Knihu podle mluvčího radnice Luboše Dvořáka vydalo poprvé město Tábor společně s muzeem v roce 2014. „Je typická svým neobvyklým rozměrem, jde o takový čtvercoobdelník. Patří do série publikací Jan Hus, Jan Žižka a Tábor – O městě pevnosti,“ shrnul.

Z pátečního večerního programu 32. Táborských setkání.
Táborská setkání skončila, přišlo 15 tisíc lidí. Tábor už chystá další oslavy

Radní na svém nedávném jednání schválili dotisk knihy Jan Žižka. Cena pro zájemce zůstává přívětivá, a to 249 korun. „Necháváme cenu příjemnou pro milovníky husitství, Tábora a čtenáře, i když náklady na zhotovení výtisku jsou daleko vyšší,“ zmínil Luboš Dvořák s tím, že reálná cena je asi 400 korun, rozdíl dotuje město ze svého rozpočtu.

Celkem Táborští nechají vytisknout 500 kusů knihy, 200 však zůstane vedení na propagační účely. Zbytek si budou moci zájemci zakoupit ve volném prodeji v infocentru na Žižkově náměstí, případně v Husitském muzeu. Přesný termín vydání není zatím znám, ale mělo by jít o jarní měsíce.

Husitské muzeum v Táboře. Ilustrační foto.
Hrneček, píšťala, palcát. Husitské muzeum otevře expozici s unikátními nálezy

Kniha Jan Žižka s podtitulem o táborském hejtmanu a husitském vojevůdci přináší kromě poutavého vyprávění o osobnosti Jana Žižky z Trocnova na 173 stranách i množství unikátních fotografií Zdeňka Prchlíka a Romana Růžičky z míst spjatých se životem tohoto legendárního bojovníka. Publikace, na které spolupracoval i historik Petr Čornej, popisuje historii města Tábora, příchod hejtmana, jeho život a válečná tažení po Čechách. A také to, jak město vzkvétalo za jeho éry.

K výročí úmrtí hejtmana Jana Žižky, které připadá na 11. října letošního roku, Tábor s Českou televizí chystá také televizní dokument. Husitské muzeum v Táboře má letos na jaře otevřít i novou expozici věnovanou husitství.