Skončila dřív, než začala

Obyvatele Domu s pečovatelskou službou v Kvapilově ulici trápí často znečištěný výtah lidskými výkaly. Podle nich to má na svědomí muž docházející sem na návštěvu za svou matkou Boženou Filipovou. Zdeněk Filip je podle nájemnic často v podnapilém stavu a nedbá o osobní hygienu. Stěžovali si, přesto to vypadá, že si pomoct mají sami.
„Nejvíce trpíme my v druhém poschodí, “ zmínila se nájemnice Kovandová, „asi to nedělá schválně, nemyslí mu to. Ale tekutina může z výtahu protéct do strojovny a zkratovat motor výtahu .“
Správcem objektu je Bytes, sociální služby domu zajišťuje G–centrum.

„Věc jsme řešili, dvakrát jsme se s nájemníky sešli, ale problém se vždy opakoval. Jsme pouze poskytovateli sociálních služeb,“ krčí rameny ředitel G–centra Jiří Horecký a stejně neutrálně se k otázce čistoty v domě staví jednatel Bytesu Pavel Dvořák. „Musíme se řídit mandátní smlouvou, my jsme záležitost předali městu, teď je to na nájemnících,“ dal najevo, jak se věci mají.

„Když je v podnapilém stavu, vymočí se do výtahu,“ tvrdí i další obyvatelka domu Marie Černá.
Osmnáct lidí už podepsalo stížnost, v níž navrhují i řešení: striktně Filipovi zakázat chodit do pečovatelského domu.
„Tak často sem nechodí, to je udání,“ omlouvá ho matka Božena , „on se tu jen nají, ostatně za mámou snad může, je to pravda?“ Domnívá se, že ho spolubydlící nenávidí, protože nosí dlouhé vlasy. „Říkám mu, ať si dojde k holiči. Ale co nadělám. Peníze mu nedávám, z čeho bych vařila? To všechno jsou drby. Pokud za mnou přijde v deset hodin, tak to není v noci, a že by chodil ve čtyři ráno? To není pravda. K znečištění výtahu došlo dvakrát a nikdo to nemusel uklízet. Hned jsem to umyla,“ hájí osmdesátiletá stařenka svého přes padesát let starého syna.
„O tom, že by znečistil něco jiného, nevím. Dveře mi nepoškodil. Jinak bylo vše podstatné řečeno,“ dodává za protestující nájemníky Božena Strnadová. Pokud se občané nenechají otrávit a svou stížnost dotáhnou do konce, bude posuzována jako přestupek, ze kterého si Zdeněk Filip může odnést pokutu, ale i určitá omezující opatření. Vedoucí přestupkového oddělení Radek Pilař chtěl řízení již zahájit, ovšem s podmínkou, že přijdou dvě stěžovatelky. „Přišla ale jen paní Kovandová, a tak jsem řízení pro neúplnost zprávy nemohl zahájit. V tomto státě se musí něco přihodit, aby byla zjednána náprava. Městská policie by se případem také mohla zabývat,“ domnívá se.