VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzorem Evy Clarové je Máří Magdaléna z Bible

Tábor - Ženy naruby.

29.12.2010 6
SDÍLEJ:

Eva Clarová.Foto: Josef Musil

Správná věc. Jak nejednoznačný pojem! Co je pro jednoho správné, může být pro druhého nepřijatelné, zvlášť když ho to má připravit o nějakou výsadu či prebendu. A pokud za správné věci někdo dokonce bojuje, zákonitě se najdou lidé, jimž se zvedne tlak už při zaslechnutí jména dotyčného bojovníka. Nebo bojovnice.


Řekněte před někým v Táboře jméno Clarová a uvidíte, jak pochodíte. Pro Evu Clarovou (78) je totiž boj za správné věci životním programem. Především o ty na regionální úrovni. Přispívá do místních novin, vstupuje do internetových diskusí, účastní se veřejného života, nebojí se prohry. Kupříkladu přes místní botanickou zahradu nevede silnice i díky ní. Anebo — kvůli ní!, jak by opáčili ti, kteří měli zájem na tom, aby tudy silnice vedla. Před časem jsem zaslechl: „…A vona si prej vymohla autobusy na Mareďák, a přitom jí plno lidí řikalo, že je to nevhodný! Aby né, dyž tam sama bydlí! Věří tadle bába vůbec něčemu?!“
Ale věří, pane, věří.

Zažila už jste někdy hmatatelně boží dotek?
Dvanáctého dubna ve tři čtvrti na dvanáct v noci. Toho dne v nemocnici operovali mého blízkého člověka. Situace byla natolik vážná, že mi předtím i lékař řekl, abych se modlila. Nemohla jsem toho dne usnout, a tak jsem stále opakovala modlitby. Za okny bezvětří. Krásná, vlahá noc po slunném dni. Náhle se rozrazilo okno, jako by do něj vrazila vichřice. Květiny mi spadly z podstavců do postele, polámaly se, hlína se vysypala do peřin, dokonce z podstavce spadlo i akvárium, roztříštilo se o podlahu a rybičky sebou mrskaly mezi mokrými střepy. Druhý den jsem šla do nemocnice a dozvěděla jsem se, že právě ve tři čtvrti na dvanáct byla při operaci situace nejkritičtější. „Už jsem byla jednou nohou na Onom světě,“ říkala mi znovuzrozená pacientka, „vystoupila jsem ze svého těla a viděla jsem samu sebe úplně malinkou. Pozorovala jsem, jak okolo mě běhají malé figury v bílém. Lékař volal na druhého: ‚Honem, masáž srdce, zas nám utíká!‘ Nebyla jsem schopná dát jim znamení, že je vidím a slyším.“ Pak mi vyprávěla, jak se vrátila do svého těla. A já o tom dostala okamžitou zprávu až do postele!

Opravdu té noci nezafoukal ani na chvilku vítr?
Já se na to ptala, ale všichni, co byli v našem okolí té noci vzhůru, mi řekli, že vládlo bezvětří. Také mi připadalo divné, že bych zavřené okno nezajistila na kličku. Jsem přesvědčená, že to bylo boží znamení. Sdělilo mi, že právě skončil nejhorší okamžik a Bůh všechno zlé odfoukl. Rybičky jsem pak dala do nového akvária, květiny jsem prostříhala, namnožila a přesadila do nových květináčů a život šel zase dál.

Pochybovala jste někdy o Bohu?
Jednou. Bylo mi kolem třiceti let a pochyby trvaly asi rok. Žádný konkrétní důvod neměly; prostě jsem jen začala kriticky přehodnocovat, čemu věřím. A pak se stalo, že mou nejmladší dceru štípla včela do hlavy. Udělalo se jí špatně, dostala šok a situace se každou chvilkou zhoršovala. Pocítila jsem o ni nepopsatelný strach a začala jsem se modlit, aby jí někdo pomohl. Naštěstí byl na blízku lékař, shodou okolností včelař. Rychle ji odvezl na polikliniku, dal jí správné léky a za několik dní byla dcera fit. Já se později dozvěděla, že ve chvíli, kdy jí včela dala žihadlo, měla opravdu namále. Od té doby už jsem víru nikdy neopustila. Však se také ne nadarmo říká, že daru si člověk váží nejvíc, když o něj přijde. Já ho naštěstí jen na rok odložila a zase jsem ho našla.

