Nejdříve o žádné kapele vůbec nepřemýšleli, scházeli se jen jako dva kamarádi v hospodě, kde si pro radost zahráli. „Takhle jsme fungovali dva nebo tři měsíce a pak jsme pocítili, že potřebujeme další nástroj a pak další a další, až nás bylo pět,“ vzpomíná na začátky Pittbandu a jeho vznik na jaře roku 2008 baskytarista Pavel Smetana z Nemyšle.

Do mužské sestavy o půl roku později přišla zpěvačka Pavla Kafková z Božejovic. Nechala se ale přemlouvat. „No já jsem zpočátku ani moc nechtěla, museli mě k tomu překecávat, styděla jsem se. Dřív jsem chodila jen na sborový zpěv v Jistebnici, ale zpívat před cizíma lidma, to jsem se prostě styděla,“ líčí dnes a se smíchem dodává, že nikdy neuvažovala o tom, že by zpívala v kapele, že to byl jen její životní sen. Aktivně si ale sama nic nehledala.

Přiznává, že ještě někdy mívá i trému. „Jednou jsem měla i takový extrémní stav, že se mi hned při první písničce klepaly ruce a tím pádem i mikrofon, pohupovala jsem se a podlomila se mi kolena, paní, co se na mě dívala, si musela myslet, že tady zpívám poprvé. Tak takové stavy už nemívám, ale trému mám,“ usmívá se při jedné vzpomínce.

Žádné sólo a vyprodané haly
V současné době je ale plně spokojená, další ambice nemá. „Jako malá jsem snila o zpívání v kapele a toho jsem dosáhla, to už mám, ale zase nezpívám tak super, abych rozjela sólovou dráhu a vyprodávala haly. To už není můj sen,“ zamýšlí se nad svou kariérou.

Sedí jí i repertoár kapely. Hraje totiž převážně převzaté písničky. „Myslím si, že na vlastní tvorbu ještě nejsme dost hudebně vyzrálí,“ přemýšlí skromně. Pavel Smetana je jiného názoru. „Já bych moc chtěl jít tou cestou vlastní tvorby, máme dvě své skladby, hrajeme ale jen jednu.“

Nejčastěji můžete Pittband slyšet na zábavách, plesech i na soukromých akcích v okrese Tábor. „Zvou si nás třeba na firemní večírky, už teď jsme zadaní na květen příštího roku na oslavu třicátin jednoho kamaráda do Dražic. Dvakrát jsme hráli na Zemi živitelce, ale úplně nejvíc asi hrajeme v Sudoměřicích u Tábora,“ uvedla Pavla Kafková.

Sami členové prý aktivně kšefty neshánějí. „Necháváme tomu volný průběh, máme kamarády, známí o nás vědí. Problém je v tom, že šest lidí dá těžko dohromady termín, abychom se mohli sejít. Letos v létě jsme museli odříct pět nebo šest hraní, což je škoda,“ nastínil Pavel Smetana.

Bez Želvy
Pittband, který se jmenuje po hasičské klubovně v Nemyšli, kde vznikl a kde měl první zkušebnu, hraje rock, pop, folk i country. „Zpívám česky, slovensky a anglicky, angličtinu mám asi úplně nejraději,“ prozradila Pavla Kafková.

Na nových písničkách se v kapele snaží shodnout všichni. „Vzhledem k tomu, že děláme jenom převzatý písničky, tak musíme dávat hlavy dohromady a řešit to společně. Některý skladby jsou sice krásný, ale třeba těžký nebo pro nás nehratelný. I když ta písnička je třeba pěkná a Pája ji zazpívá, tak my nejsme schopný tomu ten podklad dát,“ vysvětluje Pavel Smetana. „Když už písničku děláme, tak chceme, aby byla celá dobrá, nevím ale, jestli se nám to daří,“ směje se.

I když si muzikanti svou zpěvačku hýčkají, ve výběru písniček velké rozhodovací právo nemá. „Asi žádnou písničku jsem si nevydupala, jasně že jsou skladby, které se mi líbí víc nebo míň, ale je to dané tím, že je nás tam šest a snažíme se na nich shodnout,“ říká Pavla Kafková.
V současnosti má kapela kolem šedesáti skladeb a skoro všechny na každém vystoupení zahrají. „Držíme se jich a snažíme se dělat nové, ale zase na úkor jiných,“ připouští byskytarista.

„Ze začátku jsme hrozně rádi hráli Želvu od Olympiku, ale už taky ne, je to písnička divná textem, myslím, že dodnes nikdo nepochopil, o co tam přesně jde. Postupem času jsme se začali více zdokonalovat v hraní a hudbě a zjistili jsme, že ta písnička není taková, jak by měla být, mysleli jsme, že jí hrajeme dobře, pak jsme zjistili, že jí zase tak dobře nehrajeme a vyhodili jsme jí,“ vypráví Smetana, který po podle kolegů nepostradatelným elementem ve skupině, bez něho by to prý mohli rovnou zabalit.

Dobročinné koncerty
Letos se formace chystá už na čtvrtý dobročinný koncert. Proběhne tradičně v Sudoměřicích u Tábora a tentokrát bude ve prospěch tříleté těžce zdravotně postižené Aniky Rypáčkové z Radimovic u Tábora.

