VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzorem Evy Clarové je Máří Magdaléna z Bible

Tábor - Ženy naruby.

29.12.2010 6
SDÍLEJ:

Eva Clarová.Foto: Josef Musil

Správná věc. Jak nejednoznačný pojem! Co je pro jednoho správné, může být pro druhého nepřijatelné, zvlášť když ho to má připravit o nějakou výsadu či prebendu. A pokud za správné věci někdo dokonce bojuje, zákonitě se najdou lidé, jimž se zvedne tlak už při zaslechnutí jména dotyčného bojovníka. Nebo bojovnice.


Řekněte před někým v Táboře jméno Clarová a uvidíte, jak pochodíte. Pro Evu Clarovou (78) je totiž boj za správné věci životním programem. Především o ty na regionální úrovni. Přispívá do místních novin, vstupuje do internetových diskusí, účastní se veřejného života, nebojí se prohry. Kupříkladu přes místní botanickou zahradu nevede silnice i díky ní. Anebo — kvůli ní!, jak by opáčili ti, kteří měli zájem na tom, aby tudy silnice vedla. Před časem jsem zaslechl: „…A vona si prej vymohla autobusy na Mareďák, a přitom jí plno lidí řikalo, že je to nevhodný! Aby né, dyž tam sama bydlí! Věří tadle bába vůbec něčemu?!“
Ale věří, pane, věří.

Zažila už jste někdy hmatatelně boží dotek?
Dvanáctého dubna ve tři čtvrti na dvanáct v noci. Toho dne v nemocnici operovali mého blízkého člověka. Situace byla natolik vážná, že mi předtím i lékař řekl, abych se modlila. Nemohla jsem toho dne usnout, a tak jsem stále opakovala modlitby. Za okny bezvětří. Krásná, vlahá noc po slunném dni. Náhle se rozrazilo okno, jako by do něj vrazila vichřice. Květiny mi spadly z podstavců do postele, polámaly se, hlína se vysypala do peřin, dokonce z podstavce spadlo i akvárium, roztříštilo se o podlahu a rybičky sebou mrskaly mezi mokrými střepy. Druhý den jsem šla do nemocnice a dozvěděla jsem se, že právě ve tři čtvrti na dvanáct byla při operaci situace nejkritičtější. „Už jsem byla jednou nohou na Onom světě,“ říkala mi znovuzrozená pacientka, „vystoupila jsem ze svého těla a viděla jsem samu sebe úplně malinkou. Pozorovala jsem, jak okolo mě běhají malé figury v bílém. Lékař volal na druhého: ‚Honem, masáž srdce, zas nám utíká!‘ Nebyla jsem schopná dát jim znamení, že je vidím a slyším.“ Pak mi vyprávěla, jak se vrátila do svého těla. A já o tom dostala okamžitou zprávu až do postele!

Opravdu té noci nezafoukal ani na chvilku vítr?
Já se na to ptala, ale všichni, co byli v našem okolí té noci vzhůru, mi řekli, že vládlo bezvětří. Také mi připadalo divné, že bych zavřené okno nezajistila na kličku. Jsem přesvědčená, že to bylo boží znamení. Sdělilo mi, že právě skončil nejhorší okamžik a Bůh všechno zlé odfoukl. Rybičky jsem pak dala do nového akvária, květiny jsem prostříhala, namnožila a přesadila do nových květináčů a život šel zase dál.

Pochybovala jste někdy o Bohu?
Jednou. Bylo mi kolem třiceti let a pochyby trvaly asi rok. Žádný konkrétní důvod neměly; prostě jsem jen začala kriticky přehodnocovat, čemu věřím. A pak se stalo, že mou nejmladší dceru štípla včela do hlavy. Udělalo se jí špatně, dostala šok a situace se každou chvilkou zhoršovala. Pocítila jsem o ni nepopsatelný strach a začala jsem se modlit, aby jí někdo pomohl. Naštěstí byl na blízku lékař, shodou okolností včelař. Rychle ji odvezl na polikliniku, dal jí správné léky a za několik dní byla dcera fit. Já se později dozvěděla, že ve chvíli, kdy jí včela dala žihadlo, měla opravdu namále. Od té doby už jsem víru nikdy neopustila. Však se také ne nadarmo říká, že daru si člověk váží nejvíc, když o něj přijde. Já ho naštěstí jen na rok odložila a zase jsem ho našla.