Vedla jste k víře i svoje děti?
Jistě. Přestože to bylo s obtížemi, které jsou vlastně veselé, když na ně dneska vzpomínám. Starší dcery jezdily tajně na výuku náboženství za strýčkem farářem na Moravu. Říkám schválně na Moravu, protože ony nikdy dlouho dopředu nevěděly, kam tam za ním vlastně pojedou. Strýček byl velice dobrý a schopný člověk. Kdykoliv nějakou farnost pozvedl a oblast začala žít náboženským životem, hned se místní funkcionáři postarali, aby byl převelen jinam, kde opět musel začínat. Nejmladší dcera chodila na náboženství k panu děkanovi Václavu Žitnému. Tehdy se v Táboře, pokud vím, náboženství smělo vyučovat jen ve škole v Čekanicích. Lekce tam vedl právě pan děkan. Vždycky pro dceru dojel ke škole na Maredově vrchu, tam ji naložil, odvezl do Čekanic na náboženství a pak ji zase přivezl domů. Měla dokonalou duchovní taxislužbu.

Vyčetl vám někdy někdo, že vychováváte děti v náboženském duchu?
Sousedka. Taky učitelka. Zastavila mě na ulici a řekla mi, abych si uvědomila, že jestli nepřestanu v neděli ráno chodit s dětmi do kostela, tak bych taky nemusela učit. Protože ona se za mě —

Pomodlila?
To jsou vtípky! Ona se za mě prý zaručila, když jsem nastupovala do školství. Dlužno připomenout, že v dávné minulosti chodila také do kostela, ale když svou moc utužili bolševici, tu podivuhodně prozřela.

Měla jste za minulého režimu někdy problémy kvůli náboženství?
Vyloženě jen kvůli náboženství ne. Ale jednou se stala zvláštní příhoda, o které jsem pak přemýšlela. Učila jsem ve škole na Maredově vrchu a jednoho pondělního rána za mnou přišel ředitel, když jsem seděla sama ve sborovně a opravovala slohová cvičení. Měla jsem zrovna dvě hodiny volné. Soudruh ředitel povídá: „Hm, tak jsem měl včera službu na sekretu. Koukám, kdo se trousí ráno do kostela a vidím, babičky, dědečkové, a mezi nimi Clarová s dcérenkami!“ V duchu jsem si řekla: Přišel jsi mi říct, že si mám sbalit fidlátka a jít o dům dál. Pochopila jsem, že už nemám co ztratit a vyjela jsem na něj: „No a? Máte něco proti tomu?“ „Já ne. Ale jiní by mohli mít.“ Prostě mě jenom přišel varovat. Pak nahlédl do vedlejší místnosti, jestli tam někdo není, přisedl si ke mně a dlouho jsme si povídali. Svěřil se mi, že on sám psal dizertační práci na téma osobnosti Ježíše Krista a že proti víře jako takové nic nemá. Toho rána už jsem sice neopravila žádnou další slohovku, ale zato jsem poznala člověka, který byl v jádru hodný, ale před ostatními hrál jinou roli. On mě totiž za podobné záležitosti vždycky velmi huboval před kolegy, ale asi tím chránil sebe a svoji rodinu.

