Jistě vás Tomáškovo jméno zaujalo na první pohled. Šestiletý kučeravý klučík má totiž anglického tatínka Jonathana. K zápisu do „velké" školy ho ale doprovodila maminka Martina, která je stejně jako její manžel učitelkou angličtiny. Svého nejmladšího syna podle svých slov na zápis přímo nepřipravovala.

O budoucí prvňáčky se starali i žáci páté třídy.
„Tomík se učil během let, umí počítat do padesáti a pozná některá písmenka," vyjmenovává maminka dovednosti svého syna, jemuž bude v srpnu sedm let. Loni měl automatický odklad, protože byl na školní docházku ještě moc mladý. V září by mu bylo čerstvých šest let.

S Rákosníčkem

Poprvé jsme se s Tomášem setkali v tak zvané přípravné místnosti, kde s maminkou počkal, až i na něj přijde řada. Kluci si obvykle ze zkoušení nic nedělají a ani on nejevil známky trémy. Přišel si s paními učitelkami zkrátka popovídat. „Do školy se už moc těším. Hlavně na přestávky a na kreslení. To mě moc baví a taky rád hraju s klukama fotbal," prozradil nám.

Pak si odešel zahrát domino s Aničkou Makovcovou z páté třídy, která tu spolu s Noemi Svobodovou, Matějem Paštěkou a Josefem Makočem pomáhala dětem se rozpovídat. „Hrajeme tady s dětmi hry, povídáme si a malujeme," řekly školačky, které se během ředitelského volna dobrovolně přihlásily, že budou budoucí prvňáčky zápisem provázet.

Kočka leze dírou

Po chvilce čekání odvedla Anička svého nového kamaráda za ruku k učitelce Daně Milerové. První dvacetiminutovka mohla začít.
V této jazykové části kantorka zjišťovala, jak Tomášek dokáže komunikovat. Zda zvládne plynule popsat svoji rodinu, jestli z obrázku pozná písničku a jestli zná geometrické tvary, barvy, předložky a písmenka, a zda je dokáže správně vyslovovat.

Tomáškovi zvídavé otázky nedělaly problém. Akorát si nemohl vzpomenout, jak vypadá trojúhelník, což sám přiznal, když už vesele s maminkou odcházeli domů do Větrov. Připravenou básničku vyšvihl dokonce s úklonou.

Ještě ale neměl vyhráno, protože musel absolvovat i druhé stanoviště, zaměřené na matematiku, grafomotoriku a logiku. Tady už náročnost úloh vzrostla. Obkreslování obrázků a malování postavy muže, to ještě byla brnkačka. Větší lapálie přišla při hledání stejných obrázků, při určování pravé a levé strany. Jakmile ale přišly počty, Tomášek byl zase na koni. Správné výsledky lítaly, jako když bičem mrská. Stačilo už jen spočítat tečky na beruškách a mohlo se jít.

Maminka Martina mezitím vyplnila nutné údaje a pak se vydali domů. Zda její syn do vybrané školy nastoupí, ještě není jasné. Tomáš by se musel dostat mezi top výběr patnácti žáčků, které tady od září usednou do lavic.

Orbis Pictus totiž z kapacitních důvodů nemůže přijmout více dětí, přestože se jich každoročně hlásí dvojnásobek. „Letos máme nahlášených šestatřicet dětí. Už jich přišlo dvaadvacet a čekáme na další," informovala ředitelka školy Miroslava Nejezchlebová.

Na koho se usměje štěstí, určí po dvoudenním zápisu školní komise. Zbylé děti nepřijmou nejen pro případné odklady, ale zejména kvůli přeplněné kapacitě školy, kterou hygiena stanovila na 135 dětí. Do školy jich v současné době chodí 133. „Už několik let uvažujeme o změně budovy, ale nedaří se nám najít vhodnou, aby byla v centru. Nechceme se totiž přestěhovat na okraj města, a to kvůli dětem, které z jedné třetiny dojíždějí, proto nechceme zradit důvěru rodičů, které si vážíme," vysvětlila Miroslava Nejezchlebová.

Přestože školu Orbis Pictus zřizuje Římskokatolická farnost v Táboře, nezaměřuje se pouze na výchovu dětí z křesťanských rodin. Jen jedna třetina až polovina žáků je věřící. Stejně jako rodina Bakerova, jež do školy už zdárně posílá desetiletou Denisu a čtrnáctiletého Jamese. Se školou jsou spokojeni, proto pro ně není překážkou ani školné ve výši šesti tisíc za rok.

Na zápis do první třídy zve všechny děti i Základní škola Stádlec, jež je historicky nejmenší školou v okrese. Do pěti tříd tu chodí jen sedm žáků. „Zápis máme ve čtvrtek 28. ledna od 15.30 do 18 hodin a očekáváme, že se letos zapíšou další tři děti," řekl ředitel školy Vladimír Doležal. Nízký počet dětí si vysvětluje zejména tím, že rodiče často spíše zvolí větší školu v Opařanech.

ZÁPISY DO 1. TŘÍD:
TÁBOR:
ZŠ Mikuláše z Husi, ZŠ Husova, ZŠ Zborovská, ZŠ Helsinská: 
4., 5. února
ZŠ Čekanice, ZŠ Měšice: 4. února
ZŠ při TSG: 20. a 26. ledna
ZŠ ORBIS-PICTUS: 18. a 19. ledna
ZŠ Bernarda Bolzana: 18. ledna

SEZIMOVO ÚSTÍ:
ZŠ 9. května: 20. a 21. ledna
ZŠ Školní náměstí: 20. a 21. ledna
ZŠ Švehlova: 20. a 21. ledna

PLANÁ NAD LUŽNICÍ:
ZŠ Planá n. Luž: 21. a 22. ledna

SOBĚSLAV:
ZŠ Komenského: 8.,9. února
ZŠ Dr. E. Beneše: 8., 9. února

VESELÍ NAD LUŽNICÍ:
ZŠ ČSA. Mezimostí: 19. a 20. ledna
ZŠ Blatské sídl.: 20. a 21. ledna

BECHYNĚ:
ZŠ Fr. Křižíka: 22. ledna
ZŠ Bechyně – Školní: 22. ledna

CHÝNOV:
ZŠ Chýnov: 22. ledna

MLADÁ VOŽICE:
ZŠ Mladá Vožice: 3. února

JISTEBICE:
ZŠ Jistebnice: 20. a 21. ledna