Ve čtvrtek 23. června se před zrekonstruovaným renesančním domem na náměstí TGM ve Veselí nedočkavě houfovali občané. Úderem 17. hodiny všechny přivítal vedoucí Blatského muzea Daniel Abazid, slavnostní okamžik si nenechali ujít ani představitelé Husitského muzea v Táboře, zástupci města i další lidé, kteří se spolupodíleli na vzniku podobě objektu a vzniku unikátních expozic. Otevření hudebně doprovodili Pouličníci z Tábora.

Slavnostní zahájení provozu Návštěvnického střediska Chýnovské jeskyně se v pondělí 13. června zúčastnil i houslista Jaroslav Svěcený.
Návštěvnické středisko Chýnovské jeskyně slavnostně zahájilo provoz

Úvodního slova se chopil vedoucí Blatského muzea Daniel Abazid, který uvedl, že rekonstrukce objektu vystavěného na popud veselského primátora Martina Lomnického ze Šebínů z přelomu 16. a 17. století trvala dva roky. „Během druhé fáze jsme vybudovali venkovní expoziční pavilon, kde probíhá ještě technologická fáze zrání nátěrů, potom tam budeme stěhovat sbírkové předměty,“ zmínil s tím, že na závěr výstavní sezony se chystá i jeho zpřístupnění.

Život ve městě

V interiéru Weisova domu lze nyní obdivovat hned tři expozice. Hlavní nese jméno Život ve městě. „Návštěvníky provádí různými aspekty městského života, expozice je laděná kulturně a historicky, klade důraz na 19. a první polovinu 20. století,“ popsal Abazid. Lze nahlédnout do měšťanského salonu, školy i kostela. „Lidé se podívají, co ukrývá cechovní sál a co se nacházelo na regálech dobových obchodů, v hostincích a co se dělo v ulicích, jak lidé trávili volný čas,“ dodal.

Modely vlaků i dominant ze železnice na Táborsku mohli výjimečně vidět lidé při slavnostním otevření Weisova domu. Expozice se otevře veřejnosti, až bude celý model kompletní.
Kolejiště ve Veselí ladí poslední detaily, návštěvníci musí vyčkat do srpna

Historické hodiny, kola, lovecké zbraně, cechovní truhly, zmrzlinový vozík, sakrální sochy i obrazy. To a mnohem více muzejních exponátů pochází nejen z Veselska, ale i ze Soběslavska, Chýnovska a Mladovožicka. „Posloužily i sbírkové fondy Husitského muzea v Táboře, jde o samé krásné starožitné kousky,“ upozornil Daniel Abazid. Obecnou linku doplňuje lokální. V texte i na interaktivních obrazovkách, lze najít staré fotografie a pohlednice z Veselí nad Lužnicí. „Celkem jde asi o pět set kusů. Místní tu tak najdou skutečnou tvář města, jak se vyvíjela. Budovy, prostranství i obyvatelstvo,“ upřesnil.

Nechybí ani interaktivní hry pro malé a velké jako puzzle, pexesa a spojovačky. Součástí jsou i promítaná videa z dronů, či hudební nahrávky.

Model železnice

Modelové kolejiště na ploše 560krát 300 centimetrů je zmenšeninou dopravního uzlu Veselí nad Lužnicí a tratě i pamětihodností v širším okolí. Vláčky se tu prohání kolem zámku Červená Lhota, hradu Choustník či Chýnovské jeskyně. „V modelu nechybí vybrané stavby Tábora i Soběslavi, Křižíkova „Elinka", úsek Jindřichohradeckých úzkokolejek anebo Lužnice s vodáky a Stádleckým mostem. Především děti ocení interaktivní ovládání řady prvků včetně spouštění vlaků na několika tratích,“ popsal největší lákadlo.

Projektantem kolejiště je Ivan Benetka, který stojí i za technickými projekty pražského Království železnic nebo nového kolejiště ve vídeňském Prátru, zhotovitelem modelu potom Pavel Havránek z firmy Tamtam Development. „Vláčky se spouští každou půl hodinu, model ukazuje zároveň i historii železnice, která se zde píše přes 150 let,“ uvedl Abazid.

I vstupní hala je neméně zajímavým prvek. Zde se usadil muž, který dal objektu jméno. Karel Weis je nejvýznamnější osobnost spojená s Veselím, jedná se o skladatele a sběratele hudebních písní. „Ačkoliv tu nikdy nežil, byla tu umístněna jeho pozůstalost a muzeum pojmenováno podle něj,“ vysvětlil Daniel Abazid.

Hodně návštěvníků i kulturních akcí

Weisovu domu popřál například ředitel Husitského muzea Jakub Smrčka. „Mám radost, že se vše podařilo týmu Blatského muzea stihnout a dotáhnout do konce. Expozicím přeji hodně návštěvníků, aby všechny těšila. Myslím, že jde o opravdu správnou muzejní a nostalgickou prezentaci, ve které si přijdou na své dospělí i mladší generace. Je velmi barvitá, mnohostranná, a přináší do Veselí další prospěšný prvek kultury,“ míní Smrčka.

Slavnostní otevření Weisova domu v pátek 16. července se zúčastnila řada významných hostů včetně starosty Víta Rady. O hudební program se postarali manželé Molíkovi.
Weisův dům ve Veselí dostal nový kabát i interiéry, lákadlem je model kolejiště

Za realizaci poděkoval a potěšení projevil i starosta Vít Rada. „Přestavba dokončená v minulém roce je velmi povedená. I na premiéru expozice jsem se velmi těšil. Mám radost, že je protkána moderními technologiemi, jsou tu nejen obrazovky, ale i čidla teploty a vlhkosti,“ upozornil.

Podle Rady mají Veselští nyní muzeum, které si přáli a zasloužili si ho. „I pro turisty to bude zcela jistě velké lákadlo, což zatraktivní město i po další stránce,“ dodal starosta.

Konat se tu mají i kulturní akce a výstavy. Po prázdninách například Weisovský večer. Součástí má být ucelená přednáška o tomto skladatelovi i poslechy jeho skladeb. První výstavu ve výstavním sále v prvním patře zahájí už v pátek 1. července v 17 hodin. „Půjde o vernisáž výstavy páru, který tvoří ve Vlastiboři. Jde o koláže rodačky z Veselí Barbory Blahutové, a na nádvoří se budou pohybovat kinetické kašny jejího manžela Františka Svátka,“ uzavřel Abazid pozvánkou.

Sochařskou dvojici Blahutová-Svátek spojuje, kromě společného života, analogie témat jejich volné tvorby. Společnými motivy jsou voda, vítr, tvar a světlo. Výstava představí průřez jejich tvorbou od druhé poloviny 20. stol. do současnosti. Ve Weisově domě Barbora Blahutová ukáže své koláže, asambláže z neobvyklých materiálů (suché listy, rozbité sklo, kartony atd.), které zasazuje do čistých ploch dávajících předmětům nový smysl a hodnotový rozměr. František Svátek na nádvoří i uvnitř potom představí své kinetické vodní objekty, modely větrných a hydrokinetických objektů, návrhy a fotografie kamenných meditativních skulptur.