Jaké poučení z té příhody plyne?
Opět se mi potvrdilo, že nade mnou můj anděl strážný bdí. V té bolševické době mi přihrál za ředitele člověka, který, ač komunista, mě fakticky neničil za mou víru, i když to tak vypadalo. Možná že sám potají v Boha věřil. I věřící komunisté existovali; to byla velice zvláštní kategorie lidí, jejichž morální zásady dosud ještě nikdo nepopsal a kriticky nezhodnotil.

Kdo ve vás víru probudil?
Naše rodina byla přirozeně věřící, římskokatolická, takže jsme pravidelně chodili do kostela, doma jsme zachovávali běžné rituály, které věřící lidé v rodinách dělají, zkrátka s vírou jsem se setkávala od narození. Nicméně skutečný prožitek z živé víry ve mně probudila moje babička z Poděbrad, když jsem ještě byla malá. Jednak jsme spolu chodily do kostela, ale hlavně mě naučila modlitby „Andělíčku, můj strážníčku“, „Otče-náš“ a „Zdrávas Maria“. Ten babičkovský přístup je asi pro malé dítě nejmilejší.

Kdybyste si měla vybrat některou postavu z Bible, v jejíž kůži byste chtěla žít, kterou byste si zvolila?
Máří Magdalénu, následovnici a hlasatelku Ježíšova učení. Byla velice statečná. Líbí se mi, jak se nebála doprovázet Ježíše na Křížové cestě a podala mu roušku, aby se do ní mohl otřít. I po jeho smrti u něj věrně stála. Pak byla první, se kterou se Ježíš potkal po svém zmrtvýchvstá-ní. Pro občanský život si beru z jejích činů odkaz, že nemám opouštět člověka, který přináší pravdu, i když ho ostatní zavrhují, plivou na něj a strojí mu úklady. Neopustit člověka ani v jeho nejtěžších okamžicích, to je pravé hrdinství. Ráda bych byla také taková.

