Patří do města umění? Diskuzi na toto téma chce rozvířit projekt Malé světy, který v neděli 17. května vyvrcholil vernisáží k výstavě návrhů studentů Vysoké školy umělecko - průmyslové v Praze a výtvarníků Ondřeje Smeykala a Petra Nikla.

„Na třiceti panelech jsou vystaveny návrhy, jak by mohla vypadat nejen třída 9. května,“ říká koordinátorka projektu Monika Krausová.Studenti a výtvarníci měli vytvořit návrhy univerzálních uměleckých děl, která prvoplánově nenavozují dojem nedotknutelnosti, ale měla by inspirovat děti ke hře a zároveň být vůči dětským hrám odolná.

Diana Winklerová přišla s návrhem barevných dlažebních kostek. „Praktickým cílem je barevně odlišit chodník od ulice. Estetický efekt tkví v tom, že ožije prostředí v dětském duchu, ale líbit by se to mohlo i dospělým,“ líčí studentka.

Mezi dalšími návrhy se objevila klouzačka, která vypadá jako odložené prkno na lavičkách nebo Pegas na břehu Jordána.Velký ohlas sklidily cesty malých chodců Barbory Krejčířové. Vybrané dlaždice na stávající dlažbě se při došlapu rozsvítí. „Při tmě se na nich dají dělat bubáci,“ představila svůj návrh Barbora na svém panelu.

Veřejnost se může prostřednictvím ankety vyjádřit k vystaveným návrhům, nejúspěšnější objekt bude Městu Tábor doporučen ke skutečné realizaci.
„Všechny návrhy jsou zajímavé. Jde o to, aby konzervativní Tábor něco skousl,“ míní Olga Makovcová z Tábora.

Výstava před školou potrvá do 27. května, poté budou panely přeneseny do OD Dvořák, kde setrvají do 26. června. Doprovodnou akcí projektu je také přednáška Kurta Gebauera, která se uskuteční 26. května od 18 hodin v Základní škole Bernarda Bolzana v Táboře.

Projekt Malé světy vzešel z kampaně Sítě mateřských center „Město pro děti“ a přímo navazuje na projekt Cesty malých chodců realizovaný v Táboře od roku 2005. Vznikl ve spolupráci Rodičovského centra Radost se studenty z Ateliéru veškerého sochařství Kurta Gebauera při Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.