Sedmadvacetiletý Karel Gurtler patří k šoférům, kteří nechávají výměnu řidičského oprávnění na poslední chvíli. Frontu na chodbě táborského úřadu si chce vystát až ke konci roku, kdy je poslední možnost získat nový řidičák včas: „Výměnu řidičáku zatím neřeším. Je pozitivní, že už budou průkazy sjednocené, a tak si frontu odstojím" míní Karel Gurtler.

A není sám. Ačkoli si lidé o průkazy mohou zažádat již od roku 2011, pro nové „papíry" má přijít ještě 3523 Táboráků, což je zhruba polovina z celkového počtu. „Z minulých etap povinných výměn ŘP (2007, 2010) máme zkušenosti, že ji řidiči nechávají na poslední chvíli a myslím, že letos to nebude jiné," podotkl vedoucí táborského odboru dopravně správních agend Antonín Hlaváček s tím, že celý proces zdržuje i výměna profesních průkazů: „Profesní průkaz má platnost pět let a do konce září probíhá cyklus povinné výměny tohoto dokladu," konstatoval šéf odboru. Proto doporučuje, aby si lidé povinnou obnovu ŘP plánovali až od října nebo se objednali přes internet (www.taborcz.eu, úřad on-line) a zkrátili si tak čekací dobu.

Na ty, kteří nestihnou doklad vydaný mezi 1. lednem 2001 a 30. dubnem 2004 obnovit včas, čeká pokuta: „Pokud řidič usedne za volant bez platného oprávnění, vystavuje se postihu do výše dvou tisíc," upřesnil policejní mluvčí Miroslav Doubek.

Výměna řidičáků
• Na Táborsku zbývá od srpna vyměnit ještě 3523 ŘP, to je ještě 49,7% z celkového počtu.
• Výměna se týká ŘP vydaných
v období od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004.
• Výměna je zdarma, ale při změně údajů lidé zaplatí správní poplatek 50 korun.
• Na Soběslavsku si pro nové ŘP přijde ještě 800 řidičů. Úředníci denně odbaví asi 40 žadatelů.

Výměna řidičáku je zdarma a pouze při změně osobních údajů platí žadatel poplatek padesát korun. „Zákonem stanovená lhůta pro výrobu ŘP je 20 dnů, ale řidičské průkazy jsou vyráběny ve lhůtách kratších, aktuálně deset dní. Z těchto informací vyplývá, že řidiči, kteří přijdou požádat o výměnu začátkem prosince, budou mít průkaz vyměněný včas," uzavřel vedoucí odboru dopravně správních agend Antonín Hlaváček.

Ani na soběslavském úřadu se dveře netrhnou. Sem musí do konce roku zavítat ještě osm set šoférů. „Z důvodu náporu žadatelů jsme posílili příjem žádostí o jednu pracovnici. I přes tuto skutečnost se v některých dnech tvoří u přepážek fronty," sdělil tajemník soběslavské radnice Radek Bryll. Podotkl, že úřednice denně vyřídí čtyřicítku žádostí. 

Žádosti v Táboře
Statistika žádostí za poslední týden na přepážce ŘP v Táboře:
Pátek 16.8. 64 žádostí
Pondělí 19.8. 149 žádostí
Úterý 20.8. 56 žádostí
Středa 21.8. 193 žádostí
Čtvrtek 22.8. 40 žádostí