Josef Musil

29.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 28 000 Kč Obsluha zařízení (kromě lakovacích) na povrchovou úpravu kovů a jiných materiálů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Popis práce: úprava povrchu kovových dílů a to zinkováním nebo niklováním, příprava lázní pro hromadnou a závěsovou chemickou a elektrochemickou povrchovou úpravu, obsluha vanových, bubnových a poloautomatických zařízení na chemickou úpravu povrchů., Požadované vzdělání:, Výhodou vyučení v chemickém oboru - galvanizér, provozní chemik. Na pracovní pozici se lze zaučit bez požadovaného vzdělání. Zaučení provádí odborný instruktor., , Dále požadujeme:, znalost práce s PC, samostatnost, spolehlivost a zodpovědnost., , Zájemcům nabízíme práci ve stabilní a dynamicky se rozvíjející společnosti, týden dovolené navíc, pololetní odměny, příplatky nad rámec zákoníku práce, penzijní připojištění, podnikový lékař a zubař v areálu společnosti, dotované závodní stravování, odměny za pracovní výročí, odměny za zlepšovací návrhy, slevu v podnikové prodejně, benefitní systém., zasílat životopis. Pracoviště: Brisk tábor a.s., Vožická, č.p. 2068, 390 02 Tábor 2. Informace: Monika Klejnová, +420 381 492 229. Výroba - Výroba Montážní dělník 17 500 Kč Montážní dělníci výrobků z kovů Pracovník montáže gastronomických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: vhodné pro muže, samostatná kompletace nerezových gastro zařízení podle stanoveného pracovního postupu. Výsledkem Vaší práce tak bude např. nová pizza pec, profi sporák či fritéza, manuální zručnost, odpovědnost za kvalitu odvedené práce, dvousměnný provoz od pondělí do pátku (ranní směna 6:00-14:15, odpolední směna 14:15-22:30), pravidelné navyšování mzdy v návaznosti na Váš výkon a kvalitu odvedené práce, dotované stravování v ceně cca 30 Kč, prémie za docházku až 1000 Kč měsíčně, příspěvek na údržbu pracovních oděvů, kvalifikační příplatek, příplatek za směnnost, práci v čistém a bezpečném prostředí - nová moderní výrobní hala, kvalitní zaškolení a vybavení, možnost pracovního postupu, sleva na firemní výrobky , Kontakt: e-mailem.. Pracoviště: Rm gastro, s.r.o. - pobočka, Třída Čs. armády, č.p. 816, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Petra Pazderová, +420 725 156 325. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 500 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Dělník/ice, vychystávání materiálu pro textilní výrobu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 14500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MÍSTO VYHRAZENO PRO OZP., Práce na dílně textilní výroby: vychystávání textilních dílů pro další zpracování - podle rozpisů (díly, počty, vzory), nutná pečlivost a zodpovědnost; v případě potřeby další práce (lisování textilních etiket apod.), pracovní doba 6:00 h - 14:00hod; při nástupu doba určitá s možností prodloužení na dobu neurčitou., Zaměstnanecké výhody: závodní stravování, sleva v podnikové prodejně., Kontakt: emailem, osobně (pracoviště zaměstnavatele).. Pracoviště: Dita výrobní družstvo invalidů, Stránského, č.p. 2510, 390 02 Tábor 2. Informace: Renata Bočanová, +420 381 479 202. Výroba - Výroba Seřizovači 21 000 Kč Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Operátor/ka CNC - ohraňovací lis. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Co u nás budete dělat:, Tvarovat komponenty a dílce z nerezového plechu pomocí ohraňovacího lisu dle výkresové dokumentace., Co očekáváme my od Vás: Máte výuční list technického zaměření? Čtení technické dokumentace a práce s posuvným měřidlem a úhloměrem Vám nedělá problémy?, Práce na počítači pro Vás není překážkou a rádi se učíte nové věci?, Můžete pracovat v nepřetržitém provozu na 12-ti hodinové směny (denní směna 6-18 hodin, noční směna 18-6 hodin)?, Co můžete očekávat Vy od nás:, Úkolovou mzdu závislou na profesní odbornosti: 110-180 Kč/hod, Pravidelné zvyšování mzdy v návaznosti na splnění parametrů profesního rozvoje (výkon a kvalita odvedené práce), Příplatek za noční směnu nad rámec zákona (20% po celých 12 hod). Prémie za docházku 1000 Kč měsíčně, Dotované stravování v ceně 30 Kč, Příspěvek za odpracované roky, Příspěvek na údržbu pracovních oděvů, Kvalitní zaškolení a vybavení, Čisté a bezpečné pracovní prostředí, Příspěvek na stravování 55% ceny jídla, příspěvek za odpracované roky, příspěvek na údržbu pracovních oděvů,sleva na firemní výrobky. Kontakt: mailem.. Pracoviště: Rm gastro, s.r.o. - pobočka, Třída Čs. armády, č.p. 816, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Petra Pazderová, +420 725 156 325.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 16. listopadu 2018

Tisíceré ne Babišovi a jízda nejdelším železničním tunelem: zhlédněte videa dne

V pátek si aranže mohla prohlídnout široká veřejnost.
28

Floristická soutěž vzdala hold 100. výročí republiky

Střelnice se zahalí do purpurové

Tábor - Historická budova Spolkového domu Střelnice se připojí ke celosvětovým oslavám Mezinárodního dne předčasně narozených, který připadá na sobotu 17. listopadu.

Světový pohár v cyklokrosu hostí Komora

Tábor - Po pěti letech se do Tábora vrací Světový pohár v cyklokrosu.

Střelnice chystá festival hraček

Tábor – V neděli se koná v táborské Střelnici jednodenní festival hraček pro rodiny s dětmi Hračkárna, na kterém najdete zboží, jež v běžných obchodech není k mání.

Svolali demonstraci za demisi premiéra

Tábor – V sobotu od 17 hodin se na Žižkově náměstí v Táboře koná demonstrace za odstoupení trestně stíhaného premiéra.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT