VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z jedné kovárny je cesta, druhá bojuje o život. Záměr s ní má obec

Vlastiboř -Číslo popisné 12 ve Vlastiboři.

27.12.2011
SDÍLEJ:

Bývalá kovárna ve Vlastiboři.Foto: David Peltán

Jednou z dalších zajímavých staveb v centru Vlastiboře je kovárna. Číslo popisné 12 vlastní z části obec. Má s ním záměry, vrásky jí ale dělá památkově chráněný štít.

„Koupili jsme přední část kovárny s tím, že ji budeme rekonstruovat. Záměrem bylo ji svalit, pro její špatný stav, a postavit novou. Udělala by se i replika štítu. S tím ale nesouhlasili památkáři. Štít musíme zachovat a finanční odhad na rekonstrukce a demolici zdí se vyšplhal ke třem a půl milionu korun. Za to máte dnes luxusní dům,“ kroutí nad počty hlavou starosta Vlastiboře Jan Švec. Část budovy obec koupila předloni s tím, že by tam ráda měla sklad administrativy. „Protože papírů neustále přibývá. Dále by tam bylo zázemí pro hasiče, malá dílnička a uskladněná obecní technika. Na dvoře by byla recyklační sběrna. Uvidíme, co bude. Třeba cena spadne, nebo dostaneme nějaké dotace. Projekt na opravu už zpracovaný máme,“ poznamenal Švec.

V druhé části objektu se dnes nachází soukromá truhlárna s výrobou nábytku. Její majitel se snaží objekt opravovat.

Dvě kovárny
Ve vlastibořské místní části Velká strana se nacházely dvě kovárny. Ta původní stála vedle hostince, o němž jsme informovali, její kovář v budově hospody dokonce bydlel. Dnes už tuto kovárnu neuvidíte. Byla zbourána tehdejším družstvem a její ostatky byly použity na výspravu družstevních cest.
Nová kovárna stojí za obecním úřadem a tvoří s ním pomyslný dvůr. Její štít je památkově chráněný. „Dům č.p. 12 je z roku 1887, má v trojúhelníkovém štítu místně obvyklou štukovou výzdobu jako pilastry a štukové věnečky,“ popsala etnoložka Zuzana Nováková z Husitského muzea v Soběslavi.

V kronice o kovárnách příliš záznamů není. O staré zbylo pár obrázků, o nové není prakticky nic.
„Štít domu, který tu stojí a je chráněný, není původní obytná budova, ale bývalý špejchar. Původní obytná budova stála kousek dál a byla zbouraná kvůli špatnému stavu. Dožíval tam Vojtěch Podlaha a družstvo mu tehdy předělalo bydlení právě v bývalé sýpce,“ vysvětluje kronikářka obce Dagmar Faktorová. Podlahovi měli dva syny – Jaroslava žijícího v Táboře a Jiřího, který však zemřel jako dítě, podle obyvatel vsi snad na záškrt. Družstvo kromě přestavby špejcharu a zbourání obytného objektu zazdilo do sýpky hlavní vjezdy. Dodnes je tato úprava vidět na boku domu.

Dále se ví, že poté, co Podlahovi dům opustili, JZD v něm mívalo sklad elektroinstalací vpředu, v zadní části pak byla kovárna. O štít se vcelku družstvo staralo, o zbytek budovy však ne, a tak je dnes ve špatném stavu.

„Říkávalo se tam U Klepáčů. Bývala tam dílna, kde jsem pracoval. Opravovali jsme zemědělské stroje a kromě nás tam byli ještě elektrikáři,“ vzpomněl starosta Jan Švec. Na Klepáčovi pamatují i někteří pamětníci, byla to podle nich hospodářská rodina. Jméno dostal objekt tedy zřejmě po nich.

Kronika pojmenování budov vysvětluje tak, že jména dostávaly takzvaně po doškách. „To znamená, že dům měl doškovou střechu, bydleli tam například Novákovi, a tak se říkalo U Nováků. Zkrátka, jméno dům dostal po lidech, kteří pamatovali došky na střeše, proto po doškách,“ upřesnila Faktorová.

Po JZD tam z kraje 90. let sídlila současná vlastibořská firma Eurofarms, chvíli byl objekt také pronajatý na autodílnu.

David Peltán

27.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vandal způsobil škodu za 50 tisíc

Fruta, dnes PT servis Tábor.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden v Táboře

Trafostanicí bude znít Slam Poetry

Tábor – Mikrofon ve stojanu uprostřed pódia, napětí by se dalo krájet. Jeden po druhém přistupují mistři slova připraveni do posledního rýmu bojovat o vítězství v nervy drásajícím klání, v němž má nakonec hlavní slovo publikum.

AKTUALIZOVÁNO

Na Prachaticku vlak po srážce tlačil auto před sebou

Prachaticko - Ve čtvrtek před sedmnáctou hodinou se stala dopravní nehoda na přejezdu u Nové Pece. Jedna osoba utrpěla zranění.

Již nejsou mezi námi

Táborsko - Přinášíme přehled posledních rozloučení v okrese.

Kampaň Zemana začala útokem na „vítače Drahoše“

/INFOGRAFIKA/ Až doteď to byly hlavně různé lži šířené anonymy na internetu. Nyní se však ostrá kampaň rozšiřuje formou inzerce i na stránky novin a billboardů.  Spolek Přátelé Miloše Zemana oficiálně zadal plošné inzeráty s heslem „Stop imigrantům a Drahošovi. Tato země je naše!“

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>