Plakát akce.Zdroj: Archiv galerie U RadniceSpolečným tématem, které jednotlivá díla spojuje, je domov a způsob, jak jej vidí a ztvárňují jednotliví umělci. Výstava potrvá až do 12. ledna. Sdružení Hollar bylo založeno už v roce 1917 a podílelo se na formování moderní české kultury.

Zakládající členové sdružení podle kurátora projektu Miloslava Polcara před 102 lety jistě (stejně jako my) netušili, jaké změny je po vzniku založení Československa v roce 1918 čekají – v naší zemi, v Evropě i ve světě, jaké politické systémy je budou formovat, jak budou muset své místo domova znovu určovat a znovu si uvědomovat, kam patří a čeho jsou součástí.

"Sté výročí vzniku Československa se téměř kryje se vznikem Sdružení českých umělců a grafiků Hollar, které si dokázalo udržet po dobu svého trvání tradici. A rovněž dokázalo dále rozvíjet a reinterpretovat umělecké grafické postupy odpovídající současnému myšlení a technologickým postupům.

Na výstavě jsou zastoupeny práce autorů několika generací. Jsou zde k vidění různé současné technologické podoby tištěného obrazu a myšlenkové úvahy o tématu, od nejmladších členů Hollaru až po nejstarší. Vystavené práce jsou odpovědí na výzvu. A jsou jejich reflexí na téma fenoménu domova," uvedl kurátor Miloslav Polcar.