ALENA ŠATROVÁ

V Muzeu pivovarnictví, ve sklepech pod Besedou na Žižkově náměstí, začala výstava snímků z ateliéru Šechtl a Voseček.
Vernisáž výstavy a křest knihy. Obojí se odehrálo v pátek v podvečer v historických sklepech, které táborská škola obchodu a služeb přeměnila v místo, jež připomíná nejen slavnou minulost táborského pivovarnictví. Nyní tento prostor patří fotografiím, jež připomínají již dávno neexistující hospody, restaurace a hotely v Táboře nebo jejich proměnu v čase. Poskytla je Marie Michaela Šechtlová, pokračovatelka slavného rodu fotografů, které sice aparát není úplně cizí, ale pro svá sdělení používá především štětec a barvy.
Při vernisáže výstavy zároveň představila knihu Tábor: malovaný světlem. Je plná fotografií jejích předků od roku 1868 do současnosti. Textem knihu opatřil spolupracovník Táborského deníku Josef Musil.

V historických sklepech si prohlédnete celkem 22 snímků. „Jsou to fotografie z konce 19. století až 30. let dvacátého. Je tu například hostinec U Soudku, který vypadá jako malebný venkovský domek, přitom je na Křižíkově náměstí, kde je dnes banka. Nebo kavárna vedle hotelu Grand ze třicátých let," představuje některé archivní fotografie Marie Michaela Šechtlová.
Ze snímků je patrné, že její dědeček Ignác kavárny miloval. Většinou je pravděpodobně fotil na zakázku pro reklamní využití, například interiér hotelu Slovan se pyšnil palmami. Také zachytil hotel U Slunce, jenž patřil tatínkovi Ignáce Šechtla. Jak říká autorka výstavy, hotel si pořídil až v důchodovém věku pro svou devatenáctiletou manželku. Nechybí ani podoba táborské nádražní hospody.
Otec Ignáce si vzal dceru z rodiny Amortových, která vlastnila pozdější hotel Slovan. „Zřejmě tím měli blízko k tomu, aby hospody a hotely fotografovali," dodává Marie Michaela Šechtlová.

Kniha o Táboru s 270 snímků z období 150 let vznikala na popud ředitele školy obchodu a služeb Jaroslava Petrů zhruba tři roky. Josef Musil si na sebe vzal těžký úkol: připomenout události každého století z historie Tábora.
„Práce to ale byla radostná, protože jsem objevil, že dějiny Tábora jsou skutečně jedinečné a mohl by se o nich natočit dlouhý seriál. Nejtěžší na celé práci bylo zjistit informace o 18. století, které se tolik nepřipomíná a zřejmě o něm neexistuje žádná populární ucelená publikace," říká ke své práci Josef Musil.
Grafickou úpravu knihy zajistil Jakub Troják, podíleli se na ní syn a dcera Michaely Marie Šechtlové Jan a Eva Hubičkovi.

Ignác Šechtl se rozhodl, že bude fotografovat v roce 1865. Seznámil se s Annou Šťastnou, která byla příbuznou Karla Němce. Vzali se v roce 1876, založili na Klášterním náměstí první ateliér pak na 9. května. Ateliér největší v jčk. Ateliér dával dohromady hlavně jeho syn Josef Jindřich Šechtl, ten se dožil združstevnění v 50. letech a pak za rok zemřel. V roce 1977 ke 100. výročí narození jejího dědečka dům zbourali. Rodiče zůstali u profese a pokračovali, fotili jčk a hlavně Tábor až do roku 2008. Občas fotím i já, trošku se ale stydím s touto obrovskou familií nejsem špičkový fotograf.