Děti z Plané nad Lužnicí se zhostily role učitelů a zkusily si vyplnit vysvědčení. Jen předměty se trochu lišily a známky dostávaly pracovnice knihovny. Mladí čtenáři je ohodnotili na výbornou. Díky tomu se knihovna probojovala v rámci soutěže Kamarádka knihovna ze stovky mezi šest nejlepších v republice. A nejen to. Dokonce získala prvenství ve své kategorii, tedy mezi městy s počty obyvatel od tří do sedmi tisíc.

„Hodnotili jsme nejen vysvědčení, která získaly knihovny od dětí, ale také příznivou provozní dobu pro dětské čtenáře, přívětivost knihovnic, pořádané akce a jedním z hlavním kritérií je procento čtenářů ze všech dětí v obci," popsala Zlata Houšková ze svazu knihovníků.

Neměli odvahu

Ředitelku plánské knihovny Václavu Vyhnalovou ocenění zaskočilo. „Do soutěže jsme se přihlásili poprvé a spíše jsme chtěli vyzkoušet, co to obnáší. Ani by mě nenapadlo, že uspějeme a jsme z toho příjemně překvapeni," konstatovala, s tím, že dříve neměla knihovna na tento krok odvahu: „Teprve v roce 2011 jsme otevírali knihovnu tak, jak vypadá teď. Dětské oddělení bývalo v budově základní školy a současné prostory musely projít náročnou rekonstrukcí," vypráví Václava Vyhnalová.

Mezi přednosti plánské knihovny patří, že pořádané akce jsou veskrze určené pro všechny věkové kategorie a celé rodiny. Pravidelně sem nejen děti zavítají například na Noc s Andersenem, Večery pod lampou, literární čtvrtky a na programu jsou i představení Divadélka Na Nitce, které má v dětském oddělené své zázemí.

„Když přišla komise hodnotit knihovnu, nevěděli jsme, co očekávat. Podle jejího výrazu bylo ale patrné, že se jí u nás líbí. To bylo nadevše ocenění," zmínila Václava Vyhnalová. Aby byli spokojení ale i dětští čtenáři, je důležité jim podle jejích slov naslouchat. „Nemáme sice narvané regály knihami k prasknutí, ale dětem kupujeme knihy, o které mají zájem. Nasloucháme jim a povídáme si s nimi o tom, co by je zajímalo. Pokud na tituly nemá knihovna peníze, úzce pracujeme s kolegyněmi z Tábora, které nám je vždy rády vypůjčí," pochvaluje si spolupráci ředitelka.

Kladnými slovy na stranu knihovny nešetří ani starosta Jiří Šimánek: „Na to, jak knihovna funguje, nemohu říci půl slova. Sešly se tam prostě tři ženský, které si sedly. Mají své nápady a neustále se v knihovně něco děje. Od loutkového divadla po jiné akce. Na jejich práci je vidět, že když si kolektiv pomáhá, vše funguje."

Na knihovnu letos putuje z městského rozpočtu 759 tisíc korun. Do bibliotéky zavítá zhruba 250 dětských čtenářů, což je téměř polovina všech dětí ve městě.

Hodnotí kladně

Příchozí malé čtenáře ze zdejší základní školy jsme oslovili s tím, co na knihovně nejvíce oceňují. Vesměs zněla odpověď stejně: „Cítíme se tady moc příjemně."

Antonín ze čtvrté třídy je vášnivým čtenářem: „Chodím si sem číst a mám rád paní knihovnice. Jsou na nás moc hodné," lichotil.
Denisa ze šesté třídy zase oceňuje výběr literatury: „Pravidelně sem chodím pročítat knihy, které nemám doma. Je tady velký výběr a vždy najdu něco, co mě zajímá," pochvalovala si.

Veronika z páté třídy nešetřila klady naprosto na všem: „Prostě celá knihovna i prostředí je moc super," míní žákyně. Další se ale těší na společné akce: „Dnes večer tady máme dobrodružnou noc. Už se nemůžu dočkat, protože je tady vždycky spousta srandy," uzavřela čtenářka Sabina také z páté třídy.

Kamarádka knihovna

• Soutěž, které se může zúčastnit oddělení pro děti obecní nebo městské knihovny.
• Z celkového počtu více než sto knihoven vybrala odborná komise šest vítězů jednotlivých velikostních kategorií – z nich dnes vyjde absolutní vítěz.
• Děti v rámci vysvědčení knihovně udělily známky v devíti „předmětech" – hodnotily chování knihovníků, spokojenost s počítačovým vybavením knihovny, výběr knih, časopisů a cédéček i další parametry knihovny.
• O akcích pořádaných v plánské knihovně se dočtete na webu: http://plananl.knihovna.cz.