I když s tím nesouhlasím, nic nenadělám, budu ale trvat na určitých podmínkách. To jsou slova šéfa bechyňských komunistů Josefa Válka na adresu pravice, která si na zastupitelstvu odhlasovala, že přemístí čtyři hroby padlých Sovětů z náměstí. Válek chyběl. Před čtyřmi lety tuto snahu pravice označil jako Goebbelsovu propagandu.

Město už poslalo žádost ministerstvu obrany, které o takových věcech rozhoduje. Radnice právě pracuje na jejím doplnění.
„Předpokládám, s ohledem na současné složení, že to ministerstvo schválí. Já budu ovšem trvat na tom, aby nové místo bylo důstojně vyhrazené a upravené,“ řekl Válek.

Kromě ministerstva musí se záměrem souhlasit Ruská federace. V případě úspěšných žádostí budou Sověti odpočívat na Novém hřbitově. Zda to bude již příští rok, zatím Matějka neodhadne. „Čekáme na vyjádření, takže ani čas ani peníze teď neřešíme.“

Válek se ale nad finanční stránkou zamýšlí už dnes. „Městský rozpočet na to nemá vyčleněnou žádnou částku a podle mě to nebude málo. Když se to rozbourá, řada věcí nebude použitelná a bude se muset udělat nově,“ upozorňuje.

První snaha o přemístění hrobů, které jsou na náměstí od konce války, přišla na počátku 90. let. „Mluvilo se o tom, ale nikdo se toho nechopil,“ řekl Matějka. Pamětníci v souvislosti s pochovanými vojáky zmiňují způsob jejich smrti. Nezemřeli prý v boji, ale až po vyhlášení míru, údajně při autonehodě.