Ředitel Základní školy Františka Křižíka v Bechyni je velmi oblíbený. Čtenáři jej zvolili za nejlepšího ředitele. Milan Kožíšek na sebe prozradil, jakým byl studentem, jaké jsou jeho oblíbené barvy i to,v čem je jejich škola výjimečná.Co říkáte na to, že jste nejlepším  ředitelem na Táborsku?
Jsem příjemně překvapený, ale současně i dost zaskočený, protože vím, že v soutěži figurovali ředitelky i ředitelé, kteří funkci vykonávají už dlouhá léta, kdežto já jsem ředitelem teprve tři roky.

 Můžete zavzpomínat na to, proč jste se stal učitelem?
Práce s dětmi mě vždycky bavila, tak jsem si zkusil podat přihlášku na pedagogickou fakultu na aprobaci národní škola – tělocvik.Byl jste dobrý student? Jaký předmět vás nejvíc bavil?
Řekl bych, že se známkami jsem problémy nemíval, ale občas jsem vyváděl nějaké klukoviny. Podle mě to ke škole patří. Nejvíc mě bavil tělocvik, hrál jsem aktivně fotbal a hokej.V čem je podle vás vaše škola výjimečná?
Jsme moc rádi, že potomci Františka Křižíka souhlasili s tím, aby se naše škola přejmenovala z původního názvu Libušina 164 na Základní školu Františka Křižíka Bechyně. Snažíme se v tom křižíkovském duchu pokračovat. To znamená, že se soustředíme na technické obory, vzhledem k současnému trendu, kdy přestávají být pro žáky zajímavé. Snažíme se u nich ten zájem pozvednout.A co s žáky podnikáte?
Spolupracujeme například se sezimovoústeckým COP na jednom projektu. COP u nás pořádalo technické dílny a naši žáci měli i možnost vyjíždět do dílen k nim. Také se podívali na řadu exkurzí, například do technického muzea v Praze a v Brně. Ale snažíme se žáky rozvíjet ve všech oblastech. Využili jsme i výzvu ministerstva školství, díky níž vyjedou naše dvě učitelky angličtiny a třicet žáků na jazykový pobyt do zahraničí. Dvacet z nich pojede do Anglie a zbylých deset do Německa. Součástí téhle výzvy jsou i čtenářské dílny. Nakoupíme knihy a učitelé češtiny budou v příštím roce pracovat s dětmi ve čtenářských dílnách.

Jak to u vás ve škole máte s počty dětí? Přibývají  vám nebo ubývají?
Dětí určitě přibývá. Loni jsme otevřeli dvě první třídy a teď v novém školním roce otevřeme další dvě.Dbáte i na moderní vybavení?
Koncem července dokončíme projekt modernizace vybavení naší školy, na který se nám podařilo získat milion a půl z dotací ROP. Mohli jsme nakoupit interaktivní tabule i vybavení v rámci přípravy na ta technická povolání, například vybavení do dílen. Také jsme pořídili pomůcky na tělocvik, přírodopis a fyziku. V rámci projektu jsme nakoupili i nastavitelné stoly a židle pro žáky do dvou tříd.Jaké nabízíte kroužky?
Náš školní klub nabízí zhruba dvacet kroužků, polovina z nich jsou sportovního zaměření, v těch zbývajících jsou například výtvarný, rybářský, taneční, keramický a logopedický kroužek i kroužek mladých hasičů. Letos jsme poprvé zavedli i angličtinu pro prvňáky.Dostal jste jedničku i za image, v čem se cítíte pohodlně a jaké jsou vaše oblíbené barvy?
Nejradši nosím rifle a košili. Ale  mám tu i saka pro slavnostní příležitosti. Z barev mám asi nejraději černou a modrou.

Autor: Kateřina Šímová