Vedla jste k víře i svoje děti?
Jistě. Přestože to bylo s obtížemi, které jsou vlastně veselé, když na ně dneska vzpomínám. Starší dcery jezdily tajně na výuku náboženství za strýčkem farářem na Moravu. Říkám schválně na Moravu, protože ony nikdy dlouho dopředu nevěděly, kam tam za ním vlastně pojedou. Strýček byl velice dobrý a schopný člověk. Kdykoliv nějakou farnost pozvedl a oblast začala žít náboženským životem, hned se místní funkcionáři postarali, aby byl převelen jinam, kde opět musel začínat. Nejmladší dcera chodila na náboženství k panu děkanovi Václavu Žitnému. Tehdy se v Táboře, pokud vím, náboženství smělo vyučovat jen ve škole v Čekanicích. Lekce tam vedl právě pan děkan. Vždycky pro dceru dojel ke škole na Maredově vrchu, tam ji naložil, odvezl do Čekanic na náboženství a pak ji zase přivezl domů. Měla dokonalou duchovní taxislužbu.

Vyčetl vám někdy někdo, že vychováváte děti v náboženském duchu?
Sousedka. Taky učitelka. Zastavila mě na ulici a řekla mi, abych si uvědomila, že jestli nepřestanu v neděli ráno chodit s dětmi do kostela, tak bych taky nemusela učit. Protože ona se za mě —

Pomodlila?
To jsou vtípky! Ona se za mě prý zaručila, když jsem nastupovala do školství. Dlužno připomenout, že v dávné minulosti chodila také do kostela, ale když svou moc utužili bolševici, tu podivuhodně prozřela.

Měla jste za minulého režimu někdy problémy kvůli náboženství?
Vyloženě jen kvůli náboženství ne. Ale jednou se stala zvláštní příhoda, o které jsem pak přemýšlela. Učila jsem ve škole na Maredově vrchu a jednoho pondělního rána za mnou přišel ředitel, když jsem seděla sama ve sborovně a opravovala slohová cvičení. Měla jsem zrovna dvě hodiny volné. Soudruh ředitel povídá: „Hm, tak jsem měl včera službu na sekretu. Koukám, kdo se trousí ráno do kostela a vidím, babičky, dědečkové, a mezi nimi Clarová s dcérenkami!“ V duchu jsem si řekla: Přišel jsi mi říct, že si mám sbalit fidlátka a jít o dům dál. Pochopila jsem, že už nemám co ztratit a vyjela jsem na něj: „No a? Máte něco proti tomu?“ „Já ne. Ale jiní by mohli mít.“ Prostě mě jenom přišel varovat. Pak nahlédl do vedlejší místnosti, jestli tam někdo není, přisedl si ke mně a dlouho jsme si povídali. Svěřil se mi, že on sám psal dizertační práci na téma osobnosti Ježíše Krista a že proti víře jako takové nic nemá. Toho rána už jsem sice neopravila žádnou další slohovku, ale zato jsem poznala člověka, který byl v jádru hodný, ale před ostatními hrál jinou roli. On mě totiž za podobné záležitosti vždycky velmi huboval před kolegy, ale asi tím chránil sebe a svoji rodinu.

Jaké poučení z té příhody plyne?
Opět se mi potvrdilo, že nade mnou můj anděl strážný bdí. V té bolševické době mi přihrál za ředitele člověka, který, ač komunista, mě fakticky neničil za mou víru, i když to tak vypadalo. Možná že sám potají v Boha věřil. I věřící komunisté existovali; to byla velice zvláštní kategorie lidí, jejichž morální zásady dosud ještě nikdo nepopsal a kriticky nezhodnotil.

Kdo ve vás víru probudil?
Naše rodina byla přirozeně věřící, římskokatolická, takže jsme pravidelně chodili do kostela, doma jsme zachovávali běžné rituály, které věřící lidé v rodinách dělají, zkrátka s vírou jsem se setkávala od narození. Nicméně skutečný prožitek z živé víry ve mně probudila moje babička z Poděbrad, když jsem ještě byla malá. Jednak jsme spolu chodily do kostela, ale hlavně mě naučila modlitby „Andělíčku, můj strážníčku“, „Otče-náš“ a „Zdrávas Maria“. Ten babičkovský přístup je asi pro malé dítě nejmilejší.

