Jistebnice má vlastní plachetnici. Tak takovým luxusem se může od víkendu chlubit vesnice ze severozápadu okresu. A povozit se může každý zájemce, který zatouží po romantice.

V sobotu plachetnici, které ale zrovna plachta chyběla, za přítomnosti asi čtyřiceti přihlížejících pokřtil šampaňským a slavnostně vypustil na vodu nadšenec Pavel Rybařík. Rybník Nečistota v jistebnické části Vyšehrádek, podle které dostala loď jméno, tak má po dřevěném čápovi a hodném vodníkovi Kamencovi další atrakci.

„Napadlo mě, že bychom jim mohli pořídit ještě loď. Od sportovců ze Slovenska jsme dostali jednu vyřazenou. Tak jsem pro ni 550 kilometrů jel,“ vysvětluje Rybařík, který se stal prvním čestným kormidelníkem a hned vyvezl první dětské zájemce.

Loď je uvázaná v přístavu u malého mola a kdokoliv si ji může půjčit. Přehlédnout by ale neměl lodní řád, který je vyvěšený na vedlejším stromě. „Pokud ho budou slušní lidé dodržovat, mohou kdykoliv přijet a projet se,“ zve na novou jistebnickou atrakci Rybařík. Tím ale jeho plány a nápady nekončí. Na jistebnickou pouť, která se koná 23. a 24. července, chystá vypnout plachu, plachetnici osvítit a nabídnout i noční projížďky.

Petra Kosová