U této příležitosti také starosta Antonín Brož odhalil na budově školy pamětní desku významného rodáka a válečného letce Jaroslava Šiky.
Akci si nenechala ujít ani Anna Jílková z Prahy, která se nejvíce těšila na svou spolužačku Marii Váchovou, s níž se přátelí od útlého dětství.

„Přestože nejsem přímo rodákem Borotína, ráda se sem vracím. Narodila se tu moje maminka, já jsem tady chodila do školy a jezdím sem pravidelně každý rok na třídní srazy," uvedla Anna Jílková.

Tradice upadla

Poznamenala, že podobné srazy rodáků bývaly v Borotíně již před druhou světovou válkou. Pak tradice ale upadla. „Když jsme tudy po letech zase procházeli, vzpomněla jsem si na to, jak jsme jako děti chodívávaly do školy," říká rodačka Marie Váchová a obrací se na Annu Jílkovou, která souhlasně přikyvuje.

„Myslím, že naše třída byla jednou z posledních, která ve škole hrála ještě divadlo s paní učitelkou Karbanovou," dodává Anna Jílková.
Obě ženy si připomněly i pěvecký kroužek či výlety s panem učitelem Karlem Šimečkem. „Ten ve škole učil dlouhá léta. Dokonce i oboje naše rodiče. Do Borotína přišel někdy po válce jako mladý a zůstal zde až do důchodu," upřesnila Marie Váchová s tím, že se díky němu žáci podívali například do severovýchodních Čech nebo na jižní Moravu.

Setkání rodáků nevynechala ani Dagmar Dimitrovová, dcera Jaroslava Šiky, jehož jméno nese pamětní deska na škole. „Pro mě to znamená hodně a vážím si toho, že si starosta i celé zastupitelstvo na otce vzpomnělo. Tento krok považuji za životní zážitek," konstatovala dcera významného borotínského rodáka, které osud umožnil žít s otcem do patnácti let, než zemřel.

Přesto, že Jaroslav Šika neměl jednoduchý život, zajistil Dagmar Dimitrovové bezstarostné dětství. „Hodně jsme spolu cestovali a dokonce mě seznámil i se spoustou zajímavých lidí. Obdivuji, že byl po všech útrapách životním optimistou s velkým smyslem pro humor," popisuje žena, která o jeho životě píše knihu.

Dodala, že i když otec prošel perzekucí a nemohl již létat, na rodinném životě se to vůbec neprojevilo.