Už za rok bude město na řece Lužnici slavit 600 let od svého vzniku. V roce 1420 jej založili husité na místě původního přemyslovského Hradiště.

Na toto významné výročí nezapomínají táborští radní, kteří schválili smlouvu na tisk reprezentativního nástěnného kalendáře města Tábora .

VÝJIMEČNÝ DESIGN

close Tábor příští rok oslaví 600 let od svého vzniku. Město nechá při této příležitosti vytisknout 1000 kusů unikátního výročního kalendáře. info Zdroj: Archiv města Tábor zoom_in Jak sdělil starosta Štěpán Pavlík, bude se jednat o atypický kalendář většího formátu, na kterém se podíleli fotograf Zdeněk Prchlík, výtvarník Richard Fischer, historik Zdeněk Vybíral a grafik Gustav Fifka. „Jednotlivé fotografie jsou doplněné kresbou a průvodním textem. Kalendář bude mít výjimečný design,“ uvedl starosta.

Tisíc kusů kalendáře vytiskne firma Iva Nováka z Prahy. Zakázka bude stát necelých 130 tisíc korun. Exempláře bude mít město k dispozici 31. srpna a bude je používat jako dárky pro významné hosty.

Menší část nákladu půjde do prodeje v infocentru na Žižkově náměstí. Zájemci za kalendář zaplatí 350 korun.

Táborský kalendář ve 12 zastaveních mapuje nejvýznamnější etapy dějin města a připomene je nejen krátkými texty, ale především zajímavými pohledy na pamětihodná místa a na artefakty s nimi spojenými. Například na listu pro leden se objevuje slavná bronzová soška kančíka z doby Keltů, která byla nalezena před 150 lety v místě bývalého pivovaru.

Kresby a celoplošné obrazy v kalendáři jsou tvořené kombinovanou technikou. Doplňují se s fotkami Zdeňka Prchlíka a výsledkem jsou koláže grafika Gustava Fifky. Za neobvyklou zakázku kalendář označil Richard Fischer, na kterém byla výtvarná složka tvorby. „Nevěděl jsem, jak kombinace fotek a kreseb vyjde. Ale nakonec jsem příjemně překvapen,“ uvedl.

Richard Fischer vyzdvihl skvělou spolupráci a odborné konzultace s historikem Zdeňkem Vybíralem z Husitského muzea. Ideu vymyslel Zdeněk Prchlík, fotograf Husitského muzea, který se inspiroval podobným kalendářem pro Karlovu univerzitu.

Úkolem historika Zdeňka Vybírala bylo navrhnout jednotlivá témata, napsat k nim výkladové texty a podílet se na výběru ilustrací. „Cílem mých textů nebyl vyčerpávající výklad o dějinách Tábora – k takové úloze se kalendář nehodí – ale naznačení toho, čím je město Tábor ve srovnání s většinou ostatních historických měst v České republice jedinečné, v čem spočívá kouzlo jeho dějin, obsahující často události a osobnosti evropského významu,“ uvedl.