Busta Edvarda Beneše zmizela z žulového podstavce uprostřed zeleně. "Busta je přibližně 50 centimetrů vysoká a je zhotovena z bronzového materiálu. Výše způsobené škody bude upřesněna. Po pachateli i odcizené bustě intenzivně pátrají ve spolupráci s táborskými kriminalisty policisté sezimoústeckého obvodního oddělení," sdělil mluvčí táborských policistů Miroslav Doubek.

Policisté se obrací na návštěvníky zahrady u Benešovy vily i občany města. Žádají o pomoc všechny, kteří by mohli k případu postkytnout bližší informace, například upřesnění doby, kdy došlo ke krádeži, respektive, kdy busta byla, případně již nebyla na podstavci. Uvítají i informace o možném pohybu podezřelých osob či nabídce prodeje bronzového díla. Informace předejte sezimoústeckým policistům na služebně na náměstí T. Bati, na linku 974 238 730 či 158. 

Umělecké dílo z dílny Karla Dvořáka je z roku 1947, na své místo se na přání Hany Benešové dostala až o tři roky později. Na svém místě je tedy 64 let. Starostu Sezimova Ústí Martina Doležala krádež busty hodně překvapila. „Netuším motivaci. Buď byl pachatel v rauši a nevěděl, co dělá, nebo si byl jistý, že park není monitorován kamerami, ale takovéto areály bývají."

V lesích v blízkosti hrobky jsou celkem tři vily – Benešova, Fierlingerova a původně Strimplova, nyní Outratova vila. Každá má svoje oplocení a zabezpečení.

Hrobku v letech 1948 až 1949 zrealizovala stavební firma Antonín Soumar a František Koutenský z Tábora. V březnu 1950 architekt Pražského hradu Pavel Janák na ni umístil Benešovu bustu. „Hanobení hrobů mě mrzí, toto je o to závažnější, že jde o prezidentský hrob. Socha měla vysokou uměleckou hodnotu," vyjádřil se ředitel táborského Husitského muzea Jakub Smrčka s tím, že pro ně sezona v Památníku Edvarda Beneše ale ještě nezačala, proto do zahrady zatím pracovníci muzea nechodí. Benešova vila včetně hrobu manželů Benešových patří do správy Úřadu vlády. 

Mluvčí Úřadu vlády Martin Ayrer vyjádřil velké překvapení a velké zklamání z odcizení podobizny. „Celou věc šetří Policie České republiky. Vyčkáme na její závěry. Zvažujeme i jiné možnosti včetně nahrazení busty, ale zatím je to předčasné," uvedl Martin Ayrer. K zabezpečení areálu Benešovy vily se odmítl vyjádřit.