Den otevřených dveří chystá i organizace PorCeTa, která dlouhodobě pracuje s pěstounskými rodinami.

Infobox: Výstavu Jsem pěstoun připravil Krajský úřad Jihočeského kraje ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV). Vznikla v rámci projektu Hledáme rodiče a je zapůjčená od Nadace J&T.

Putovní výstava navštíví ještě Kaplici, Třeboň, Český Krumlov, Milevsko a Vodňany. Její smysl a důvody otevřených dveří na táborském městském úřadě popsala Marcela Bočánková, sociální pracovnice OSPOD (oddělení sociálně-právní ochrany dětí) a NRP (náhradní rodinné péče).

„Hlavní myšlenkou akce je otevřít a přiblížit téma pěstounství široké veřejnosti a zájemcům o pěstounství. Cílem je poskytnout lidem dostatečné množství informací o náhradní rodinné výchově a pokusit se probudit vážný zájem u lidí, kteří o pěstounství zatím jen nezávazně uvažují,“ vysvětlila.

ŽIVOTNÍ PŘÍBĚHY

Náhradní rodičovské péči se věnují muži i ženy různých profesí, věku i vzdělání. „S manželkou pečujeme o děti do tří let. Nejčastěji k nám jdou miminka přímo z porodnice. Už jsme měli i dvě holčičky – sestry, to bylo hodně náročné,“ říká Pavel Vančák, IT analytik.

S manželkou vychovává i dva vlastní syny. „S adoptivními rodiči jsme v kontaktu i po předání dítěte, posílají nám fotky a my sledujeme, jak děti rostou,“ odkryl zkušenost.

„Jako hasič mám dobrou průpravu, moc toho nenaspím. Kolikrát chytnu a podám dítěti ve spánku spadlý dudlík v letu – dřív než stihne zabrečet. Péče o malé děti je náročná fyzicky i psychicky. Bojíme se o ně více než o vlastní a věnujeme se jim opravdu čtyři a dvacet hodin denně,“ popisuje úděl pěstouna Antonín Schneeberger.

OTEVŘOU DVEŘE

Další možnost seznámit se s praxí a získat informace o pěstounské péči má veřejnost v úterý 12. února. Od 13 do 17 hodin se jí totiž otevřou dveře
sídla organizace PorCeTa ve Smetanově ulici. Tato obecně prospěšná společnost se dlouhodobě věnuje pomoci pěstounům. Poskytuje odborné poradenství, nabízí psychologické konzultace, zajišťuje bezpečný prostor pro komunikaci s biologickými rodiči, pro děti organizuje každoročně i letní tábor.

„Organizačně jsme se podíleli také na dnech otevřených dveřích na městském úřadě. Šlo především o podání reálných informací o tom, pro jaké děti se hledá pěstounská rodina, jaké radosti a starosti pěstounství přináší a co obnáší proces žádostí o přijetí do evidence pěstounů,“ doplnila Helena Kavanová, klíčová sociální pracovnice NRP pro Jihočeský kraj.

ZÁJEMCI VÍTÁNI

V úterý 12. února čeká na příchozí beseda i občerstvení. „Pro návštěvníky připravujeme odpoledne v příjemné atmosféře s kávou a čajem. Podle zájmu promítneme krátké filmy o pěstounství z dokumentární série Rodiče napořád. Pracovnice z městského úřadu OSPOD, z organizace PorCeTa i MPSV budou připraveny odpovídat na zvídavé dotazy všech příchozích,“ doplnila.

Nebudou chybět tištěné materiály či nabídka podpory v případě zapojení lidí do náhradní rodinné péče. „Vítáni jsou všichni, kdo mají chuť se o pěstounství dozvědět více,“ uzavřela pozvánku.