Nepříliš závidění hodnou minulost má budova bývalého Domu dětí a mládeže v ulici Politických vězňů v Táboře. Po gestapu, pionýrech a volnočasových aktivitách by tam nyní mohly být byty.

Po neúspěšných výběrových řízeních, město loni v březnu budovu o výměře 878 metrů čtverečních prodalo realitní kanceláři Bydlení Praha s tím, že objektu vrátí původní funkci obytného domu.

„Nabízeli jsme budovu víckrát, zájemců bylo více, ale vždy odstoupili. Jeden dokonce zaplatil zálohu, podepsal smlouvu. Co se stalo, nevím. Až v druhém kole řízení se zadařilo, společnost koupila i pozemek za domem a na něm postavenou bývalou vojenskou truhlárnu. Záměrem je vytvořit tam bydlení,“ říká Tomáš Eder z odboru správy majetku města.

Vizi o bydlení měla i jednatelka Bydlení Praha Eva Tomanová, místo truhlárny by byly rezidenční byty.

„Nastala situace, kdy jsme měli kvůli demolici truhlárny a rekonstrukci domu obeslat sousedy. Jedni však zemřeli a nejsou přímí dědicové. Soud je teď hledá a snaží se i o jiné možné cesty. Máme vypracované studie, ale nezbývá než čekat. Kdy tedy k předělání dojde, nevím. Jisté je, že budova je v dobrém stavu a bourat se rozhodně nebude,“ prozradila Tomanová.

Hororový příběh

Budova s důstojnickými byty byla postavená v roce 1935, kdy Hitler začínal „chrastit zbraněmi“.

V době okupace v budově sídlilo gestapo, a to až do 8. května 1945. Pod obdélníkovou střechou byli udaní lidé vyslýcháni, týráni a ve sklepeních pak dočasně vězněni, než šli na popravu.

Šéf táborského gestapa Artur Albrecht tam tehdy rozhodl o stovkách životních osudů.

V roce 1974 slavilo okresní vedení KSČ 25. výročí založení pionýra. Rozhodlo proto, aby budova sloužila pro jejich potřeby coby Dům dětí a mládeže, dříve pionýrů. V šesti bytech a sklepeních, kde byly výtvarné dílny, přetrvaly volnočasové aktivity mládeže téměř do současnosti.

„Pocity z prostor, kde byla dílna, jsem měla dobré. Nelíbilo se mi ale v místnosti, kde se skladovala hlína a nešlo ani o to, že byla tmavá a mokrá. Prostě to byla místnost jak z hororového filmu, kde se za vámi zabouchnou dveře a slyšíte šeptání. Do jiných prostor jsem nenahlédla,“ popisuje Markéta Žilinová z Tábora, která před šesti lety navštěvovala kroužek keramiky.

O tom, jaké hrůzy se v domě děly se dozvěděla až když tam nechodila. Většinou z literatury.

Akce kulový blesk

V roce 2006 se uvolnily prostory v Základní škole Bernarda Bolzana na Tržním náměstí a odstartovala akce „kulový blesk“.

Domov dětí a mládeže se přestěhoval do objektu na Tržním náměstí, základní škola do budovy 2. základní školy na Školním náměstí.

„Když se prostory školy na Tržním náměstí uvolnily, neváhali jsme a přestěhovali se. Tamní budova je na strategicky lepším místě. Je v centru, těsně vedle parku a není kolem ní tak silný automobilový provoz. Navíc je více členitá a máme k dispozici i sál. Jsme spokojení,“ dodává ředitel Domu dětí a mládeže Josef Musil.

David Peltán