Zdá se, že vzniku první základky s waldorfskou metodikou na Táborsku již nestojí téměř nic v cestě.

Tedy pokud v pátek získá souhlas hygieny (orgánu ochrany veřejného zdraví), jež přijede na kontrolu prostor budoucí školy.
Po ní už sdružení Janíček potřebuje jen souhlas ministerstva školství, aby mohlo školu od září otevřít.

Jak za budoucího zřizovatele uvedla Pavlína Trojovská, děti i pedagogy již mají nasmlouvané. "Máme 14 dětí, které se chystají nastoupit do první třídy. Učili by je tři pedagogové,“ upřesnila Pavlína Trojovská plány sdružení Janíček.

Na Táborsku zatím žádná waldorfská základní škola není, nejbližší je až v Písku. Celkem jich v republice funguje pouze čtrnáct. Ve světě ale tradici mají už sto let a jedná se o nejrozšířenější formu alternativního školství. Starosta Ratibořských Hor Radek Lamboj iniciativu Janíčka vítá, protože oživí jejich vesnickou školu. Možnost, aby se obec stala zřizovatelem školy, však již dříve odmítl.

Smlouvu už mají

Minulý týden se sdružení Janíček podařilo s obcí domluvit na podpisu smlouvy o pronájmu jedné třídy ve stávající školní budově.
Škola v Ratibořských Horách se totiž dlouhodobě potýká s nedostatkem žáků.

„Příští školní rok jich má do druhé až páté třídy naší základky nastoupit třiadvacet,“ uvedl Radek Lamboj. První třídu letos otevírat obec nebude, nejsou děti. Loni do první třídy nastoupily pouze tři.

Do první třídy nově zřízené waldorfské základky by od září mělo nastoupit čtrnáct dětí. Počet žáků by se pak měl každým rokem navyšovat.
Zatím jim k tomu stačí pronájem jedné třídy. I tak ale museli přistoupit ke stavebním úpravám. Část z nich hradí obec, další část sdružení Janíček.

„Vyměnili jsme osvětlení a udělali úpravy na toaletách,“ upřesnil Radek Lamboj. Janíček se zase ve třídě postaral o stavební úpravu podlahy.

„Stavební úřad se už vyjádřil kladně, v momentě kdy budeme mít souhlas hygieny, posíláme vše i s nájemní smlouvou ministerstvu,“ sdělila Pavlína Trojovská. Za pronájem třídy si obec účtuje 100 korun za metr čtvereční, školné za jednoho žáka by pak nemělo přesáhnout dva tisíce korun za měsíc.