Až si v září nebo kdykoliv později půjdete koupit 75wattovou žárovku, může se vám stát, že od prodavače uslyšíte: „Nemáme a ani mít nebudeme.“
Žárovky s výkonem 75 W a vyšším se už nebudou smět dávat na trh, protože počínaje 1. zářím začne platit druhá etapa požadavků vyplývajících z nařízení Komise EU.

Kvůli tomu už od loňského září mizí z trhu stowattové žárovky.

Evropské nařízení souvisí se záměrem snížit produkci emisí oxidu uhličitého a šetřit elektrickou energii, a to právě u malých odběratelů. Osvětlení v domácnostech totiž představuje až pětinu celkové spotřeby elektřiny. Odborníci odhadují, že přechod na úspornější zářivky bude znamenat úsporu 10 až 15 procent energie.

Z trhu mizí matné, halogenové, reflektorové i čiré žárovky a budou nahrazeny úspornými kompaktními zářivkami a dalšími energetickými zdroji nízké spotřeby.

Ještě šest let

Změna je rozdělena do několika etap, přičemž první začala vloni v září. Přechod na úspornější světelné zdroje má být ukončen v roce 2016.
Odborníci spočítali, že výměna žárovek za úspornější přinese Evropské unii ročně takové úspory, které odpovídají roční spotřebě elektřiny v celém Rumunsku.

Už od loňského září nelze dávat na trh v zemích EU neúsporné matné žárovky a neúsporné čiré žárovky o výkonu 100 W a více.

Od letošního září k nim přibude zákaz i pro neúsporné čiré žárovky o výkonu 75 W a nejčastěji používaná čirá žárovka o výkonu 60 W zhasne od září 2011. Nejslabším čirým čtyřicítkám a pětadvacítkám se rozsvítí červená stopka o rok později.

Prodejci mohou prodávat žárovky o výkonu 75 W i po 1. září jen v případě, že je dovozci nebo distributoři měli na skladě už před tímto datem.

ALENA ZVĚŘINOVÁ