Lihovar v Nemyšli je dnes v tragickém stavu. Zdá se, že každou chvílí musí spadnout a možná zkázné dílo dokončí zima. Ozdobou už je pouze jeho komín, ten s nadsázkou zachránili čápi.

„Záměrem je budovu zbourat, protože její stav je špatný a ohrožuje okolní budovy i obyvatele. Nejsou peníze ji zachraňovat, ale ještě uvidíme. Třeba současný majitel zámku, ke kterému dřív patřila, ji bude chtít zachovat,“ říká starostka Nemyšle Petra Konopiská.
Úřad koupil lihovar asi před dvěma lety od původních majitelů – rodu Deymů. Sudy z lihovaru poslala obec do Pivovarského muzea v Kostelci nad Černými lesy a zachránila kdysi čtyřiadvacetimetrový komín.

„Komín padal a bylo potřeba ho staticky zajistit, také jsme ho zachraňovali kvůli čápům. Od koupě ho opravujeme a dokonce byl o tři metry snížen,“ popisuje starostka. „Ten se jim moc povedl. Čápi se sem aspoň mohou vracet,“ pochvaluje si soused Čeněk Zdeněk.
Kdyby dal někdo obci peníze na opravu lihovaru, asi by ho zachovala.

„Myslím, že by tu byl pěkný obecní úřad, který nám chybí. A když dojde k demolici, vznikne více prostoru pro křižovatku. Jediné, co by zde zůstalo je památkově chráněná kaplička, která je součástí obvodové zdi lihovaru,“ dodala Konopiská.

Pálily se i datle
Lihovar byl součástí zámku a patříval rodu Deymů. Postavený byl někdy před rokem 1900.

V tomto roce byl pak nejspíš rekonstruovaný a strojní vybavení do něj dodala známá strojírenská firma zaměřující se na lihovarnictví – J. Hradecký z Pacova, která vystupuje pod značkou JHP a letos slaví 135 let od svého založení. Z vybavení však v budově nezůstalo nic.

„Pamatuji si ho v plné kráse, bylo tam hezky a čisto. Jako děti jsme si tam hrávali. I když dnes vypadá strašně, myslím, že by se měl zachovat. K obci tak nějak patří,“ míní bývalá starostka Jana Borkovcová. Za jejího působení chtěla, aby z lihovaru byl obecní úřad. Začít se mělo projektem, kdy by v něm bylo centrální vytápěn obce.

„Lidé dnes v důsledku drahých paliv topí vším a Nemyšl je v dolině. Vzduch je tu občas hrozný a tohle by bývalo mohlo pomoci kvalitu ovzduší zlepšit. Navíc by to pro lidi bylo pohodlné, jenže tehdy návrh zastupitelstvem neprošel,“ poznamenala.

Dobré časy lihovaru byly podle Čeňka Zdeňka za Státních statků, kdy se v něm pálily brambory, datle a obilí. Vznikal přitom surový líh, který byl dál exportován. Nahoře byl byt správce.

„Po Štěpničkovi a Chramostovi tam byl vedoucím tatínek. Prožil jsem tam celé dětství, mám na něj spousty hezkých vzpomínek a dá se říct, že jsem odkojený lihovarem,“ říká Karel Nováček.

Po Nováčkových tam bydleli Mindlovi a následně další lidé. Spolu se Státními statky v lihovaru hospodařilo JZD. Pálilo se zhruba do roku 1975. Lihovar pak sloužil jako sklad a po revoluci byl v restituci vrácený Deymům.

DAVID PELTÁN