Společnost se obrátila na táborskou radnici s přáním rozšířit svoji prodejnu na Pražském Sídlišti. V přímé cestě jí ale stojí územní plán, který zvětšování prodejních ploch nedovoluje.

Na podrobnější informace je společnost skoupá, na šest otázek Táborského deníku odpověděla mluvčí Zuzana Holá dvěma větami.

„Z kapacitních důvodů hledáme možnosti, jak dostát provozním potřebám naší prodejny a zároveň našim zákazníkům zajistit co nejkomfortnější nakupování,“ zní první věta. V druhé děkuje za pochopení, že v době příprav a vyjednávání nemůže poskytnout další informace. Třeba jak zajistí bezbariérovost. Nyní je vstup do prodejny bezbariérový, ale dle plánů Lidlu by měli lidé nakupovat v patře, což potvrdil starosta Jiří Fišer.

„Společnost navrhuje jako jinde v republice, že dům zvýší, obchod přesune do patra a ze současné prodejny udělá parkoviště, primárně pro zaměstnance,“ představil projekt. Změna se starostovi zamlouvá, neboť v místě u nemocnice bude se stavbou centra seniorů sílit tlak na parkovací místa.

Lidl však narazil na nepříjemnost: při realizaci svých představ by musel zvětšit půdorys a tudíž i zastavěnou plochu, což nedovolují regule územního plánu.

„Pro prodejní plochy platí omezení ohledně počtu čtverečních metrů a Lidl by objekt zvětšil již od základové desky,“ vysvětlil vedoucí odboru rozvoje Vlastimil Křemen.

S uvolněním regulí radní spíš nesouhlasí. Otevřelo by totiž dveře dalším supermarketům, které Tábor již nepotřebuje. Mezi zastánce omezení patří například Miloš Tuháček a místostarostka Michaela Petrová z Jinak!

„Změna územního plánu by pak musela platit všeobecně po celém Táboře, a s tím nesouhlasíme. Nemám radost ani z toho, že doporučujeme zastupitelům, abychom o věci jednali jako o individuální žádosti Lidlu,“ uvedla místostarostka. Případně udělená výjimka by se pak stala dodatkem platného územního plánu.

Pozemky pod Lidlem na Pražském Sídlišti se před více než 10 lety staly sporem mezi občanem a usnesením zastupitelů o jejich prodeji, když je nový vlastník podstatně lukrativněji prodal dál. Občan sice u krajského soudu uspěl s tvrzením, že prodejna vznikla v rozporu se zadáním výběrového řízení, a dle výroku soudu si tedy strany měly vrátit peníze a začít znovu, ale pak žalobu stáhl. Po volbách 2006 se stal místostarostou a i jemu hrozilo, že by musel na radnici najít 10 milionů z prodeje půdy.