Od doby, kdy se v patnácti potkaly v jedné třídě keramické školy, zvládlo vrtochy mládí, nařízené přeložení sedmnáctileté pravnučky Františka Křižíka Heleny Schmausové do Karlových Varů, kde odmaturovala, i vzdálenost mezi Bechyní a Kanadou, kam se po studiích vdala. Vždycky se ale v Bechyni zase našly.
Obě už si dávno užívají zaslouženého důchodu, přesto čas nazbyt nemají. Navázaly spolupráci s opařanskou psychiatrickou nemocnicí a do tvůrčí činnosti zapojily děti.

Anna Bosáková oprášila schopnosti děti učit, protože když se v keramickém závodě po roce 1990 otevřelo učiliště, zasvěcovala učně do keramického řemesla. Helena Schmaus Shoonerová dodala porcelánové ptáčky, na které už v Opařanech mají formu a děti na ně pak i malují. „Hodně nám pomáhá i fabrika, kde můžeme výrobky vypálit," váží si pomoci Anna Bosáková.

Společnou výstavu měli už například i v Jindřichově Hradci. „Mohu říct, že ptáčci šli na odbyt jako housky na krámě," dodává s radostí sochařka.
Výstava v Městském muzeu v Bechyni je prezentací umění akademické sochařky Heleny Schmaus Shoonerové a zároveň i děl z arteterapeutického ateliéru psychiatrické nemocnice. Úvodní slovo při sobotní vernisáži pronese emeritní kníže a velkopřevor řádu maltézských rytířů Karel Eduard Paar, kterého s Helenou Schmaus Shoonerovou pojí přátelství již od dětských let. Oba jsou napojeni na Bechyni: Paarové vlastnili zámek, sochařka sem jezdila na prázdniny k babičce, dceři Františka Křižíka, studovala tu a také se tady usadila po návratu z Kanady. Mezi hosty bude i režisér Jan Kačer a výtvarnice Emma Srncová.

Vernisáž začne v 10 hodin.
Výtěžek z prodeje dětských děl zůstane opařanské nemocnici. „Všechny do haléře jdou na činnost opařanské arteterapeutické dílny," ujišťují kamarádky.