Jízdu na segway si poprvé vyzkoušel například Jan Janovský z Podboří. Nejdříve si stroj otestoval sám, teprve poté svezl i svého osmiletého synovce Michaela. „Nikdy předtím jsem se k segway nedostal a když už byl tady na hřišti, proč to nezkusit," pochvaloval si Jan Janovský, který nevynechal ani stanoviště opařanských střelců.

Ten, kdo sebral všechnu odvahu, se tak dvěma airsoftovými zbraněmi mohl přesvědčit, jestli se strefí do pověšených plechovek.

Samopal i pistole

„První zbraní je elektrický samopal, protože ho pohání akumulátorové baterie. Kapacita zásobníku je zhruba tři sta bobulí. Nábojům se tak říká proto, že to jsou šestimilimetrové kuličky, které váží od pětadvaceti do třiceti gramů," řekl Michal Beran, člen střeleckého klubu SK Opařany. Zájemci však mohli střílet i z plynové pistole zvané glock. Na jedno stisknutí spouště z ní vypálili až dvaadvacetkrát.

O tom, že je airsoft oblíbeným sportem, svědčí, že ve sdružení působí kolem pětadvaceti zejména mladých lidí. Ti, kterým ještě není osmnáct, na střelnici trénují s flobertkou, což je palná zbraň s okrajovým nábojem a patří tedy do nižší výkonové kategorie.

Kromě střelců bavili návštěvníky i dobrovolní hasiči, kteří všem předvedli simulovaný požární útok. U skautů si zase děti mohly namalovat obrázek a svaz žen nejmenším půjčil trampolínu. U sportovců vládl tradičně fotbal a házení míče do koše.

Jak sdělila starostka Opařan Blanka Řezáčová, Spolkový den je největší akcí, kterou v obci pořádají. „Před Vánoci se koná ještě vytrubování a minulý rok skauti k této příležitosti vytvořili živý betlém. Nezapomínáme ani na seniory. Pro ně organizujeme o svátcích vánoční besídku. Jinak během roku nechybí dětský den, karnevaly a plesy," vyjmenovala seznam vyžití místních Blanka Řezáčová.

Opařany se skládají ze sedmi místních částí – Podboří, Olší, Nové Dvory, Skrýchov u Opařan, Oltyně a Hodušín – a jejich obyvatelé 
i spolky se vždy zapojují do akcí, které pořádají ostatní obce.