Kdybyste si měla vybrat některou postavu z Bible, v jejíž kůži byste chtěla žít, kterou byste si zvolila?
Máří Magdalénu, následovnici a hlasatelku Ježíšova učení. Byla velice statečná. Líbí se mi, jak se nebála doprovázet Ježíše na Křížové cestě a podala mu roušku, aby se do ní mohl otřít. I po jeho smrti u něj věrně stála. Pak byla první, se kterou se Ježíš potkal po svém zmrtvýchvstá-ní. Pro občanský život si beru z jejích činů odkaz, že nemám opouštět člověka, který přináší pravdu, i když ho ostatní zavrhují, plivou na něj a strojí mu úklady. Neopustit člověka ani v jeho nejtěžších okamžicích, to je pravé hrdinství. Ráda bych byla také taková.

Josef Musil

29.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 15 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní strážný. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: výběrové řízení se bude konat 6.9.2018 v 9:00 v budově ÚP 3.patro č. 410, Společnost G4S Secure Solutions (CZ), a.s. hledá zaměstnance na pozici Strážný na pracoviště do Bechyně, Náplň práce: obchůzková a kontrolní činnost, zajištění celkové bezpečnosti objektu, evidence osob a vozidel, obsluha EPS, EZS, CCTV., Pracovní doba: nepřetržitý provoz, 12ti hodinové směny (denní i noční)., Požadujeme, - Profesní kvalifikace STRÁŽNÝ, kód 68-008-E výhodou /pomůžeme se získáním/, - trestní bezúhonnost, - komunikativnost, základní znalost PC, - nižší střední odborné , střední odborné s výučním listem, - min. 18 let, Nabízíme, - stravenky a příspěvek na čištění uniformy po zkušební době, práci na hlavní pracovní poměr, příjemný kolektiv, kontakt: tel., e-mail. Pracoviště: Group 4 securitas a.s. - pracoviště bechyně, Na Libuši, č.p. 717, 391 65 Bechyně. Informace: Ivana Slavíková, +420 724 793 669.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 19 850 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) vychovatel/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19850 kč, mzda max. 25220 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Uvítáme absolventy pedagogicky zaměřeného studijního oboru. Vztah k mládeži, kreativita, autorita, improvizační schopnosti, kultivovaný zjev a vystupování. , kontakt tel. nebo e-mailem. Pracoviště: Střední uměleckoprůmyslová škola, bechyně, písecká 203, Písecká, č.p. 203, 391 65 Bechyně. Informace: Soňa Houdková, +420 733 344 473.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Pracovník skladu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Osvědčení na VZV výhodou., Pracovní náplň:, Manipulace s materiálem/výrobky., Zajištění nakládky/vykládky materiálu/výrobků., Práce na vnitřním a venkovním skladě materiálu/výrobků., Příspěvek na stravování , Kontakt: emailem.. Pracoviště: Envi-pur, s.r.o. - soběslav, Wilsonova, č.p. 420, 392 01 Soběslav. Informace: Klára Okrouhlíková, +420 731 629 772.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 14 000 Kč

Pomocní skladníci výpomoc do skladu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Je možné se domluvit i na zkrácený úvazek. Je možné chodit i jen pár dnů v týdnu. Vše po domluvě. Vhodné i pro důchodce, studenty, ženy na mateřské dovolené., Výplata je vyplácená každý týden hotově, Nabízíme příjemné pracovní prostředí, dobrý kolektiv, měsíční bonusy k platu. Výplatu je možné vyplácet hotově každý týden., kontakt tel. nebo e-mailem. Pracoviště: Alvarak group a.s., Kanadská, č.p. 775, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Jana Žižlavská,, +420 777 750 425.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Ilustrační foto.

Na co zajít do kina

Libníč se vrátila do historie

V lázeňskou kolonádu se v sobotu proměnila náves v Libníči. V rámci letošních v pořadí již 12. slavností si obec připomněla svou více než 200 let dlouhou lázeňskou historii a zároveň oslavila 100 let Československa.

Události, které tento týden čekají Jihočechy

Jižní Čechy – V pondělí v 17 hodin bude v parku u Tabačky v Táboře odhalen „Nezapomník“, kamenný objekt připomínající 50. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Staví moderní zdravotnické středisko

České Budějovice – Alergologie, diabetologie, ale i kožní lékař nebo třeba zubař. Nejen to má být v novém lékařském domě, který vzniká vedle nákupního centra Géčko v Českých Budějovicích v těsné blízkosti sídliště Vltava. Jeho otevření je naplánované na duben příštího roku a jeho stavba vyjde na sto milionů korun bez DPH.

Až na vrcholky hor se 165 kily na zádech a neckyáda na suchu: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 18. až 19. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT