Je mu přes padesát let a musí se rozhodnout. Zaměstnavatel mu položil nůž na krk: výuční list, nebo vyhazov. Jiří T. se rozhodl pro první možnost. Do školy však kvůli tomu nemusel.

Umožňuje to totiž zákon o dalším vzdělávání. Sezimoústecké Centrum odborné přípravy nyní takto udělí výuční listy prvním třem absolventům v oboru strojní mechanik v celém Jihočeském kraji. Účastníky však ještě čeká ústní zkouška.

„Naše škola je takzvanou autorizovanou osobou, která provádí v některých vybraných profesích zkoušky dílčích i úplných kvalifikací včetně zajištění příslušného vzdělávání jako přípravu na zkoušky. V oboru strojní mechanik jsme v kraji jediní a letos si to vyzkouší první tři uchazeči,“ vysvětluje zástupkyně ředitele centra pro další vzdělávání Hana Petrů.

Důvodů, proč si chtít dodělat výuční list, může být hned několik. Potřeba oprávnění k založení živnosti, nasycený trh práce nebo jen osobní prestiž. Zatímco Jiří T. moc na vybranou neměl, Jan Haškovec z Haškovcovy Lhoty se rozhodl složit zkoušky a získat tak výuční list jen z vlastní vůle.
„Mám nějaké cíle, jakého bych chtěl dosáhnout vzdělání a tohle je takovým prvním krokem,“ přiblížil sedmadvacetiletý muž, který v době studentských let nedokončil táborskou průmyslovku. Z osobních a rodinných důvodů.

„Neměl jsem nikdy nouzi o práci, ale teď jsem přišel do stadia, kdy mám čas na doplnění vzdělání, které mi momentálně nechybí, ale podle mojí vize do budoucna ho potřebovat budu,“ naznačil Jan Haškovec. Nevylučuje totiž, že by si jednou chtěl založit i vlastní živnost.
Dva mladší účastníci se připravovali na závěrečnou zkoušku, které musely ještě předcházet tři dílčí zkoušky zakončené certifikátem, sami. Jiřímu T. přichystala škola osobní studijní plán ušitý přímo na míru.

„Ti lidé zpravidla pracují v oboru řadu let a po praktické stránce jej dobře znají. S teorií jim pak můžeme pomoci,“ říká Hana Petrů.
Závěrečná zkouška patří do počátečního vzdělávání, takže je zadarmo. Předcházející dílčí zkoušky může škola zpoplatnit až do výše deseti tisíc korun. Náklady však nemusí vždy hradit sám žadatel.

„Zdrojů pro financování je několik. Peníze může uhradit zaměstnavatel, který chce mít kvalifikované pracovníky, podílet se na nákladech ale může i úřad práce, a to v případě, že by byl člověk ohrožen v pracovním poměru, což je třeba případ jednoho z letošních tří uchazečů,“ objasnila Hana Petrů.
COP zatím může ověřovat znalosti pouze v oboru strojní mechanik. Škola musí počkat, až ministerstvo školství schválí další obory ve strojírenství a především další dílčí kvalifikace v elektrotechnických oborech.

„O závěrečnou zkoušku v elektro oborech je velký zájem. Ministerstvo však dosud schválilo pouze tři z několika povinných dílčích kvalifikací. Až tomu tak bude, my jsme připravení. Kapacitu, vzdělávací i technické zázemí k tomu máme,“ podotkla zástupkyně školy.

Pokud ani vám se nechce trávit čas vysedáváním ve škole, a přesto sníte o nové kvalifikaci, pak je tato cesta za novým výučním listem pro vás vhodnou formou. Pomůže vám vylepšit vaše uplatnění na pracovním trhu a zároveň i povýšit odborné znalosti a dovednosti, které jste nezískali ve škole, ale vlastní pílí či výkonem v praxi.