Od neděle žádný z pojištěnců nemusí ve zdravotnických zařízeních Jihočeského kraje platit regulační poplatek. Ušetří tak nejen za pobyt v nemocnici (60 Kč za den), ale také za pohotovost (90 Kč), v ambulanci (30 Kč) nebo za recept v nemocniční lékárně (30 Kč). Ta je v Táboře přímo v nemocnici nebo na sídlišti Nad Lužnicí.
Nemocnice o své zisky nepřijdou, ale čeká je administrativa, která spolyká stohy papírů. Každý pacient, který se rozhodne, že tento dar kraje přijme, podepíše v zařízení arch papíru neboli takzvanou darovací smlouvu. „Tuto možnost mu nabídneme, ale nemusí ji přijmout a poplatek zaplatit,“ potvrdil místopředseda představenstva nemocnice Jan Neškudla.
„Ani v současné krizi neuvažujeme, že bychom toto rozhodnutí změnili. Podle této logiky bychom mohli také ustoupit od plánovaných investic či omezit akční plán rozvoje kraje. Ani to ale nehodláme. Podle vašeho názoru je to plýtvání. Podle signálů, které máme my, obyvatelé naše rozhodnutí vítají. I oni budou krizí zasaženi a právě pro ty nemocné může být naše pomoc významná,“ reagoval na náš dotaz hejtman kraje Jiří Zimola.
Karel Hajný z Tábora označuje tento krok za populismus sociální demokracie. „Aby se zalíbila před volbami, tak zrušila něco, co zdravotnictví prospívalo a lidi si už za ten rok zvykli,“ míní pětatřicetiletý občan.
Zajedno s hejtmanem není ani Alenka Janotová (78) ze Stádlce, která je právě nyní hospitalizovaná na interním oddělení. Řekla, že víc než na poplatku jí záleží na přístupu personálu a že každý, i kraj, by se měl chovat hospodárně.
Na nával lidí se nyní musejí připravit hlavně nemocniční lékárny. Zaplní je lidé, kteří využijí bezpoplatkový výdej léků. „Se zásobováním bychom neměli mít problém, fronty asi budou,“ uvedl včera Neškudla.

Alena Šatrová

Odpověď hetmana Jihočeského kraje

Hradit poplatky za pacienty ve zdravotnických zařízeních zřizovaných krajem bylo politické rozhodnutí. Ani v současné krizi neuvažujeme, že bychom toto rozhodnutí změnili. Podle takové logiky bychom mohli také ustoupit od plánovaných investic či omezit akční plán rozvoje kraje. Ani to ale nehodláme.
Podle Vašeho názoru je to plýtvání. Podle signálů, které máme my, obyvatelé kraje naše rozhodnutí vítají. I oni budou krizí zasaženi a právě pro ty nemocné může být naše pomoc významná. Ostatně, náš dat je nabídkou. Kdo nechce, nemusí přijímat. Kraj se konečně chová sociálně.
Na úhradu regulačních poplatků v krajských zdravotnických zařízeních má kraj v rozpočtu vyhrazenu částku 100 milionů korun. Tuto částku se podařilo najít při sestavování rozpočtu kraje. Hledali jsme zdroje tak, abychom neohrozili investiční akce. Potřebné finance na úhradu regulačních poplatků jsme našli uvnitř úřadu – omezíme nákupy nových aut a záštity nejrůznějších akcí, snižujeme provozní náklady úřadu, šetříme na elektřině. Snažíme se více peněz na investice sehnat z prostředků EU.

Mgr. Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje