Ministerstvo zdravotnictví jako zřizovatel dokonce před nedávnem nabídlo tučnou odměnu dětským psychiatrům. Výzvy tak zřejmě vyvolaly kýžený efekt a nemocnice, která má kapacitu 90 lůžek, bude moci fungovat dál.

DPN Opařany: Patři mezi tři jediné specializované pracoviště svého druhu v České republice. Poskytuje péči dětem do 18 let, polovina pacientů pochází z Jihočeského kraje. Ročně se nemocnice průměrně stará o asi tisícovku pacientů na lůžkách i v ambulantně. Areál se nachází v bývalém zámku, nejdříve zde fungovala psychiatrická léčebna pro dospělé, posléze od roku 1924 se stala speciálním zdravotnickým zařízením pro děti, zřizuje ho ministerstvo zdravotnictví. Školu fungující v areálu navštěvuje 58 žáků.

Dětská psychiatrická nemocnice Opařany dlouhodobě bojuje s nedostatkem kvalifikovaného personálu.
Dětská psychiatrická nemocnice v Opařanech je v ohrožení. Schází jí odborníci

Podle dobře informovaného zdroje Deníku, se mělo objevit několik lékařů, "zachránců". „Díky mediální masáži se začala formovat skupina lékařů, která by mohla převzít dětskou psychiatrickou nemocnici v Opařanech v budoucnosti,“ popsal kontakt.

I další člověk, který zná poměry v zařízení, tyto zatím neoficiální zprávy a pozitivní vývoj potvrdil. "Ano, slyšel jsem, že se údajně našli dětští psychiatři, kteří mají zájem zařízení zachovat, mohla je motivovat i tučná odměna od ministerstva," poznamenal.

Milion předem za tříletou smlouvu

 Před dvěma týdny ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pro Českou televizi uvedl, že shání tři nebo čtyři dětské psychiatry, kteří by provoz nemocnice zachránili. Nabídl i finanční prémii při nástupu. „Lékař dostane milion korun v hotovosti, ale musí se zavázat, že zde bude pracovat tři roky,“ podotkl Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví (MZ) ve spolupráci s DPN  Opařany, ale i krajem a odbornými společnostmi stále hledá možná řešení zachování péče v DPN Opařany, které je prioritou. To potvrdila také Martina Čovbanová z tiskového oddělení MZ. "Během tohoto týdne bude opět probíhat další schůzka se zástupci nemocnice, Jihočeského kraje s panem ministrem Vojtěchem a dalšími zástupci MZ," uvedla na dotaz Deníku.

Našli některé odborníky

 V současné době podle ní došlo díky zapojení odborných společností a s podporou pracovníků ministerstva k oslovení lékařů, kteří budou v tomto roce atestovat v požadovaném oborru. "Také je nadále nutné sledovat atestace lékařů v dětské a dorostové psychiatrii a budeme je dále aktivně oslovovat. Zájem o zapojení do lůžkové péče avizovala lékařka z Jihočeského kraje, která by se mohla částečně do péče zapojit. V současné době je s ní ministerstvo v kontaktu a bude s poskytovateli lůžkové péče o možnosti jejího nástupu jednat," dodala Čovbanová.

 Možnost přesunu této péče je stále možnou variantou. Aktivně se připravujeme i na zabezpečení péče v nemocnici v Českých Budějovicích," popsala druhou variantu.

Dětská psychiatrická nemocnice v Opařanech na Táborsku.
Komentář Jiřího Dintara: Dobrej kauf?

V září se uskutečnilo jednání se zástupci ministerstva přímo v Opařanech, o tom informovala mluvčí DPN Jana Sosna Voňavková. "Na základě tohoto jednání jsou otevřeny dvě varianty řešení. Za A seženou se ve spolupráci s ministerstvem atestovaní dětští a dorostoví psychiatři tak, aby péče mohla i nadále pokračovat. Nebo za B DPN Opařany není schopna pro nedostatek kvalifikovaných lékařů v republice poskytovat odbornou zdravotní péči," sdělila minulý měsíc s tím, že by pak museli do konce roku uzavřít provoz.

Ve čtvrtek 21. října doplnila, že opravdu neoficiálně z odborných kruhů přichází zpravy o tom, že se formuje s pomocí MZ nový tým. "V DPN Opařany se zatím nic nezměnilo. Čekáme na oficiální vyjádření ministersva," podotkla Voňavková. 

Problematický pro další chod nemocnice se stal odchod dvou zkušených lékařek do důchodu, těm by měl pracovní poměr skončit 31. prosince, a zařízení vést krizový management. 

Ocenění kvalitních služeb

Minulý měsíc DPN Opařany byla oceněna jako zdravotnické zařízení v rámci republiky. Organizační výbor konference Kvalita zdravotní péče a akreditace ji udělil cenu absolutního vítěze v projektu Kvalitní a bezpečná nemocnice 2021. Cenu každoročně uděluje Česká společnost pro akreditaci ve zdravotnictví a svědčí o perfektní péči nemocnice, která si určitě zaslouží další šanci na život.

Škole při dětské psychiatrické nemocnici v Opařanech hrozí zánik.
Škole při dětské psychiatrické nemocnici v Opařanech hrozí zánik

Při nedávném rozhovoru ředitelka DPN, primářka Iva Hodková popsala, že nemocnice je zcela unikátní. „Byla první, která byla postavena účelově pro dětskou psychiatrii. Poskytujeme péči téměř sto let. Nemocnice má rozsáhlé léčebné zázemí a je jinak plně soběstačná včetně technické vybavenosti. Je propojena i se speciálním vzděláváním. Vzdělávání hospitalizovaných pacientů zajišťuje základní škola při DPN Opařany v samostatné budově přímo v areálu,“ konstatovala.

Nemocnice disponuje rozsáhlým státním majetkem na osmi hektarech se čtyřmi kulturními památkami. V areálu se nachází 20 budov a 15 staveb. „Takže kromě dětí pečujeme i o obrovský majetek státu. Teď se nám dostává hodně pozitivních zpětných vazeb od rodičů, kteří jsou spokojeni se službami DPN Opařany. Jsem přesvědčena, že postcovidové období jednoznačně poukázalo na alarmující deficity již v základním zdravotním systému v péči o duševně nemocné děti. Dětská psychiatrie se musí reformovat prioritně jako obor, až poté se může stát součástí reformy péče o duševní zdraví,“ míní Iva Hodková.

Dětská psychiatrická nemocnice Opařany.
Dětská psychiatrická nemocnice Opařany volá o pomoc, může za to i pandemie