál je oplocen.

Přesto před týdnem neznámý pachatel barieru zdolal a ukradl ze zámku motory ventilátorů od elektrických akumulačních kamen. Majiteli způsobil škodu asi 35 tisíc korun. „Elektrické topení tam asi stejně nebude, je to pro takový objekt drahé. Zvažuje se jiná alternativa topení,“ reagoval Zapletal.

David Peltán