„Měl jsem jednou nápad, že bychom mohli něco takového dělat. A začalo to tím, že jsme potřebovali nějaké peníze na aparaturu a tak jsme naťukli obec Nemyšl, jestli by nám nepřidala nebo nedala nějaký dar na místní kulturu. Dali nám deset tisíc, ale zavázali jsme se, že budeme dělat i takovéto akce,“ vzpomíná pavel Smetana na začátky dobročinných koncertů.

První z nich hráli pro postiženého Honzíka z Liberce. „S jeho maminkou se známe přes hasiče. Takže když jsme o takové akci přemýšleli, napadl nás právě Honzík, protože je na vozíčku a jeho maminka potřebovala na jeho přestavbu třicet tisíc korun. Takže jsme udělali koncert v Sudoměřicích, povedlo se to, lidé se sešli, ještě jsme obešli nějaké sponzory a podnikatele, ty potřebné peníze jsme tam vybrali a pak jí je předali,“ přiblížili první vyvedený koncert. Další byl pak pro Fond ohrožených dětí a pro Ligu proti rakovině.
Obec Sudoměřice u Tábora v tomto směru Pittbandu hodně pomáhá. Například tím, že jim poskytne sál zadarmo. Letos se zapojí i Nemyšl a zaplatí kapele autorská práva.

„K Anice jsem se dostala přes kamarádku, která zná maminku Ivanu. Doufáme proto, že se to vydaří a vybere se hodně peněz,“ prozrazuje Pavla Kafková. „Já jsem to nejdřív diskutovala s kamarádkou, která ví, že máme kapelu a že ty koncerty děláme. Ona hned zkontaktovala paní Rypáčkovou. Ale upozorňovala jsem jí, že nevím, kolik vybereme, že to může být i dost málo a ona právě říkala, že budou rádi za všechno, že jenom léky stojí strašné peníze,“ vypráví zpěvačka. Kapela dává na takových koncertech minimální vstupné padesát korun, a pak je na každém, zda přidá víc nebo ne. „Jednou jsme udělali to, že jsme jako kapela podepsali a vydražili tričko, to se mi moc líbilo, zda ale něco podobného uděláme i teď, o tom jsme se ještě s klukama nebavili,“ řekla pavla Kafková, které podle svých slov záleží každý rok nejvíc právě na dobročinném koncertě.

Více hraní i fanoušků
Oběma by se líbilo, kdyby mohla hrát kapela častěji. „Jenže to znamená i častěji zkoušet. Dříve jsme měli třeba tři zkoušky za týden, teď se sejdeme na jedné. Není na to čas. Nejsme žádní profesionálové, hrajeme pro radost a protože nás to baví, ale mně osobně by bavilo, kdybychom hráli víc,“ uvedl Pavel Smetana.

Pavla Kafková s ním souhlasí. „Samozřejmě by mě těšilo, kdyby chodilo víc lidí a získávali bychom víc fanoušků.“ Nejraději hrají v Nemyšli, kde je chodí podpořit místní fanoušci, pochvalují si i atmosféru v Sudoměřicích nebo v Dlouhé Lhotě.
Nakonec oba zavzpomínali na nejnovější písničku v repertoáru. „Když mi přišel mailem tenhle návrh, říkám si, že to snad nemyslej vážně, manželce doma jsem to radši ani neříkal, aby si nemyslela, že jsem se zbláznil, ale pak jsem dostal malinko nápad, že bychom mohli tu hudbu předělat do rockové úpravy. Myslím, že amatér to nepozná, ale nám se to lépe stráví,“ vypráví Pavel Smetana o písničce Děti ráje od Michala Davida. „Já ji zpívám úplně nejraději,“ směje se Pavla Kafková. “Ale je pravda, že jsme vypozorovali, že když to začneme hrát, lidé jsou úplně šílení. Ale kapela ji moc s velkou oblibou nehraje,“ upozornil se smíchem Pavel Smetana.

„Kapela je můj hlavní koníček, žádnej mě nebaví víc. Těch pět lidí kolem mě, je mi strašně blízko. Není to jen o kapele, že přijedu na zkoušku, tam si to odzpívám a jedu domů. Mám to v Nemyšli ráda, přijde mi to takové rodinné,“ dodala Pavla Kafková.

KONCERT PRO ANIKU
Kapela Pittband pořádá každý rok jeden dobročinný koncert. Ten letošní se koná v sobotu 8. října v Sudoměřících u Tábora. Bude ve prospěch Aniky Rypáčkové z Radimovic u Tábora. Základní vstup stanovila kapela na 50 korun, lidé ale mohou zaplatit i více, podle svého uvážení.
Kapela vznikla na jaře 2008, o půl roku později získala zpěvačku Pavlu Kafkovou. Základ má v obci Nemyšl, zde zkouší a odtud také pochází její název. Pitt je totiž zdejší hasičská klubovna, kde kapela vznikla a kde probíhaly její první zkoušky. V současné době má šest členů a v repertoáru asi šedesát skladeb. Hraje převážně věci převzaté. Kafková zpívá česky, slovensky i anglicky. Na vlastní tvorbu budou podle svých slov pomýšlet, až více hudebně dozrají. Můžete je slyšet na tanečních zábavách, poutích nebo si je objednat na soukromou akci. Nejčastěji vystupují v Nemyšli a Sudoměřicích u Tábora. Členové kapely: Pavla Kafková (zpěv), Pavel Smetana (baskytara), Jiří Anděl (zpěv, klávesy, akordeon), Jiří Smetana (bicí), Milan Makovec (elektrická kytara), Karel Nováček ( zpěv, kytara, foukací harmonika).