VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výpověď podalo 29 lékařů

Tábor –Nejvíce ohroženým oborem nemocnice je interna. Výpověď nepodal žádný primář.

3.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Alena Šatrová

Zatímco s kampaní Děkujeme, odcházíme sympatizovalo v Táboře 43 nemocničních lékařů, ke skutečné výpovědi se rozhodlo jen 29 z nich. Teď jim běží dvouměsíční výpovědní lhůta.

„Málokdo z nás chce fyzicky odejít, věříme, že se něco změní a my výpovědi stáhneme,“ říká Lukáš Štrincl z interny gastroenterologie.
Polovina z lékařů, kteří výpověď k začátku roku skutečně podali, je právě z oboru interny. Ta se tak stala nejohroženějším oddělením v Táboře.
„Kdyby skutečně za dva měsíce všichni odešli, zřejmě bychom museli obě interny sloučit. Sice nebude kde brát nové lékaře, ale my uděláme vše, aby se péče o pacienty nezhoršila,“ říká ředitel nemocnice Ivo Houška.

Ačkoli situace pro zařízení není jednoduchá, Houšku mile překvapilo, že třetina signatářů kampaně svůj protrest nedotáhla do konce.
„Zřejmě došli k názoru, že toto není účinná forma protestu,“ míní Houška.

Mezi lékaři ve výpovědích není ani jeden primář. Ukončit pracovní poměr chce třináct neatestovaných a šestnáct atestovaných lékařů.
Zřizovatel nemocnice, Jihočeský kraj, se již nyní na personální krizi připravuje. Nemocnice obdrží krizový plán, ve kterém bude i scénář, jakým směrem se bude ubírat zajištění léčby pacientů. Je nasnadě, že jakmile dojde k uzavření některého oddělení, o místo přijdou i sestry.

Ředitel Houška říká, že ne vždy má ale počet lůžek vliv na počet ošetřených. To v případě, že lékaři zkrátí pobyt na tak zvaném akutním lůžku a prodlouží pobyt na doléčovacím lůžku. „Řešení, jak se vyrovnat se situací tak, aby pacient na kvalitě léčby nic nepoznal, existuje víc,“ ujišťuje Houška.

Lukáš Štrincl by uvažoval o zahraničí

Tábor – Lékař Lukáš Štrincl patří v nemocnici k těm, kteří výpověď podali. Po více než 14 letech by tak hledal nového zaměstnavatele.

Myslíte odchod vážně?
Pokud se nic nezmění, tak ano, byť málokdo z nás chce fyzicky odejít. Tak uvažuje drtivá většina z nás. Je to ale náš způsob protestu proti podmínkám a hlavně proti systému odměňování.

Máte rodinu?
Mám manželku a dvě malé děti ve věku tři a sedm let. Manželka je zdravotní sestrou také v nemocnici, výpověď nepodala, ale podporuje mne.

To nemá strach?
Z nejistoty strach má. Navíc tady máme rodiče, přátele, dům… Je ale srozuměná, proč se toto děje, a nebránila mi.

Prozradíte, kolik berete?
Průměrnou základní hrubou mzdu za měsíc mám dvaatřicet tisíc, k tomu mám pět tisíc za zastupování primáře. Pak dostávám příplatky za služby a příslužby. Doktor na mé úrovni by měl mít minimálně padesát tisíc hrubého v základu. (Včetně služeb si lékař v táborské nemocnici v průměru vydělá 56 850 korun, neatestovaný lékař mezi 35 – 39 tisíci. Údaj poskytl ředitel Ivo Houška).

O místo ale nakonec mohou přijít i sestry, tedy i vaše žena.
Víme, že i ji to může potkat.

Chcete odejít do zahraničí?
Pokud si mne ministertvo nenechá, tak zřejmě ano, mám tři atestace a všechny funkční licence.

Co byste vzkázal pacientům?
Že jen dobře zaplacený lékař může odvádět kvalitní péči. Mám toto povolání i své pacienty rád, k nemocnici mám dobrý vztah a nechci jí dělat problémy, ale právě proto bychom měli dostávat to, co si zasloužíme. A z toho by měl prospěch i pacient.

Autor: Alena Šatrová

3.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Společný snímek oceněných sportovců i účinkujících dětí.

Své sportovní vládce za uplynulý rok už znají i v Soběslavi

Hledá se pamětník tábora v Letech.

Deník vyhlašuje pátrání: Hledá se pamětník tábora v Letech

Táborský festival vína zahájilo Divadlo Járy Cimrmana

Tábor - V pátek zahájilo jubilejní ročník Táborského festivalu vína, největší vinařské a gastronomické akce v ČR, Divadlo Járy Cimrmana.

Na co zajít do kina

Táborsko - Přinášíme přehled programu kin.

Předseda ČOV Kejval: Ledecká? Ona bude letos královnou olympiády

/ROZHOVOR/ Přijel na otočku z dějiště Olympijských her, aby v Ostravě a Brně zhlédl dění na Olympijských festivalech, jichž je duchovním otcem. Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval hýřil dobrou náladou. 

Mezinárodní festival ukázal pestrost pivního světa

České Budějovice - V jihočeské metropoli se utkaly pivovary z celého světa o Zlatou pivní pečeť 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT